Toontje lager graag, boeren Actie Pepernoot toch nog groot succes Koersdocument Havenpoort open voor tv door te veel overleg 2 Een misstap, 22 jaar geleden, zorgde ervoor dat Chantal de Koeijer in een rolstoel belandde. Sindsdien is haar wereldje een heel stuk kleiner geworden. Mensen met een beperking staan ook in Zeeland vaak voor een dichte deur. HANDICAP VN-VERDRAG Commentaar Boze boeren overspelen hun hand. Ja, de voedselproduc tie is belangrijk. Ja, de milieumaatregelen treffen boeren bedrijven vooralsnog onevenredig zwaar. Maar Farmers Defence Force gaat deze week veel te ver met het dreigement om rond kerst de voedselvoorziening plat te leggen. De verontwaardiging van boeren is in allerlei opzichten te recht. Veel boeren zijn in de val gelopen van extreme intensive ring. Den Haag heeft hen daar niet voor behoedt. Uiteindelijk heeft de stikstofcrisis de regering pas op een ander spoor gezet. Minister Carola Schouten wil naar kringlooplandbouw, maar het blijft vaag wat dit zou betekenen voor de omvang en het rendement van het boerenbedrijf. Het wordt boeren dus niet gemakkelijk gemaakt. Desondanks zijn zij vooral zelf ver antwoordelijk voor hun bedrijfsvoering. Boeren die hoog van de toren blazen, zoals Farmers Defence Force, nemen een groot risico. Gelukkig vinden nog veel Nederlanders dat we de rijke traditie van het boerenbedrijf niet zomaar moeten opgeven, maar iedereen weet ook dat de landbouw in Nederland heel veel schaarse en dus kostbare ruimte in beslag neemt waar relatief weinig werkgelegenheid tegenover staat. Iedereen weet ook, dat veel boeren vooral voor de export produceren. Dus niet voor ons eten. Na een kerstactie die consumenten raakt, zou het wel eens definitief gedaan kunnen zijn met de sympathie voor de boer. Zo'n actie zal heel veel kwaad bloed zetten. Na een kerstactie zou het wel eens definitief gedaan kunnen zijn met de sympathie voor de boer Dit jaar wilde het fonds maar liefst tachtigduizend kinderen helpen met het geld dat via donaties bin nenkomt. Het aantal aanvragen bleek echter zo hoog, dat ruim 15.000 schoentjes leeg dreigden te blijven. Er was niet genoeg geld voor alle 1159 Zeeuwse aanvragers. Bij honderden Zeeuwse kinderen zou Sinterklaas niet aankloppen en zou het schoentje leeg blijven. De noodkreet werd beantwoord. ALMANAK Zeeuwse burgers en bedrijven ga ven gul, heeft het fonds nu laten weten. De hele wachtlijst is wegge werkt. Sterker nog, en er zijn zelfs veertig gezinnen extra geholpen. Dit jaar wilde het fonds maar liefst tachtigduizend kinderen helpen Een verhaal in deze krant eind vorige maand met kinderen waar van het schoentje leeg dreigde te blijven, leverde heel veel reacties op, variërend van giften tot barbie poppen en zelfs een barbiehuis. Eén van de ouders kreeg zelfs een aan bod van zwarte pieten om langs te komen. De Goese verslaggever zat deze week bij een vergadering van de gemeente. In een groepsapp klaagde hij steen en been. ,,Het gaat hier over een begroting, ex ploitatieberekening, een ambi tiedocument, een verordening en een koersdocument. Maak daar maar een topstukje van!'' Een collega leefde met hem mee. ,,Ja, vind daar maar eens mensen bij die er wat van vin den.'' De Goesenaar toverde daarop de nodige creativiteit uit de hoge hoed. ,,Over dat koers- document kan ik weleens een paar wielrenners of een toerclub bellen.'' 680 kilogram vis in beslag genomen Bouw Dokbrug begint binnenkort BIJ NADER INZIEN Lorem ipsum in artikel over Ajax Chantal de Koeijer behoort tot de circa 8000 mensen die in Neder land jaarlijks de diagnose CRPS krijgen. „Vroeger noemde men dat Posttraumatische Dystrofie. Het kan optreden na een operatie, een botbreuk of zoiets stoms als ik had: struikelen. Nu heb ik 24 uur per dag zenuwpijn, ik krijg mor fine en zit in een rolstoel met dy namische armondersteuning, elektrische hoofdsteun en maat werk rugleuning. Als ik niet twaalf uur per nacht slaap, kan ik niets. De overige twaalf uur breng ik in mijn rolstoel door." Toilet Restaurantbezoek is voor een rol stoeler een hele onderneming. ,,De spontaniteit is ver te zoeken, want je moet altijd tevoren uit zoeken of je ergens terecht kan. Misschien twee procent van de restaurants heeft een rolstoeltoi let. Dat betekent dat je ter plekke niets kunt drinken en ook van te voren niet", aldus de 51-jarige Ter- neuzense. ,,Soms heb je uitge zocht dat je ergens met een rol stoel naar binnen kunt en het blijkt niet zo te zijn. Of het toilet is in gebruik als opslagruimte." Bij de HEMA in Terneuzen kan De Koeijer sinds de herinrichting niet meer bij de kassa's. ,,Betalen is in veel winkels ook een pro bleem doordat de pinautomaten zijn vastgezet op een hoogte waar je als rolstoeler niet bij kan." Westerscheldetunnel Chantal de Koeijer hoopt nooit mee te maken dat in de Wester- scheldetunnel brand uitbreekt. ,,Ik ben lid van de Stichting Gehandi captenbeleid Terneuzen. Wij heb ben bij de aanleg al gewaarschuwd dat rolstoelers een probleem heb ben. De nooduitgangen zitten niet gelijkvloers. Je kunt daar nooit bij Nu heb ik 24 uur per dag zenuwpijn, ik krijg morfine en zit in een rolstoel komen als niet iemand de moeite neemt om een plaat te leggen en je er naartoe te duwen. Wie gaat dat doen, als er paniek uitbreekt?" Toch is Nederland, volgens het VN-verdrag Handicap, verplicht te zorgen dat zij gewoon mee kan Door te lang overleg tussen een aan tal bedrijven over een kapotte poort kon NTR-verslaggever Danny Gho- sen ongehinderd bij containers en lossende schepen komen in de ha ven van Vlissingen-Oost. Dat meldt de gemeente Vlissin- gen aan de raadsleden. Ghosen maakte de reportage Narcostaat over drugssmokkel in de Zeeuwse ha vens naar aanleiding van diverse grote drugsvangsten en de nood kreet van de Zeeuws douane dat de dienst te weinig mensen en slag kracht heeft. De uitzending was op 2 december. Dat Ghosen ongezien bij de con- tainers kon komen, lag aan een openstaande poort die niet meer werkte. In plaats van meteen extra surveillance, cameratoezicht en toe gangscontrole in te stellen, bleven het havenbedrijf, de beveiligings dienst en reparateur te lang heen en weer praten over wat te doen. De maatregelen zijn na het bezoek van Ghosen wel ingesteld. Vlissingen is niet populairder bij smokkelaars dan andere havens, schrijft het college van Vlissingen, maar er wordt nu meer cocaïne dan ooit geproduceerd in Zuid-Amerika en verscheept naar Europese havens. Intussen geeft het Rijk extra geld voor meer toezicht en onderzoekt TNO de zwakke plekken in de Zeeuwse havens van North Sea Port. zaterdag 7 december 2019 II Bijna 1200 kinderen die in Zee land in armoede opgroeien, heb ben dit jaar tóch iets in hun schoentje gekregen. Eind no vember luidde het Nationaal Fonds Kinderhulp, dat elk jaar de Actie Pepernoot houdt, de noodklok. Ondine van der Vleuten Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN In Vlissingen is gisteroch tend 680 kilogram verse vis in beslag genomen. Inspecteurs van de Neder landse Voedsel- en Waren autoriteit (NVWA) hebben dit gedaan na onderzoek. Ze ontdekten dat de vis zonder de daarbij beho rende documenten werd vervoerd. Van de 680 kilo gram in beslag genomen verse vis bestond 373 kilo gram uit ondermaatse tong. De NVWA-contro- leurs hebben tegen de ver voerder proces-verbaal opgemaakt. De inspectie heeft de vis geschonken aan een niet nader genoemde dieren tuin. VLISSINGEN De bouw van de nieuwe Dokbrug in Vlissingen be gint binnenkort. Het heien voor de brugpijlers gebeurt vanaf maandag 6 januari. Als de pijlers staan wordt de betonnen brug gebouwd, naast de bestaande Koningsbrug. De beweegbare stalen brugdelen komen in grote stukken naar Vlissingen om ter plekke gemon teerd te worden. De ge meente waarschuwt dat het werk geluidsoverlast kan geven. Ze belegt een informatiebijeenkomst over de brugbouw op dinsdag 17 december in het stadhuis van 16.30 tot 19.30 uur. In het artikel over Ajax en de reservespelers dat gisteren in deze krant stond, is een merkwaardige alinea verschenen. Aan het eind van het verhaal stond een stuk in wat Latijn lijkt te zijn. Het is zogeheten Lorem-ip- sumtekst. Om alvast aan de vormgeving te wer ken als het echte ver haal er nog niet is, wordt soms deze neptekst in de vorm gezet. Die wordt dan uiteindelijk vervangen door het daadwerkelijke artikel. Deze keer is daarbij een stukje over het hoofd gezien. Nostra culpa. Rolstoeler Ondine van der Vleuten Middelburg - Chantal de Koeijer Claudia Sondervan Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30