Alle bewoners SVRZ krijgen een plafondlift Onze drinkwatertarieven blijven gelijk in 2020 5 Een dam in Oosterschelde is geen oplossing, maar zorgt voor nieuwe problemen stelt Adri Boone. 'Verhoog liever de dijken'. zaterdag 7 december 2019 DAMPLAN OOSTERSCHELDE REACTIE/ Jeffrey Kutterink Middelburg De bewoners van alle 1450 kamers van zorgorganisatie SVRZ krijgen binnen een jaar een tillift aan het plafond. Nu worden nog mobiele tilliften gebruikt. Die zijn voor be woners minder comfortabel. Bo vendien maken plafondliften het werk voor de 2500 medewerkers van SVRZ lichter. Eind 2020 moeten alle kamers Doordat de plafondliften soepel bewegen, ervaren cliënten volgens SVRZ meer comfort dan voorheen zijn voorzien van het nieuwe ap paraat. Bij bewoners die afhanke lijk zijn van een tilsysteem wordt de plafondlift direct geïnstalleerd. Nu gebruikt SVRZ nog mobiele tilliften. Die zijn minder comfor tabel en daarnaast vaak een sta-in- de-weg. In alle kamers wordt aan beide kanten een rail aan het plafond ge monteerd. Tussen de rails beweegt een horizontale balk waaraan de tillift hangt. Op die manier kan de lift in de hele kamer worden ge bruikt en kan die tot aan de bad kamer komen. Daar kan een mo biele, ergonomische douchestoel het werk overnemen. Doordat de plafondliften soepel bewegen, ervaren cliënten volgens SVRZ meer comfort dan voor heen. Bovendien zijn ze de tillif- ten compact, hangen ze niet in de weg en bepalen niet de sfeer in een kamer. Alle bewoners krijgen binnen een jaar een tillift aan het pla fond. FOTO SVRZ In het plan van Siebe Kramer zou de dam naast de Zeelandbrug worden gebouwd. foto theo giele Theo Giele Yerseke Een dam naast de Zee- landbrug, middenin de Oosterschelde is geen oplossing voor de toekomst, maar zorgt juist voor nieuwe proble men en complicaties, zegt Adri Boone, voorzitter van het Oos- terscheldeMuseum in Yerseke. Hij was als betonspecialist be trokken bij grote waterwerken, waaronder de bouw van de stormvloedkering in de jaren tachtig. Siebe Kramer, oud-burge meester en vertrekkend voorzit ter van het Nationaal Park Oos- terschelde, kwam deze week op persoonlijke titel met het idee voor een dam naast de Zeeland- brug. Kort samengevat is Kra mers idee: splits de Ooster- schelde in tweeën door een dam. Behoud het water ten wes ten van de Zeelandbrug als zout natuurgebied. Het oostelijk deel zal langzaam verzoeten, wat gunstig is voor de landbouw. Op de dam pal naast de Zee- landbrug komen twee rijbanen, zodat een vierbaansweg over de Oosterschelde mogelijk wordt. Onzinnig ,,Het is een onzinnig plan om zo'n dam aan te leggen. Het valt me ook een beetje tegen van Kramer. Dit had ik niet ver wacht", zegt Boone. Hij begrijpt dat nagedacht moet worden over de vraag hoe we Zeeland ook in de toekomst beschermen Je creëert hierdoor enorme onrust in de streek onder de mossel- en oestervissers - Adri Boone, voorzitter OosterscheldeMuseum tegen het water. De stormvloed kering heeft letterlijk niet het eeuwige leven. De verwachte stijging van de zeespiegel speelt daarbij een rol. Boone: ,,Maar een dam aanleggen middenin de Oosterschelde is helemaal niet nodig." Technisch wordt het nog een hele klus. In de dam zullen grote sluizen moeten komen voor de scheepvaart. En dan zijn er de gevolgen voor de schelp diersector in Yerseke, die hun mossel- en oesterpercelen zul len moeten verplaatsen. ,,Je cre ëert hierdoor enorme onrust in de streek onder de mossel- en oestervissers." Als er dan toch een alternatief moet komen voor de Ooster- scheldekering, kiest Boone voor dijkversterking- en verhoging. ,,Dat hebben we langs de Wes- terschelde ook gedaan. Het was indertijd een politieke keuze om de stormvloedkering te bou wen. Een van de redenen om rond de Oosterschelde niet te kiezen voor dijkverhoging was dat boeren dan aan de landzijde grond zouden moeten afstaan. Langs de Westerschelde zijn er nooit veel woorden aan vuilge maakt. En als het langs de Wes- terschelde kan, moet het hier ook kunnen. Zeker weten." Tweede brug Wat de zoetwatervoorziening betreft wijst Boone op de dis cussie over de verzilting van het Volkerak en Zoommeer. In dat kader wordt al gekeken naar al ternatieve zoetwaterbronnen voor de landbouw. Over de verbetering van de wegverbinding tussen Zierikzee en Goes is Boone kort: ,,Als dat nodig is, kun je beter een tweede brug bouwen, in plaats van een dam." Op evides.nl vindt u een overzicht van alle tarieven en handige bespaartips. waterbedrijf Wij maken en leveren uw drinkwater met zorg. Geniet, maar verspil het niet. Precario Verschilt per gemeente Belasting op Leidingwater Variabele kosten Drinkwaterverbruik; 0,85 per 1.000 liter Vaste kosten Vastrecht: 70,02 per jaar Btw 9% Over de totale kosten 'Dijkverhoging is beter alternatief'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33