Bevrijding 75 jaar 10 Dit is het 21e deel van de serie waarin Zeeuwse ooggetuigen verhalen over hun leven tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vandaag vertelt oud-kruidenier Rinus Bimmel (1934) uit Oostkapelle zijn verhaal. „Opeens kwam er een vliegtuig laag over, recht op ons af. Het was aangeschoten. De deur vloog eraf." inus Bimmel was lange jaren de bevoorrader van Oostka pelle. De ene dag ging hij langs de deuren om bestellingen op te nemen. Daar een pak bonen- koffie, een adres verder drie ons kristalsuiker en een zakje Saroma- vanillesmaak. En vergeet de pruimtabak niet. Een dag later werden alle waren afgeleverd. Tot 1977. Grootwinkelbedrijven gooi den roet in het eten, kruidenier Bimmel moest de deuren sluiten. We stappen naar zijn tuinhuis. Van Nelle levert koffie en thee, meldt het emaillen bord naast de deur. Omdat hij voorzag dat het hele kruideniersverleden uit het zicht zou verdwijnen, heeft hij in 1995 daar een nostalgisch winkel tje ingericht. Een privémuseum met potten en blikken vol gla- zuuraantastende babbelaars en zoetwaren, de schappen puilen uit met producten die beelden oproe pen van hard schrobbende en was sende huisvrouwen. Rookwaren, kazen, cacao, elastiek en garen. Al lemaal nep, zegt Rinus, hij heeft de verpakkingen zonder inhoud neergezet, de nogablokken zijn van tempex gezaagd. Voor het oog is het feest er niet minder om. Behalve een knutselaar en ver zamelaar was Rinus Bimmel ook altijd een schrijver. Hoorde hij tij dens zijn ronde door het dorp een verhaal dat hem aansprak, dan maakte hij snel wat aantekeningen op een stukje papier. Een geheu gensteuntje. Zo heeft hij ook zijn verhaal over de oorlog voorbereid. In handschrift heeft hij in het kort een stuk of achttien herinnerin gen genoteerd. Niet vol bommen en gewonden, daarvoor was hij in Oostkapelle tot het eind van de oorlog net iets te ver van het front. Hoewel ,,Mijn vader had een volks tuintje dat tussen de molen en de begraafplaats lag. Op een avond zei hij: 'Als je wilt weten wat oorlog is, moet je meegaan'. Het was 17 mei 1940. Richting Middelburg was de lucht roodgekleurd, de stad brandde. Nu, bij een rode zonson dergang, hoor ik het m'n vader nog zeggen: 'Als je wilt weten wat oorlog is...'." De openbare school in het dorp werd gevorderd door Duitse mili tairen. De lessen werden gegeven op het buiten Iepenoord, in de bossen richting Serooskerke. ,,'s Morgens zag je hoog in de lucht formaties vliegtuigen richting Duitsland gaan. Op de terugweg vlogen ze in hun eentje en veel la ger. Als ze niet al hun bommen hadden gelost, lieten ze het res tant op de kuststrook vallen, want ze moesten leeg aankomen in En geland. Het zal 1942 of 1943 ge weest zijn. Lawaai, de stukken vlo gen van de bomen. Kruip maar on der de banken, zei de meester. Er was een vliegtuig neergestort tus sen de boerderijen Groot Midden hof en Nooitgedacht. Vanaf de straat heb ik het toestel gezien, het lag midden in het bouwland." Een andere herinnering. ,,We waren aardappels aan het rapen. Opeens kwam er een vliegtuig laag over, recht op ons af. Het was aangeschoten, de deur vloog eraf. Je zag de piloot zitten, hij had een motorpak aan en een mutsje op zijn hoofd. Ik was een jaar of acht. Dat vliegtuig had zo op ons kun nen vallen." Tijdens de hele bezettingsperi ode was Oostkapelle een opvang centrum voor door oorlogsgeweld getroffen landgenoten. Aan het eind van de Duinweg was een va kantiewinkel ingericht voor kin deren die vanuit Rotterdam een maandje frisse lucht kwamen snuiven. ,,We waren aren aan het rapen in die omgeving. Dat deden we na het dorsen. Daarmee kon weer eens een echt witbrood wor den gebakken in plaats van dat ZATERDAG 7 DECEMBER 2019 GO Rinus Bimmel in zijn - museumwinkeltje in Oostkapelle. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA 'Als je wilt weten wat oorlog is...' JAN VAN DAMME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58