16 II Schippers slaat de WK indoor over 21 goede orde: hij is nog niét met pensioen 'driver Kim' en de president liep een beetje mank en het duurde vaak even voor hij eindelijk er gens arriveerde. Dat werd dus 'slow Kim'. Ik zei het een keer te gen hem en de mensen om hem heen hielden hun hand voor hun mond. Ze schrokken zich dood. Maar hij vond het juist mooi. Ik wilde iets veranderen, spelers losser maken. Aan de bereidheid lag het daar nooit.'' ,,Bij PSV deden we de zoge naamde shuttlerun-test, met die piepjes die elkaar steeds sneller opvolgen. Young-Pyo Lee en Ji- Sung Park moesten we dwingen om te stoppen. Die begonnen ge woon te ijlen, zo diep gingen ze. Ik weet nog dat we in 2002 op het WK tegen Portugal moesten. Wij hadden getraind een dag voor de wedstrijd en Portugal stapte het veld op. Ik kwam Lms Figo tegen. Hij vertelde dat hij zweette van het idee dat hij tegen die Korea- nen moest, die maar niet wilden stoppen met rennen. Dat hadden ze al, ik probeerde ze wat losser te maken.'' ,,Moetko sprak altijd de spelers toe en laat ik het zo zeggen: hij nam lekker de tijd. Ik zei: 'Vitali, houd je toespraken iets korter tij dens de kwalificatiereeks. Even dertig seconden over het volk en vaderland en zo en dan klaar.' De volgende wedstrijd hield hij het inderdaad kort. Maar toen ik weg wandelde, zag ik hem achter mij weer voorbijschieten terug die kleedkamer in. Ik volgde hem, pakte hem bij zijn arm en zei: 'Kom Vitali, we gaan.' De spelers keken met grote ogen toe. Vanaf dat moment had ik ze. Misschien bedoelt Nagelsmann zoiets. Die dingen leer je niet op de trainers cursus.'' ,,Heel triest natuurlijk. Maar ik moet eerlijk zeggen dat ik in al die kleedkamers nooit iets heb gemerkt van racisme. Voetballers accepteren elkaar overal, onge acht welk geloof ze aanhangen en welke kleur ze hebben, geel, rood, zwart, wit. Op de tribunes komt het dus wel voor, helaas. In 1996 was er tijdens het EK bij Oranje ook een item, de kabel, zwart tegen wit. Maar er klopte niets van. Die beroemde foto met de donkere jongens apart van de andere spelers. Ze vergaten er toen wel bij te zeggen dat ze Ri chard Witschge, die bij de don kere spelers aan tafel zat, hadden weggeretoucheerd. Er speelde toen iets anders: een verschil in honorering. Dddr was heibel over, niet om huidskleur.'' ,,Dan denk ik terug aan 2010, ik had al getekend als bondscoach van Turkije, maar de bond van Ivoorkust stond opeens op mijn stoep in Amsterdam. Didier Drogba vond dat ik het WK 2010 in Zuid-Afrika met dat land moest doen. Die hadden een prachtige ploeg. Maar Turkije vond het geen goed idee en dat respecteerde ik. Ja, dat had ik wel graag gedaan.'' ,,Die maakt mee wat veel jonge trainers meemaken. Recent nog Phillip Cocu bij PSV en Giovanni van Bronckhorst bij Feyenoord. Die werden een seizoen later landskampioen. Van Bommel heeft alles om een toptrainer te worden, daar ben ik van over tuigd. Hij doet me denken aan Frank Lampard, ook een intelli gente jongen. Zag je Kurt Zouma laatst namens Chelsea met de bal aan zijn voet heel het veld over steken tegen Ajax? Lampard kwam in beeld en hij schaterde het uit. Als coach van Chelsea. Altijd in de top gewerkt, dat zag ik daar. Die maken ze niet gek. Van Bommel heeft dat ook, maar hij moet hier wel even door heen.'' ,,Als ik deze vraag slecht inter preteer, zou je kunnen denken dat iemand uit de Achterhoek niet ver kan komen in het leven, hahaha.'' ,,Dat is zo, maar dat betekent niet dat ik niets meer wil. Ik ben nog trainer. Ik ben gelukkig. Pim Ver beek, met wie ik heb gewerkt, overleed vorige week. Dat grijpt mij aan. Daarom moet je de mooie dingen koesteren. Een bal letje trappen bij Zeeburgia en de wetenschap dat je overal waar je hebt gewerkt nog welkom bent, dat gevoel is onbetaalbaar.'' De kans is groot dat Sifan Hassan, die door haar twee wereldtitels in Doha deze maand kans maakt op de eretitel Sportvrouw van het Jaar, alle indoorwedstrijden links laat liggen. Sprintster Dafne Schippers is wel van plan om bij drie indoor- wedstrijden in actie te komen op de 60 meter, maar de verre trip naar China ziet zij en haar begeleiding niet zitten. ,,Het toernooi valt een beetje on gelukkig en heeft geen prioriteit in een olympisch jaar", zegt Bart Bennema, bondscoach van de sprintgroep op Papendal. In tegenstelling tot Schippers is het plan opgevat om met horden loopster Nadine Visser wel naar Nanjing te trekken. Zij haalde goud op de vorige EK indoor en brons op de vorige WK indoor. ,,Nadine is goed op toernooien", legt Bennema uit. EREDIVISIE Programma Topscorers Stand g ,,Daar zit zeker iets in.'' ,,Die arm om die schouder kan be langrijk zijn, spelers moeten zich altijjd veilig voelen om het opti male uit hun potentie te kunnen halen. Maar als je een arm om een speler heenslaat, maar je hebt geen idee over hoe het elftal te laten spelen, dan is het zo voorbij hoor.'' ,,Ik ken Carlo goed. Vergis je niet, hij is altijd goed voorbereid. Ik werkte bij Real Madrid en daar kwam Guti eraan. Een geweldig talent. Maar ook eentje die ik moest bijsturen. Als ik dat eens flink wilde gaan doen, had Fer nando Hierro dat al voor mij opge lost. Bij de Australische nationale ploeg sloegen ze elkaar letterlijk voor hun bek. Maar ze regelden het zelf en nadien ontweken ze el kaar ook niet. De acceptatie van topspelers is zo groot. Ik zette de Duitse topspeler Michael Ballack bij Chelsea op de bank, maar geen wanklank van hem. Frank Lam- pard wisselde ik ooit bij Barcelona uit met Chelsea. Ray Wilkins, mijn assistent die helaas is overle- Ik heb het die tweede periode in Zeist nooit meer naar mijn zin gehad den, zei 'maar Boss, hij is nog nooit gewisseld'. Ik zei 'maar we gaan het toch doen'. Denk je dat hij uitleg wilde? De acceptatie in de top is enorm. En het vermogen om zelf dingen op te lossen. Dat noem ik de norm die er moet zijn om succes te behalen, waar nie mand in een elftal meer onder mag komen. Daar moet je als trai ner de spelers voor hebben. En zo ver lijkt Oranje nu ook.'' ,,Hahaha. Ik gaf iedereen een bij naam. De keeper strainer was 'goa lie Kim', de bus chauffeur was ,,Dat hoorde ik, ja. Leuk. Rusland, het voelt als gisteren. Ik ben ooit als trainer in maart 1987 begon nen bij PSV. Na mijn laatste job bij Jong China reis ik veel. Maar ik voel me nog steeds trainer, met voetbal stop je nooit. Nu ik vrij ben, pak ik andere dingen op. Met Simon Tahamata, Sjaak Swart en Danny Muller voetbal ik. Maar ook met jongens uit Al gerije, Ghana, uit alle windstreken. Iedereen is welkom. Iedereen is daar gelijk, status telt daar niet." zaterdag 7 december 2019 GO In Rusland trok u minister Vitali Moetko aan zijn arm de kleed kamer uit. Den Bosch. Is er iets dat u nog had ge daan? Achter de schermen drinkt u nog koffie met jonge trainers. Bent u al aangeschoven bij Mark van Bommel? Guus Hiddink uit de Achter hoek heeft de voetbalwereld veroverd. Wat valt er nog te wensen? Zo bedoelde ik het niet. Ik zie al die foto's hangen en vroeg me af hoe het voelt dat u niets en niemand meer iets hoeft te bewijzen. De WK indoor in het Chinese Nanjing zullen door veel Neder landse atletiektoppers worden overgeslagen. Het toernooi op 13, 14 en 15 maart, past niet in de schema's van Dafne Schip pers en Sifan Hassan richting de Olympische Spelen in Tokio. Nadine Visser wil wél naar Nan jing. Pim Bijl Rotterdam SPEELRONDE Gisteren Ajax - Willem II nnb Vandaag 18.30 uur ADO - FC Twente 19.45 uur PSV - Fortuna Sittard 19.45 uur VVV - FC Emmen 20.45 uur PEC Zwolle - AZ Morgen 12.15 uur Vitesse - Feyenoord w 0 c c FC Groningen - FC Utrecht 14.30 uur RKC - Heerenveen 16.45 uur Sparta - Heracles Dessers (Heracles, foto) 11 Promes (Ajax), Malen (PSV) 10 Boadu (AZ) gespeeld w v pt (v-t) 1 Ajax 15 13 2 0 41 52-12 2 AZ 15 11 2 2 35 35-8 3 PSV 15 8 4 3 28 32-19 4 Willem II 15 8 2 5 26 23-21 5 Heracles 15 7 3 5 24 29-22 6 Heerenveen 15 6 6 3 24 24-18 7 Feyenoord 15 6 6 3 24 27-25 8 FC Utrecht 15 7 2 6 23 28-22 9 Vitesse 15 7 2 6 23 26-24 10 FC Groningen 15 6 3 6 21 18-16 11 Sparta 15 5 4 6 19 24-28 12 FC Twente 15 5 3 7 18 26-31 13 FC Emmen 15 4 3 8 15 18-30 14 Fortuna Sittard 15 4 3 8 15 20-35 15 PEC Zwolle 15 4 1 10 13 22-34 16 VVV 15 4 0 11 12 14-39 17 ADO Den Haag 15 3 2 10 11 17-30 18 RKC 15 2 2 11 8 16-37 A Oud-bondscoach Guus Hiddink. Onder: als coach van PSV met zijn aanvoerder Mark van Bommel (2003). FOTO'S PIM RAS/ANP Niet dat u tactisch minder was, maar u was de meester van de psychologie. Als ik de foto's hier in de hal zie hangen, zie ik overal armen om spelers. Maar ook veel berichten van grote spelers die met u werkten. Werkt het in de top anders dan op een bescheiden niveau? Van Carlo Ancelotti wordt bijvoor beeld gezegd dat hij het vooral door de spelers zelf laat uitzoe ken. Zijn prijzenkast puilt uit. In Rusland en Zuid-Korea maakte u volgens de spelers in druk omdat u niet boog als een knip mes voor hoog waardigheidsbekle ders. Er hangt in deze kamer een ere doctoraat van de inmiddels overleden Zuid Koreaanse president Kim Dae-Jung. U noemde hem 'slow Kim'. In Rusland zijn verschillende kinderen die 'Guus' heten. Door de prestaties van de nationale ploeg op het EK 2008 onder uw leiding. Dat is een actueel on derwerp na wat er is ge beurd met Ex celsior- speler Ahmad Mendes Moreira in het stadion van FC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21