'Iemand doden vinden we fout, waarom zou de staat het wel mogen?' Grondlegger hadden voorkomen kunnen worden, maar het rechtssysteem maakte ze mogelijk.'' We lezen bij u over rechters die altijd in het nadeel van een verdachte beslissen. Aanklagers en politiemensen die bewij zen laten verdwijnen om een veroorde ling te krijgen. Komt dat veel voor? ,,Het komt voor. Te vaak. Ik beschrijf in De onschuldigen een getuige-deskundige die veel zou weten over bloedsporen. Hij heeft een cursus van een dag gevolgd en reist langs rechtbanken om een oordeel over forensische bewijzen tegen verdachten te geven. Altijd in het voordeel van de aan klager, die hem betaalt. Zulke oplichters bestaan, al worden ze gelukkig steeds vaker ontmaskerd dankzij mensen als mijn hoofd persoon Cullen Post.'' ,,Ik heb daar geen eenduidig antwoord op. De Amerikaanse juryrechtspraak bijvoor beeld is een goede zaak, maar dat het oordeel van een jury unaniem moet zijn is een onding. Een eenling heeft daardoor te veel macht. In mijn ogen moet vooral de mentaliteit veranderen van de mensen die het systeem uitvoeren: advocaten, officie ren van justitie, rechters.'' ,,Een verschrikking. Iemand doden vinden we fout, waarom zou de staat het wel mo gen? Maar de doodstraf is op z'n retour. De afgelopen tien jaar zie je in de VS een dra matische terugloop in het aantal vonnissen en uitvoeringen. Niet vanwege een doortas- Wat moet er veranderen? De doodstraf? John Grisham was vanaf 1981 tien jaar advocaat in Southaven, Mississippi, en van 1983 tot 1990 lid van het Huis van Afgevaardigden van die staat. Zijn eerste boek, A Time to Kill (De jury), verscheen in 1988 nadat het door - naar verluidt - 28 uitgevers was afgewezen. Zijn tweede boek The Firm (Advocaat van de duivel) werd onverwacht een megasucces, waarna A Time to Kill alsnog volgde. Grisham is de grondlegger van de legal thriller, de span nende roman waarin de ontknoping (deels) in de rechtszaal plaatsvindt. Gedurende zijn loop baan is Grisham meer en meer een sociaal bewogen auteur gewor den. Racisme, rassen scheiding, maatschap pelijk onrecht en het in veel opzichten falende Amerikaanse rechts systeem zijn thema's in zijn werk. ZATERDAG 7 DECEMBER 2019 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 119