14 ZEELAND VOETBAL BROERS De één speelt zijn hele leven al voor Zeelandia Middelburg, de ander verruilde die club bijna twee jaar geleden voor De Meeuwen. Niels scoorde er afgelopen weekend vijf, Stijn één. Ooit hopen de broers weer samen te spelen. „Hopelijk vormen we ooit nog ergens het centrale verdedigingsduo.'' Voor Niels en Stijn Luteijn is er dit seizoen wel het één en ander veran derd. De 26-jarige aanvaller Niels zag zijn club Zeelandia Middelburg de overstap van het zondag- naar het za terdagvoetbal maken, terwijl Stijn vorig seizoen degradeerde uit de eer ste klasse met De Meeuwen en dit jaar met Adriaan Nieuwenhuijse een nieuw gezicht voor de groep kreeg. Voor de oudste, en de prater van de twee, was het wel even wennen in de vierde klasse. ,,Het is bijna een ander spelletje. Daar moesten we ons als team, maar ik ook persoonlijk, op in stellen. Alles wat je op de zondag hebt geleerd, daar heb je nu niks meer aan. Teams zakken soms zo ver in, dan kun je op van alles trainen, maar dan moet je toch echt anders gaan spelen.'' Nu de 22-jarige Stijn bezig is aan zijn tweede seizoen in Zoutelande, heeft ook hij zijn draai gevonden. ,,Bij Zeelandia zat ik destijds minder lekker in mijn vel, bij De Meeuwen bevalt het goed. Het is echt een gezel lige dorpsclub. Ze hebben liever niet te veel spelers van buiten het dorp, maar volgens mij ben ik inmiddels wel opgenomen.'' Door teamgenoten worden ze vaak omschreven als 'monsters', maar ach ter het voorkomen van de twee grote broers gaat een zorgzaam karakter schuil. Niels werkt al een aantal jaar in de kinderrevalidatie als bewe gingsagoog, terwijl zijn jongere broertje bezig is met een opleiding Maatschappelijke Zorg en ondertus sen stage loopt bij Emergis. De spits van Zeelandia Middelburg weet dat het soms voor verwarring zorgt bij mensen. ,,Als je ons zo ziet, verwachten weinig mensen dat we dit werk doen'', zegt Niels. ,,Maar diep van binnen willen we allebei graag andere mensen helpen.'' Dat zijn broer al werkzaam was in de zorg, zorgde bij verdediger Stijn voor de nodige interesse. ,,Ik zag dat Niels er veel voldoening uithaalde, dus toen ben ik er ook naar gaan kijken. Het bevalt net zo goed.'' Niet alleen op dat vlak vertonen ze gelijkenissen, maar ook op het gebied fmtm:* van blessureleed kunnen de broers bij elkaar terecht. Niels is inmiddels twee jaar hersteld van een kruis bandblessure, maar ook Stijn kende in zijn eerste seizoen bij De Meeuwen de nodige problemen. ,,Ik had een scheurtje in een pees van mijn enkel, spring ligament noemen ze dat. Daar heb ik meer dan zes maanden last van gehad en omdat ik te vroeg begon, kreeg ik last van mijn heup.'' Nu is hij weer fit en dat be kroonde hij zaterdag met een goal. Zoals oudere broers dat vaak doen, deed Niels er nog een schepje bo venop. Hij scoorde vijf keer in de stadsderby tegen Jong Ambon. Dat was nodig ook, aangezien de produc tie ten opzichte van de tweede klasse vorig seizoen nog een beetje op gang moest komen. ,,Ik had een deel van de voorbereiding gemist, dan heb ik altijd even tijd nodig om mijn draai te vinden. De laatste weken gaat het steeds beter, ik sta nu op acht goals. Ruben van Winkelhof baalde al dat hij niet had gescoord zaterdag, nu heb ik hem bijna ingehaald, haha.'' Promoveren Dit weekend staan ze respectievelijk tegenover Brouwershaven en DBGC. Duidelijk is dat die twee ontmoetin gen moeten zorgen voor zes punten in huize Luteijn. ,,Na de degradatie van vorig seizoen wilden we graag meedoen in de top van de competi tie. We zijn het er nu allemaal over eens dat we te weinig punten heb ben. De druk om te promoveren voe len we niet, maar er moet wel ge wonnen worden'', aldus Stijn. De druk van promoveren is bij Niels en Zeelandia Middelburg na tuurlijk wel aanwezig. ,,De grootste uitdaging is om het iedere wedstrijd op te brengen, dat kan mentaal moei lijk gaan worden. We moeten dit jaar gewoon kampioen worden, dat is duidelijk.'' Typerend voor de twee is de ma nier waarop ze elkaar bestreden tij dens trainingen bij Zeelandia Mid- Hopelijk vormen we ooit nog ergens het centrale duo in de verdediging delburg. Wie dacht dat ze elkaar zou den sparen, heeft het goed mis. ,,Dat was echt hard tegen hard. We zijn al lebei goed in hard werken en gaan tot het gaatje, een over-mijn-lijk-menta- liteit.'' In veel lijken ze dus op elkaar, maar Stijn zou graag wat willen over nemen van zijn broer. ,,Niels werkt nog harder dan ik, ook buiten het veld. Daarnaast kan ik wel wat van zijn positiviteit gebruiken.'' Nu ze tegelijk op zaterdag spelen, spreken ze elkaar voor en na de wed strijd op de app, terwijl hun ouders proberen om het weekend een helft mee te pakken van allebei. Tot slot hebben de twee nog één droom, ver telt Stijn. ,,Samen spelen is heel leuk, omdat je samen kan strijden voor een doel.'' Niels vult hem aan: ,,We heb ben nooit echt een heel seizoen sa mengespeeld, omdat Stijn toen net vanuit de jeugd kwam bij Zeelandia. Veel mensen zien in mij een centrale verdediger, hopelijk vormen we ooit nog ergens het centrale verdedi gingsduo!'' De spitsen van de toekomst zijn in ieder geval gewaarschuwd. zaterdag 7 december 2019 PM De 'monsters' van Luteijn Daniel Wissel Middelburg Niels (boven) en Stijn Luteijn zijn hele zorgzame types en werken altijd keihard. FOTO MARCELLE DAVIDSE - Niels Luteijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42