**4000 Weet je wat ik zie als ik gedronken heb (nou nou) allemaal beestjes (nou nou nou) zoveel beestjes, om me heen oh ik weet wel dat ik nou mezelf nep (nou nou) want er zijn geen beestjes (nou nou nou) maar ik zie beestjes, om me heen GUS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden om de beurt teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven, al dan niet met hulp van de wetenschap, antwoorden op vragen die die nummers oproepen. Tekst uit Beestjes van Ronnie en the Ronnies (1967) Zelden is het angstaanjagende gegeven van een delirium tremens zo ontspannen en vrolijk bezongen. Het lied schijnt ooit in een uurtje geschreven te zijn door Peter Koele- wijn en gaat dus over ontwenningsverschijn selen na overmatig alcoholgebruik: 'Op de dekens, in m'n kussen kijk maar, (beestjes), in m'n oren, in m'n neus en in m'n haar (beestjes), en ze lopen steeds door elkaar'. Dronken mensen en kinderen spreken de waarheid, blijkt ook nu weer. Pak uw micro scoop maar uit het dressoir en geniet daar van het oudste organisme op aarde: de bacterie. Tezamen vormen bacteriën de grootste bio massa op onze aardkloot. Overal beestjes. Of beter gezegd: bacteriën. Een van de leukste en hoopgevendste onderzoeken naar bacteriën is gedaan door de Nederlander Jordi van Gestel. Bacteriën werken, hoe klein ze ook zijn, van nature samen. ,,Het is te vergelijken met een stad, waarin de ene groep cellen in een kolonie huizen bouwt en de andere wegen aan- legt."Aldus Van Gestel. Hij sleutelde aan het dna van de bacteriën en creëerde zodoende 'asociale' bacteriën. Simpel gezegd profiteren deze kleine uitvre- ters van het werk van de normale 'sociale' bacteriën, terwijl ze zelf een beetje uit hun neus zitten te peuteren. Van Gestel voegde de twee bacteriekoloniën samen en loerde door zijn microscoop. Wat hij ontdekte is even verrassend als vernuftig. De sociale bacteriën dreven gezamenlijk de asociale bacteriën vakkundig naar de buitenkant van hun kolo nie, waardoor de uitvreters op den duur nie mand meer hadden om uit te buiten en zo uitstierven. Op deze manier sterft asociaal gedrag binnen een kolonie uit en wordt samenwerking beloond: een Darwin-win- situatie. Als zelfs bij de oudste organismen op aarde samenwerking en altruïsme in het dna ver ankerd zitten, dan biedt dat hoop voor de mens. Goed om over na te denken als we in de keuken grondig de handen wassen met antibacteriële zeep. Daarover gesproken: de zanger van Beestjes, Ron Schutte, stopte na twee jaar met optreden om zijn heil elders te zoeken, te weten de keukenbranche. Dat is natuurlijk de plek bij uitstek waar, ironisch genoeg, al die beestjes niet welkom zijn. Zelfs als ze altruïstisch zijn. 22 Ronnie heeft gelijk: ze zitten overal, in je neus, oren, ogen, maag, mond, onder je oksels en voeten en op je huid. In totaal telt het menselijk lichaam meer dan honderdduizend miljard bacteriën. Om een indruk te geven: dat is 14.000 keer het totaal aantal mensen op aarde. Het menselijk lichaam telt zo'n 1,5 kilo micro-organis men, waaronder bacteriën, schimmels, archaea en virussen. Een gemiddelde mobiele telefoon bevat zo'n 4000 bacteriën per vierkante centimeter. Onderzoe kers hebben aangetoond dat op je mobieltje meer bacteriën zitten dan op een toiletbril. Niet gek eigen lijk. Hij gaat nooit in de was, is meestal lekker warm en komt via je hand, oor, wang en mond in contact met heel veel microben. BRON: Onderzoek uit 2018 van de M5 Groep voor Sociaal Veilige Scholen Pieter Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 110