SCHRIJVER LEEST RECENSIE Teloorgang van een huwelijk Van Italië- correspondent Eveline Rethmeier (36) verscheen onlangs De Markies - en zijn kolonie die nooit heeft bestaan. 'Ik leerde dat literatuur ook gek en grappig kon zijn' I br* Ik lees nu Het boek dat ik had willen schrijven Verslonden in mijn jeugd Het boek dat ik zou willen herlezen Gelachen om De Noor Geir Gulliksen maakte indruk met zijn debuut Het ver haal van een huwelijk, dat op de shortlist van de Europese Lite ratuurprijs stond. Ook opvolger Kijk ons nu eens (Ambo Anthos, €24) gaat over de teloorgang van een huwelijk. Hans Kaas- ajordet, een man van middel bare leeftijd en al jaren 'geluk kig' getrouwd met Ingunn (zijn tweede huwelijk), ontmoet op een bruiloft de kersverse moe der Harriet, die zich onwel voelt doordat haar borsten te vol melk zitten. Hans weet daar wel raad mee, er volgt een bizarre scène op het toilet en de twee krijgen een relatie. Harriets baby lijkt voor Hans een com pensatie voor de afwezigheid van zijn oudste dochter, met wie het contact verstoord is. De manier waarop Gulliksen het psychologische proces van verlangen en ontrouw be schrijft, de bewuste en minder bewuste manieren waarop mensen zichzelf en de ander een rad voor ogen draaien, is buitengewoon knap. In het begin maakt Hans zichzelf nog wijs dat hij Ingunn niets over Harriet hoeft te vertellen, na de eerste seks houdt hij zichzelf voor dat zijn vrouw en dochter juist van zijn buitenechtelijke relatie profiteren omdat hun relaties erdoor verbeteren. Weer later praat hij zichzelf en Ingunn aan dat het echt alleen maar een 'hechte vriendschap' is. Zijn vrouw weet wel beter. De kaalslag die de escapade teweegbrengt is compleet, maar toch gloort er aan het einde van de roman een beetje hoop. —Vivian de Gier TEKST PETER SIERKSMA De waarheid over de zaak Harry Quebert Joël Dicker „Bijna uit! Wat een heerlijke page turner. Het voelt als een beloning voor een periode hard werken. Na drie bladzijden zat ik er al hele maal in. Vooral de compositie van deze whodunit is de moeite waard. Ingenieus zoals Dicker zijn perso nages door de tijd laat springen zonder dat het voor de lezer te ingewikkeld wordt.'' 't Hooge Nest Roxane van Iperen ,,Op een heel geloofwaardige manier weet Van Iperen vanuit het gezichtspunt van twee joodse zus sen de tragische geschiedenis te beschrijven van een groep onder duikers in een Naardense villa. Ze doet dat met zo'n groot inlevings- vermorgen dat het waargebeurde verhaal van die twee voor hun leven vechtende vrouwen leest als een roman.'' De vrouw in het maanlicht ROXANE VAN IPEREN t Hooge Nest De vrouw in het maanlicht en andere zonderlinge verhalen Herman Pieter de Boer ,,Ik was een jaar of twaalf toen ik zijn soms hele korte en altijd geestige verhalen las. Eigenlijk was ik nog net wat te jong om de humor van De Boer helemaal te vatten. Maar ik genoot van zijn absurde verhalen die soms bijna sprookjes leken. Het gaf zijn werk iets magisch. Het veran derde ook mijn kijk op lezen. Voor het eerst ervoer ik dat literatuur niet alleen serieus en hoogdravend, maar ook heel gek en grappig kon zijn.'' Lolita Vladimir Nabokov „Knap hoe Nabokov de lezer meeneemt in de belevings wereld van een oudere man die valt op een jong meisje. Gezien het leeftijdsverschil een ver werpelijke relatie, een ernstig geval van pedofilie. Het bizarre van dit liefdesverhaal is dat je ieder oordeel vergeet als je de gedachten van deze Humbert Humbert volgt en halverwege merkt dat je zijn liefde voor Lolita normaal gaat vinden.'' Ik mooi praten David Sedaris ,,Ik ken weinig schrijvers die zo nietsontziend grappig over zichzelf kunnen schrijven als David Sedaris. In Ik mooi praten gaat hij op Franse les omdat hij ervan droomt in Frankrijk te wonen en straks heerlijk de Fransman uit te hangen. Maar hij bakt er niks van en beschrijft zonder enige gêne wat voor onzin dat oplevert. Echt bloed- geestig.'' LITERATUUR Geir Gulliksen, Kijk ons nu eens ZATERDAG 7 DECEMBER 2019 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 123