De mediacode, die door Willem-Alexander is ingesteld, 16 Amalia leeft niet in een gouden kooi, haar wordt bewegingsruimte gegund Amalia deed dat op haar 15de al wat diplomatieker. Op Koningsdag in Amersfoort zei ze dit jaar na alle toejuichingen en handjes schudden in een kort interview: ,,Het is af en toe nog onwerkelijk voor mij om te realiseren dat dit echt mijn leven is.'' Het moet gezegd: ze lijkt beter in haar vel te zitten dan Willem- Alexander op die leeftijd. Van hem straalde het ongemak en het onver mogen af. Intussen groeit de prinses op in de luwte door de bescherming van de mediacode, die haar vader heeft bedacht. Tot hun 18de worden de drie prinsessen met rust gelaten door de media, in ruil voor twee fo- toshoots en wat quotes per jaar. De jonge prinses Juliana kon uit vallen naar fotografen met hun flitslichten, Beatrix had het niet voorzien op 'die dingen', waarmee ze microfoons bedoelde. Op zijn beurt schroomde Willem-Alexan- der niet om in wintersportoord Lech tijdens een fotosessie te ver klaren dat de Nederlandse pers moest 'oprotten!' Kort na de eeuwwisseling rees bij Willem-Alexander het besef dat hij zijn toekomstige gezin wilde be schermen tegen de oprukkende commercie. Zijn vader had op zijn beurt hem beschermd met een ge wonnen rechtszaak tegen Privé. Het roddelblad had geschreven dat zijn 17-jarige zoon in het Hiltonhotel in Amsterdam een nacht had doorge bracht met een blondine. Een mediacode moest uitkomst bieden. Hij bedacht die samen met de huidige grootmeester van het Koninklijk Huis, Chris Breedveld, die destijds bij de Rijksvoorlich tingsdienst werkte. Waar de Oran jes generatieslang loslopend wild waren en goede handel in de kiosk, trok de jonge vader nu een streep. Na een paar proefprocessen kraaide er geen haan meer naar en wordt een zekere privacy gerespecteerd. Schijnwerpers Op spaarzame momenten zoekt Amalia nu het felle licht van de schijnwerpers, bijvoorbeeld tijdens de Koningsdagen met haar twee zussen. Eerder ving Nederland glimpen op van de drie zussen op tribunes van schaatstempel Thialf en bij de Olympische Spelen. Amalia leeft niet in een gouden kooi, haar wordt bewegingsruimte gegund. Ze zong geregeld op het podium van de inmiddels gesloten Haagse sociëteit Engels, waarbij Maxima en de Argentijnse grootou ders in het publiek zaten. ,,Nie- mand viel hen daar lastig, dat was heel bijzonder'', zegt iemand van de organisatie. En zo gaat Amalia met haar vriendinnen naar Parkpop. Het pu bliek respecteert dat en maakt geen selfies. Op het hockeyveld is er juist géén ruim baan voor de prinses, daar is iedereen gelijk en krijgt ze in de hitte van de strijd de nodige el lebogen toegediend. Het zegt iets over de tijdgeest dat dit kan. En het zegt ook iets over het *%JP '■Mins mim lerend vermogen van de Oranjes, dat zijn vruchten begint af te wer pen. De prinses profiteert daarvan: zo normaal mogelijk opgroeien met grote bewegingsvrijheid, buiten het oog van de camera's. ,,Willem-Alexander en Maxima lijken zich heel degelijk te hebben voorbereid op de opvoeding van hun dochters'', zegt opvoedkun dige en puberexpert Marina van der Wal. ,,Ze houden hen erg achter de schermen. Dat was anders bij Wil- lem-Alexander. Van Amalia is be kend dat ze lief en sociaal is, maar ik mag hopen dat ze ook met haar ogen rolt en diep zucht als ze het er gens niet mee eens is. Dat afstand scheppen hoort erbij. Dan kun je op een dag afscheid nemen en op jezelf gaan wonen.'' Maximale vrijheid Beatrix en Claus waren van mening dat een kind dat door zijn wieg is voorbestemd tot het koningschap, zo lang mogelijk normaal moest kunnen leven. De last van de toe komstige functie kon draaglijk worden door een maximale vrij heid in de jonge jaren. Het korset van het koningschap zou dan later minder knellen. Willem-Alexan- der trekt die lijn door met Amalia. De relatieve alledaagsheid waar mee prinses Amalia per fiets naar school gaat, is een bewuste keuze van Willem-Alexander en Maxima. Overgrootmoeder Juliana werd als puber hermetisch afgesloten van de normale wereld. Op het terrein van paleis Soestdijk werd een klassen- situatie nagebootst met geselec teerde kinderen die les kregen in een barak. Diploma's haalde Juliana nooit, die had ze niet nodig. Ze mocht alleen tentamens doen. Haar enige missie was een man vinden en de monarchie veiligstellen met minstens één nakomeling. De zusjes Ariane, Amalia en Alexia (2015), Willem- Alexander (1983) en Beatrix (1954), worden met enige regel maat te paard gesignaleerd. Beatrix werd met haar zussen Irene, Marijke en Margriet naar de alter natieve Kees Boekeschool in Biltho- ven gestuurd. Margiet zei ooit over de school: ,,Wij moesten op paar dendekens liggen na de lunch en dan naar Bach luisteren.'' Daar leer den ze schrobben en poetsen, maar vader Bernhard ontdekte dat ze het rekenen niet beheersten toen ze naar de middelbare school gingen. Beatrix studeerde rechten in Leiden en woonde als 18-jarige voor het eerst in haar leven niet in een paleis, maar in een rijtjeshuis op Rapen burg 45. Toen Beatrix Willem-Alexander afleverde bij Haagse Eerste Vrijzin nig-Christelijk Lyceum instrueerde ze de docenten: doe normaal tegen mijn zoon en behandel hem net zo als de rest. ,,Dus gewoon straf werk.'' In tegenstelling tot Willem- Alexander en Beatrix heeft Amalia tot nu toe het geluk dat haar jeugd redelijk normaal verloopt. Beatrix groeide op in een vechthuwelijk waarbij haar ouders verschillende paleisvleugels van Soestdijk be woonden. Gebedsgenezeres Greet Hofmans kwam er vaak over de vloer. Zij stond met haar 'ingevin gen' Juliana bij. De toenmalige ko ningin neigde naar pacifisme ter wijl haar man een havik in de Koude Oorlog bleek. ZATERDAG 7 DECEMBER 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 MSSMii Drie generaties te fiets: Beatrix in 1946 in Apeldoorn, WA in 1975 in Porto Ercole, Italië en Amalia in 2007 bij de Koninklijke Stallen in Den Haag. fotos anrap, nationaalarchief FOTO'S ANP RVD, BETTMANN ARCHIEF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64