Alarmerend aantal slachtoffers in drugslabs door inademing 20 Op winst beluste pillenboeren, onervaren lab-slaven en cowboys die snel veel geld willen verdienen, maken het werk in een drugslab levensgevaarlijk. ,,Ze zijn nog te beroerd om een koolmonoxidemelder op te hangen.'' 'Een foutje is zo gemaakt. Een lekkende aansluiting en het lab verandert in een dodelijke gaskamer vol koolmonoxide' et een smoes wordt de politie midden in de nacht naar het Outlet Tuincen trum in Den Dungen gelokt. Er zouden autodieven aan het werk zijn. De agenten vinden geen spoor van autodiefstal. Wel stui ten ze op een drugslab. En een dode. Het gaat om een 36-jarige man uit Kerkrade, die aan het kokkerel len was met chemische grondstof fen voor xtc. Een explosie werd hem fataal. ,,Hier is vermoedelijk iets mis gegaan in het productie proces'', laat een politiewoord voerder met gevoel voor understa tement weten. Het voorval eind oktober be wijst maar weer eens dat de dood altijd mee loert in drugslabs. De Limburger is zeker al de veer tiende Nederlandse 'drugskok' die de laatste vijf jaar tijdens zijn cri minele werk het leven liet. Ook vielen er zwaargewonden, door branden en explosies. Dat maakt dit vak vrijwel zeker het gevaar lijkste van het land, zeker als je het aantal fatale slachtoffers afzet te gen de geschatte beroepsbevol king, die enkele honderden crimi nele laboranten telt. Sluipmoordenaar Verreweg de meeste slachtoffers zijn te betreuren in Noord-Bra bant, niet toevallig het centrum van de synthetische drugs in Ne derland. Wat ook opvalt is dat veel doden vielen in kleine drugslabs binnen de bebouwde kom, in woonhuizen en appartementen. Nog een macaber detail. De meeste slachtoffers kwamen niet om het leven door ontploffingen als in Den Dungen of vergiftiging met drugs en chemicaliën, wat ook voorkomt. Nee, in de meeste ge vallen was een sluipmoordenaar de dader: koolmonoxidevergifti ging, bekend van ondeugdelijke geisers en kachels. Werken in een drugslab is geen pretje. ,,Ook nooit geweest'', zegt Karel* uit ervaring. ,,Maar hoe ze tegenwoordig te werk gaan in de labs, is vragen om ongelukken. Ze zijn nog te beroerd om een kool- monoxidemelder op te hangen!'' De Brabantse vijftiger gaf jaren lang leiding aan xtc- en amfetami nelabs in Nederland en België. Hij richtte ze in, zocht ervaren perso neel uit en leidde mensen op. Een specialist van de recherche in Breda verbaast zich eveneens: ,,Koolmonoxidevergiftiging is doodsoorzaak nummer één. Maar we moeten het eerste lab nog te genkomen waar zo'n meldertje hangt. Kost een paar euro en redt levens.'' Geïmproviseerd filter Het bizarre is dat iedereen in de synthetische drugsbranche het ge vaar kent. ,,Koolmonoxidegas komt bijvoorbeeld vrij bij het maken van amfetamine-olie, wanneer de ba sisgrondstof BMK wordt opge warmd met zuren en formamide. Ze voeren alle dampen daarom af naar een gaswasser, bijvoorbeeld een met tape afgedichte plastic ton met absorberende zeepopossing'', schetst de politieman de gang van zaken. Zo'n geïmproviseerd filter klinkt niet erg degelijk, maar de criminele branche kent natuurlijk geen ge standaardiseerde protocollen, ISO- certificaten en toezicht door strenge inspecties. ,,En een foutje is zo gemaakt'', zegt de expert. ,,Een lekkende aansluiting, een te vroeg geopend ventiel of een ver geten poetsdoek in een afvoerbuis en het lab verandert in een dode lijke gaskamer vol koolmonoxide." Karel: ,,We gebruiken wel lichte maskers uit de verfindustrie, met koolstoffilters. Want je hangt de hele dag boven drugsdampen en wil niet onder invloed raken. Dan ga je fouten maken. Maar die din gen zitten niet comfortabel. Na een half uurtje wil je ze weer af gooien. Ze helpen bovendien niet tegen koolmonoxide.'' De Brabander vertrouwt zijn hele carrière op een andere veilig heidsvoorziening: overvloedige ventilatie. ,,We zorgden voor een tsunami aan frisse lucht. Als we een lab inrichtten, begonnen we altijd met de veiligheidsbasis: twee grote buizen op de grond om buitenlucht aan te voeren, twee grote buizen boven de ketels om de chemische dampen af te zuigen. Je moet staan werken in de wind, zei den we altijd. Anders gaat het feest niet door." De noodzaak tot optimale lucht verversing is volgens Karel de hoofdreden dat in de zomer niet zo veel labs actief zijn. ,,Als iedereen buiten is, is de kans groter dat ze je lab ruiken en ontdekken.'' En pas sant prikt hij een mythe door, na melijk dat pillenboeren hun pro- ductiepiek voor de zomer leggen om dancefestivals van drugs te kunnen voorzien. ,,Onzin, je draait gewoon veiliger bij hondenweer. Als de hagel lekker tegen de ruit slaat of bij een halve meter sneeuw.'' Boerenschuren De groep van Karel huurde van wege het strikte ventilatieregime louter op A-locaties, dat wil zeggen loodsen en boerenschuren op het lege platteland, waar vreemde luchtjes minder opvallen. ,,Niet goedkoop. Vijftien jaar geleden be taalden we de boer al 10.000 tot 25.000 euro per maand voor een werkend lab met douche en slaap vertrekken en 4.000 euro als we stillagen.'' Stevige neveninkomsten. Toch zijn Brabantse boeren volgens Willem*, ook een ervaren pillen draaier, steeds minder te porren. ,,Door melk- en mestquota en an der overheidsgedoe waren som mige boeren zo kwaad dat ze zei den: dan verhuur ik toch aan pil- lenboeren! Die tijd is voorbij. Zal wel door de strengere straffen en voorlichtingscampagnes komen." De twee oude rotten zeggen dat vooral nieuwkomers veel brokken maken in de labs. „Cowboys die het geld noch de contacten hebben om goede locaties te huren'', zegt Karel. ,,Ze kruipen in huizen, kel ders en garages in wijken en slui ten alles hermetisch af. Ja ja, na tuurlijk om ontdekking te voorko men. Maar zo kun je verdorie niet werken! Dan ga je kapot!'' De vakman windt zich op over de morbide laksheid en risico's. En er is nog een gevaar bij gekomen. ,,Om ontdekking door verhoogd elektriciteitsgebruik te voorko men, gebruiken ze steeds vaker gasbranders om de reactievaten te verwarmen. Dat vreet zuurstof, ze ker als er geen goede ventilatie is." Dat onnozele nieuwelingen de ongeschreven veiligheidsregels aan hun laars lappen, begrijpen Karel ZATERDAG 7 DECEMBER 2019 GO Partypillen draaien, tot de dood erop volgt HESSEL DE REE Twee 48-jarige mannen kwamen in 2017 om door kool monoxidevergifti ging in een drugslab in Kaatsheuvel. foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68