mm U'- Afgelopen zomer misschien The Big gest little Farm gezien? Een mooi gefilmde documentaire over een stel dat het stadse leven verruilt voor een boerderij even buiten Los Angeles om zelfvoorzienend te leven. De natuur is ruig, maar ook gul, denk aan de rijkdom van groenten, noten, vruch ten en granen, mits - en deze mits is met een groot uitroepteken - we goed voor onze aarde zorgen. De film is een pleidooi voor een betere verhouding met de aarde. Eenzelfde oproep vinden we terug in recent verschenen titels met de natuur in de hoofdrol. Wat opvalt is dat daarin de betrokkenheid en bezorgdheid over onze aarde de boventoon voeren. De vrees dat de mens de natuur voorgoed aan het verpesten is, klinkt er donker als aarde in door. Lidewey van Noord schrijft in Terug naar de natuur (Volt, €21) over hoe het komt dat de mens zo weinig stilstaat bij wat de aarde nodig heeft. De stadsmens is volgens haar verder verwijderd van de natuur dan ooit. Consument en boer staan zelfs lijnrecht tegenover elkaar. Dat maakt dat we steeds meer kritiek hebben op boeren. ,,We ver wijten de boer dat hij varkens op roosters houdt en we vinden het zielig dat koeien zo weinig naar buiten mogen, we geven boe ren de schuld dat weidebloemen en weide vogels uitsterven. Maar wij consumenten willen zo goedkoop mogelijk eten, en zijn daardoor medeverantwoordelijk." Van Noord woont een deel van het jaar in een dorp in de Italiaanse streek Piemonte. Ze was als kind al geïnteresseerd in het boe renbestaan en besloot onlangs als vrijwilli ger op verschillende boerenbedrijven te gaan werken, overal ter wereld. Daar stond ze plotseling koeienstront te scheppen, als Neerlandica. Maar dat kon haar niet sche len. Het voelde voor haar juist als een leer school. Bij elk boerenbedrijf dat wordt op gedoekt, gaat er kennis verloren, besefte ze. Ze zag hoeveel boeren weten en kunnen. Over een winters verblijf op een wijnboer derij om te leren snoeien, schrijft ze over de boer: 'Ik wilde uitgaan van regels, zodat ik het goed kon doen, maar voor hem was ran ken snoeien zo'n automatische, intuïtieve handeling, dat hij het me bijna niet kon uitleggen. Hij maakte een opmerking die ik niet meer zou vergeten: onze verre voorou ders wisten intuïtief hoe ze met planten moesten omgaan. Ze hoefden het niet te leren.' Even verderop noteert ze: 'Onze verre voorouders waren onderdeel van de natuur, zoals vogels dat zijn. Ze keken anders dan wij nu doen, ze wisten precies: met die plant, of van dat dier, kan ik iets maken. Die kennis zijn we kwijtgeraakt.' Hoever we verwijderd zijn geraakt van de natuur, blijkt goed uit een ander voorbeeld. Veel mensen staan niet stil bij waar onze melk vandaan komt; we vergeten dat een koe alleen melk geeft als ze een kalfje heeft ZATERDAG 7 DECEMBER 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121