NATUURBOEKEN De onschuldigen tende wetgever, maar vanwege moedige jury's. Die zijn voorzichtiger nu er dankzij dna-onderzoek zoveel vonnissen uit de jaren 1980 tot 2010 worden herzien.'' ,,Een tweede reden: de advocaten zijn beter geworden. Ze laten jury's overtuigend zien uit welke vaak vreselijke omstandig heden een verdachte voortkomt, ook als zijn schuld onomstotelijk vaststaat.'' „Altijd. Ik ben nog lang niet klaar. Er zijn in de wereld van het recht zoveel fantastische verhalen te vinden. Neem de 'opiaten-cri sis': vandaag overlijden circa 150 Amerika nen aan een overdosis pijnstillers. Mensen die verslaafd zijn geraakt aan medicijnen die ze voorgeschreven hebben gekregen en die farmaceutische bedrijven met agres sieve marketing aan de man hebben ge bracht. Rechtszaken zijn gaande, ik zal er een dikke vette roman aan overhouden, al weet ik nog niet wanneer.'' ,,Mijn volgende boek gaat over mensen die als 14-, 15-jarige een moord hebben gepleegd en veroordeeld zijn volgens het volwassenenrecht. Ze komen nooit meer vrij, het zijn drama's. Je kunt dat een kind niet aandoen, wat het ook heeft gedaan.'' Grisham groeide op in de zuidelijke staat Mississippi, in een plattelandsmilieu waar racisme en conservatisme welig tierden. Dat hij ooit schrijver zou worden en op zou komen voor minderheden en minder be deelden - hij schenkt veel geld aan goede doelen - had hij toen niet kunnen dromen. ,,Het heeft jaren gekost om me los te maken van de ultraconservatieve normen en waar den van mijn omgeving.'' Wie informatie over hem zoekt, vindt op tientallen sites dezelfde anekdote terug: dat hij in 1984 in een rechtszaal in Hernando, Mississippi, meemaakt hoe een 11-jarig meisje een getuigenis aflegt. Ze is slachtof fer van een gewelddadige verkrachting. Je leest hoe dit de jonge Grisham aan het den ken zette: wat als de vader van dat meisje de daders had vermoord? Zo zette hij zich aan het schrijven van A Time to Kill, elke morgen van 5 tot 8 uur. Hij deed er drie jaar over. Geruime tijd is hij stil. Tikt tegen zijn waterglas. Dan, zacht: ,,Nee. Nee. Zo is het gegaan. Ze vertelde het sober en waardig en helder. Ik kende de vader, er was gossip in de stad: hij gaat wraak nemen. Iedereen in die zaal was stil terwijl het meisje sprak, ik zag de emotie van de juryleden en de rech ter. Ik vroeg me opeens af: wat zou die jury met de vader doen als hij wraak neemt? Het was aangrijpend, ze sprak wel een uur. Vandaag zie ik haar nog voor me. En ik hoor nog haar stem.'' IS De ene auteur leerde veel van boeren en wilde dat delen met de lezer, de ander schrijft een boek vanuit het perspectief van een plant. Schrijver drie pleit voor natuurvriende lijker boeren. Alle drie slaan ze alarm. 32 Lezen Al bezig met het volgende boek? Is dit nu zo'n geromantiseerd verhaal dat iedereen overneemt en aandikt? Het 41ste boek van John Grisham, The Guardians (De on schuldigen), ver scheen in oktober (Bruna, €22). Hoofdpersoon is Cullen Post, een man die zich inzet voor mensen die onschuldig vastzitten. Hij zoekt on- 0NSCHU.ua verdroten naar ver loren aanwijzingen, getuigen die zich verborgen houden, experts die bewijs anders kunnen interpreteren en mogelijkheden om vonnissen te herroepen. Post, zelf advocaat, geeft niet om geld, net zomin als de drie kleur rijke karakters met wie hij vanuit een morsig kantoortje samenwerkt. Post is geïnspireerd op Jim McCloskey, een voormalige gevangenis dominee die in de VS 63 onschuldigen vrij wist te krijgen, onder wie vele terdoodveroordeelden. TEKST MAAIKE LANGE FOTO'S FILMDEPOT SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 120