KoDsni kers John de Mol: het zou Facebook sieren zich neer te leggen bij bitcoin-vonnis 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Het is haar favoriete zangeres en in die zin is de ode die Berget Lewis aan Tina Turner brengt een oprechte lofzang. Met The Jazz Orchestra of the Concertgebouw brengt ze maandag in Amsterdam hulde aan de Queen of Rock, Soul and Pop. ,,Tina Turner veranderde mijn leven.'' Iedereen van boven de 40 zal net als ik een klein kriebeltje in zijn buik voelen bij het idee dat Kopspijkers vanavond eenmalig terugkeert on der de noemer DWDD Heimwee. Voor de jongere lezer: Kopspijkers, dat was het Boer zoekt Vrouw en Heel Holland Bakt van begin deze eeuw. Met 3,5 miljoen kijkers op de zaterdagavond en op maan dag eindeloze napraatsessies bij de koffieautomaat over welke persiflage van politicus of BN'er het be ste was getroffen. Het programma was de kraamkamer van Koef- noen en een hele generatie cabaretiers, inspirator van talkshowrubrieken als de Zapservice en De TV draait Door en natuurlijk de basis van het Jack Spijkermaneffect. Die term is vijftien jaar later wrang genoeg de bekendste erfenis van het roem ruchte programma: de vloek die in Hilversum kleeft aan boegbeelden van de publieke omroep die voor het grote geld overstappen naar de com- merciëlen, hun geloofwaardigheid verliezen en door de kijker rücksichtslos uit zijn kijkmenu wordt verstoten. Zoals de Kopspijkers-presentator overkwam. Maar terug naar vanavond. Ik ben nu al benieuwd welke cabaretier Klaas Dijkhoff voor zijn rekening neemt en of er iemand Carlo Bosz- hards versie van Theo Hiddema weet te overtref fen. Maar ik ben vooral nieuwsgierig of Kopspijkers anno 2019 de toets der kritiek nog kan doorstaan. Hoewel de makers om het hardst roepen dat het een eenmalige comeback is, denk ik dat er best ruimte is voor meer bij de NPO. Het programma past prima in het rijtje Even tot hier, Zondag met Lu- bach en Dit was het nieuws. Serie over oud geld Grand Prix in theaters INTERVIEW BERGET LEWIS én keer ontmoette ze haar favo riete zangeres. Berget Lewis (48), de Nederlandse met de zo in drukwekkende soulvolle stem en tevens lid van de Ladies of Soul, trad op tijdens de Musical Awards in 2015. Daar ontving Joop van den Ende de Oeuvre- prijs uit handen van Tina Turner. ,,Van tevoren hadden we te horen gekregen dat we haar niet mochten aanspreken. Ik stond met Romy Monteiro in de coulissen en toen ze langs liep, hield ik mijn lippen stijf op elkaar. Maar plots zei ze: 'Do I know you, miss...?' Het enige dat ik kon uitbrengen was: 'I wish... nice to meet you.' Ze gaf me een hand, zo vriendelijk. Ik was meteen verliefd op haar. Wat een innemende persoonlijkheid.'' Berget Lewis brengt onder de titel Celebrate Tina by Berget Lewis een ode aan Tina Turner, die onlangs 80 werd. Met The Jazz Orchestra of the Concertgebouw presenteert ze maandag in het Amsterdamse Concertgebouw en 17 december in De Doelen in Rotterdam de show waarmee ze volgend jaar op tournee gaat. ,,Maar ik ga haar niet imiteren, ik blijf Berget. Zet geen blonde pruik op. Dit is een respectvol gebaar naar een grote zangeres wier songs ik op mijn manier zing. ,,Mijn heilige drie-eenheid in de muziek is nog altijd Tina Turner, Chaka Khan en Aretha Franklin. Mijn soulsisters. Ik was vroeger verlegen, kwam uit een groot gezin met drie broers en twee zussen bij wie ik me heel veilig voelde. Maar eenmaal buiten was ik een schuchter meisje. Dat timide herken ik bij Tina. Op het podium een wervelwind - zeg maar gerust een beest -, daarbuiten uiterst be scheiden.'' Ze leerde de muziek van Tina Turner kennen toen ze 12 jaar was en in het kerkkoor in Amster dam zong. ,,Ik zag in een videoclip een fantastische donkere vrouw met enorme bos haar door de straten van LA lopen. What's love gotta do with it... zong ze. Ik krijg er wéér kippenvel van. Toen wist ik: als zij het kan, kan ik het ook. Nee, niet de wereldfaam, maar haar bezieling, kracht, haar motivatie.'' ,,Ik heb altijd een donkere stem gehad, vol power. Volgens sommigen té hard. Ik was ineens zo blij dat ik iemand hoorde die ook zo'n machtig volume had. Geen nachtegaaltje dat glaszuiver zong, maar iemand die me in het hart raakte. In je jeugd zoek je gelijkgestemden - in Tina Turner vond ik een soulmate.'' Bovendien groeide de jonge Berget op met zwarte muziek. Motown, Sly and the Family Stone. De vader van Lewis, geboren Surinamer, was een muzikant die in de jaren 70 naar Nederland vertrok. ,,Mijn ouders wilden ons een beter leven geven en ons laten studeren.'' Exotisch detail: hij introduceerde de steeldrums in ons land. Zijn formatie Henry and the Silver- tones was in die jaren een gevierd gezelschap. ,,Dat Caribische had hij van mijn moeder, die is geboren in voormalig Brits Guyana.'' Levenspad Maar Tina Turner is voor haar meer dan een muzieklegende. Haar levenspad - een bestaan van torenhoge toppen en peilloze diepten - inspireert Berget Lewis tot op de dag van vandaag. ,,Natuurlijk kun je zeggen: waarom is ze zo lang bij Ike Turner gebleven, die haar voortdurend mis handelde? Maar ik snap het, al klinkt dat misschien luguber. Als je als jonge vrouw in een wereld terechtkomt waar er niemand is die je wegwijs maakt, klamp je je aan iemand vast. ,,En dat was Ike, die alles regelde. De muziek, kleding, pruiken, haar inkomenAls je zo afhan kelijk bent, is het moeilijk je los te rukken.'' Op haar dieptepunt, zegt Lewis, vond ze haar kracht. Ze was in de auto door Ike mishandeld en Natuurlijk kun je zeggen: waarom is ze zo lang bij Ike gebleven, die haar voortdurend mishandelde. Maar ik snap het Het platform kreeg van een rechter in Amsterdam de op dracht reclames te weren met mediatycoon John de Mol. Ook moest Facebook hem vertellen wie er achter de advertenties zitten. De Mol, die de zaak had aangespannen, noemt het 'tekenend' dat de techreus in beroep gaat. Het vonnis roept vragen op, zegt Facebook. ,,Zo moeten we bij het filteren ook naar de lan ding pages op andere websites kijken, terwijl deze niet onder onze controle staan.'' Een landing page is de plek waar iemand terechtkomt na het klikken op een link. Facebook zegt dat het de nepadvertenties wel degelijk aanpakt. ,,Deze maand lance ren we ons meldformulier voor nepadvertenties in Nederland en dat gaat ons helpen bij het verbeteren van onze detectie- methoden.'' De Mol: ,,Het zou Facebook sie ren als het zich bij het oordeel van de rechter zou neerleggen. De kortgedingrechter heeft mij volledig in het gelijk gesteld en geoordeeld dat Facebook maat regelen moet nemen. Dat oor deel is voor een belangrijk deel ingegeven door consumenten bescherming en dat zou ook bij Facebook hoog in het vaandel moeten staan.'' De Mol ver trouwt op een goede afloop. ,,Ik ga ervan uit dat de rechter ook in hoger beroep Facebook zal dwingen alle benodigde maat regelen te nemen.'' Bij het schrijven heb ik wel aan hem gedacht Als de NPO het vervolgens allemaal ietsje zorg vuldiger zou plannen dan nu gebeurt (dus: eerst serie Even tot Hier en daarna pas Arjen Lubach, in plaats van allebei weggepropt in hetzelfde week end, gevolgd door een reeks Dit was het nieuws en Kopspijkers 2.0 en dat dan keer twee), dan zou hij moeiteloos het jaar rond één keer per week actuele maatschappelijke satire kunnen brengen. Een genre dat méér tot de kerntaken van een publieke omroep hoort dan een stel semi-BN'ers op noren hijsen. Daarbij bespaart het een boel ergernis bij de kijker die afgelopen weekenden regelmatig de zelfde onderwerpen zag langskomen bij zowel Even tot hier als Lubach. Een terugkeer van Kopspijkers zou bovendien een daad van pure naastenliefde zijn richting acteur Paul Groot. De man die daar ooit een formidabele Mat Herben en Peter R. de Vries neerzette, speelt nu bij gebrek aan andere klussen een idiote dj in de Sky Radio-commercials. Het is zo sneu om te zien. Temeer daar er enkel al met Peter R. elke week een complete aflevering te vullen is. Quote van de dag zaterdag 7 december 2019 PC TELEVISIE Presentator Jort Kelder gaat in de documentai reserie Van oud geld, de dingen die niet voorbij gaan vier oude adellijke ge slachten por tretteren die ernaar streven om 'de familie' en eeuwenoude tradities in stand te houden. Vanaf 8 februari op NPO 2. CABARET Cabaretier Rob Kamphues en voormalig auto coureur Robert Doornbos gaan het theater in. Het duo, bekend als Fl-analisten van Ziggo Sport, gaan vanaf volgende maand toeren met Kamphues Doornbos' grote Grand- Prix-Circus. 'In Tina Turner Arno Gelder —Berget Lewis Facebook gaat in beroep tegen een vonnis over nep- advertenties voor bitcoin- producten. Marlies van Leeuwen —Dave von Raven van The Kik over de nieuwe single Plekken waar je niet mag roken, een eerbetoon aan de in 2015 overleden protest zanger Armand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24