'Hij is te jong om te stoppen' 'Baltus, nu ben je je auto kwijt' 'Hij nam eigen fles Bacardi mee' 'Eén dart verwijderd van winst' ZEELAND 13 zaterdag 7 december 2019 A Cor Jan Baltus (links) reikt de trofee van het Dutch Open 2001 uit aan Raymond van Barneveld. In Alexandra Palace in Londen gaat vrijdag het WK darts van start. Dat wordt het laatste kunstje van de man die het dar ten in Nederland op de kaart zette. Vijfvoudig wereldkampioen Raymond van Barneveld neemt na een imposante carrière afscheid van de sport die hem groot maakte en te gelijkertijd veel pijn bezorgde. Gedu rende die lange carrière speelde Bar ney ook tegen een aantal darters uit Zeeland. Na een korte zoektocht kom je al snel uit bij JP van Acker, die behalve tégen Barney ook mét hem speelde in teamverband en op internationale koppeltoernooien. Zo wonnen ze als koppel samen het Zweden Open in 2001. De Zeeuws-Vlaming heeft ech ter gebroken met de dartssport en wil over die periode dan ook niets kwijt aan deze krant. Walchenaar Pieter Otten speelde te gen bijna alle mondiale dartsfenome nen, zoals Phil Taylor en Michael van Gerwen (die hij zelfs versloeg), maar stond opmerkelijk genoeg nooit te genover Van Barneveld. RCT-speler Wesley van Hoeijen stond dat wel een aantal keren, maar kan zich weinig meer herinneren uit die tijd. De zoektocht levert nog vier Zeeu wen op die in het verleden tegenover het Haagse fenomeen stonden. Hoe beleefden zij die wedstrijd en wat her inneren ze zich nog van Barney? Simon Sijbrands. eigen Simon Sijbrands zat begin deze eeuw samen met onder andere Cor Jan Baltus en JP van Acker in een talentvol team dat speelde in Hoogerheide. In de finale van de Superleague van 2000 versloegen zij het team van Raymond van Barneveld, die op dat moment al tweevoudig wereldkampioen bij de BDO was. Daarna flikten ze als team in de Neder landse competitie nog een keer datzelfde trucje.,,Zelf heb ik ook een keer tegen hem ge speeld bij de laatste 16 op een NDB-ranking'', herinnert Sijbrands zich. „Natuurlijk verloren. Ik had wel kansjes om een leg te pakken, maar niet veel. Het werd 3-0 voor hem.'' De man uit Hein- kenszand, die in die tijd wel van Barney's vroe gere maatje Co Stompé wón, herinnert zich nog een ander detail: ,,In de tijd voor zijn doorbraak nam Van Barneveld tij dens toernooien zijn eigen fles Bacardi mee om te mixen. Een echte zuinige Hagenees.'' Cor Jan Baltus was naast een begenadigd darter in het verleden ook voorzitter van de Zeeuwse Darts Fe deratie en secretaris van de Nederlandse Darts Bond. Hij ontmoette Barney in ver schillende hoedanigheden. Zo kwam Van Barneveld in de jaren negentig een aan tal keren naar het Zeeland Open in Kapelle. ,,In 1995 stond ik daar in de halve fi nale tegenover hem'', herin nert Baltus zich. ,,Hij had dat jaar net zijn eerste finale op de Embassy gespeeld. Ik stond goed te spelen, maar werd te veel afgeleid door zijn achterban en verloor met 4-0.'' Drie jaar later was Van Bar neveld opnieuw in Kapelle, waar hij één van zijn tien of ficiële negendarters gooide. 'Baltus, nu ben je je auto kwijt!', riep Van Barneveld Cees van Leeuwen en zijn partner en kwam ik niet eens meer in de Karin Krappen, jarenlang vast lid buurt van een finish. Hij ging er van de nationale selectie, kruis- voor de volle honderd procent ten met regelmaat de weg van de voor en dat beschouw ik als een voormalige Haagse postbode. ,,Ik compliment." reken hem zelfs tot mijn betere Van Leeuwen staat nog altij d op vriendenkring. Recent kwamen goede voet met Van Barneveld, we hem nog tegen bij een bene- maar heeft wel een eigen mening fiettoernooi in Den Haag, waarbij over hem. ,,Hij heeft een wat ver- me opviel hoeveel hij was afge- legen persoonlijkheid en werd vallen'', vertelt de 70-jarige inwo- vaak gestuurd door mediades- ner van Vlissingen en voormalig kundigen, dat vond ik zonde. Net voorzitter van de Zeeuwse Darts zoals ik het ook jammer vind dat Federatie. hij nu met veel bombarie Van Leeuwen herinnert zich stopt. Darten is een sport een rankingtoernooi in Tilburg van 5 tot 95 jaar en ik - waarin hij het mocht opnemen vind dat je dat ook tegen Van B arneveld. ,,Ik verloor moet uitdragen. Ik met 3-0 van hem, maar iedere leg ben 70 en probeer *$0^ stond ik als eerste op een dubbel. ook nog een WK Hij complimenteerde me met het te halen. Ray- ;jkF! dm j gooien van mijn triples en even mond is eigen- jfifU M later bij de bar zei hij tegen Karin: lijk veel te ,f f j JÊ 11 'Ik dacht dat Cees je chauffeur jong om te II ||M was, maar hij kan ook nog darten'. stoppen.'' i Ji S Een maand later moest ik weer ft \m E tegen hem op een NDB-toernooi Ij Iji |ia«fjjfe Cees van Leeuwen. eigen foto richting de toenmalige voor zitter van de ZDF. Baltus: ,,We hadden alleen geen prijs gekoppeld aan een ne gendarter, dus hij moest het doen met een paar con sumptiebonnen. Dat leverde hilariteit alom op en een iet wat verbouwereerde Van Barneveld.'' Winnen van Barney deed Baltus wel in teamverband, maar nooit individueel. Hoe wel, niet officieel. „Tijdens een oefenwedstrijd met ons Zeeuwse Laco-team tegen het nationale team heb ik een potje van hem gewon nen. Ik had ook een verge lijkbaar talent, maar heb an dere keuzes gemaakt.'' Baltus begrijpt wel waarom Van Barneveld ermee stopt. „Raymond is erg onzeker. Aan zijn gezicht zie ik al wanneer hij gaat verliezen. Veel tegenstanders zien dat ook en spelen daar soms handig op in. Hij is één van de slechtste verliezers die ik ken, maar dat siert hem ook. Verliezen voelt voor hem als afscheid nemen van een dierbare.'' Karl Mese. Karl Mese kende zijn hoogtijdagen als darter aan het begin van deze eeuw. Even lonkte voor hem ook een internationale carrière, maar de Goesenaar vond zichzelf nog niet goed genoeg en bedankte voor die mogelijkheid. Mese schopte het in 2002 wel tot Nederlands kampioen met het team van Yip Plaza. Op een rankingtoernooi in Gronin gen stond Mese bij de laatste 16 te genover Van Barneveld en was hij slechts één pijl verwijderd van een daverende verrassing. ,,Ik zat in mijn beste periode, keek niet tegen hem op en boekte mijn grootste succes sen tegen spelers die eigenlijk beter waren dan ik. Zolang ik in mijn 'trance' zat, voelde het alsof ik de pijlen zo in het bord kon prikken. Het werd een wedstrijd van hoog ni veau, waarbij ik op 2-2 als eerste een matchdart kreeg. Helaas ge mist! 'Pfff, daar heb ik mazzel gehad', erkende Raymond direct na afloop.'' FOTO EIGEN FOTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41