Failliet MONICA Wat doe je met een ongedragen trouwjurk die al jaren in de berging hangt? kind toch als nabestaande worden vermeld in een advertentie. Het kind kan wel heb ben gebroken met de ouders, hij of zij blijft bij het nageslacht horen. In het zicht van de dood toont de familie een front. Schimmen Wat in het algemeen geldt voor rouw- berichten en -advertenties (geen exen als treurende nabestaande, tenzij...) gaat zeker niet op voor begrafenissen en crematies. Elke uitvaart zou met enig ceremonieel ge paard moeten gaan en dan is het een mooi principe om iedereen die daartoe genegen is welkom te laten zijn. Dus ook exen. Het afscheid van een overledene is geen ge schikte gelegenheid om belangstellenden uit te sluiten. Bij een begrafenis dienen zich vaak allerlei onverwachte, voor nabe staanden soms totaal onbekende schim men uit het verleden aan. Wanneer een bekende dood gaat, hebben veel mensen een onbedwingbare neiging om de overle dene de laatste eer te bewijzen, ook al heb ben ze hem of haar in geen dertig jaar ge sproken. Ze willen stilstaan bij het ver scheiden, de verhalen van de sprekers horen, de nabestaanden condoleren en herinneringen delen. Natuurlijk hebben ook veel exen die behoefte. Zelfs als het nahuwelijk van een of beide kanten uit gesproken haatdragend was, blijft nog staan dat er een tijd was dat ze intensief elkaars leven deelden en dat er gemeen schappelijk nageslacht is. Als dat niet ge noeg reden is om een afscheid bij te wonen, weet ik het niet meer. 'En waar moet een ex dan zitten?' is de volgende etiquette- vraag. Nou, liever niet pontificaal naast de nieuwe levenspartner van de overledene op de eerste rij. Maar zich verschuilen achter een pilaar achter in de zaal of kerk is ner gens voor nodig. Naast de kleinkinderen of de (schoon)kinderen kan prima. Of an ders op een willekeurige plaats, waar een bekende wordt gespot te midden van vrienden, (oud)collega's, buren en andere belangstellenden. Wie afscheid wil nemen moet afscheid kunnen nemen. 21 heeft de jurk al die tijd in de berging gehangen, beschermd door de witte hoes van een bruidswinkel die ook allang failliet is. De inkoopster keurt de jurk nauwkeurig. Ze strijkt de kreu kels in de rok glad en kijkt op haar blaadje. Ongedragen? Ik knik. Ze vraagt vriendelijk wat er is gebeurd, maar vandaag heb ik geen zin in relationele verhan delingen dus ik glimlach en zeg dat het soms zo kan lopen in het leven. Ze begrijpt de hint en richt zich op de jurk. Ze vindt hem simpel doch stijlvol en daar is wel een markt voor, zegt ze, ook al heeft ze al veel andere strapless exemplaren binnen gekregen. Even heb ik de neiging haar te wijzen op alle mooie details die ze over het hoofd ziet, maar ik wil dat ding gewoon kwijt en teken voor een verkoopprijs van 299 euro. Geld dat ik overigens pas krijg als de jurk daadwerkelijk wordt verkocht. Ze stuurt me een mailtje met de uitslag, belooft ze. Zou er inderdaad een bruid in spe mijn jurk passen en denken: ja, dit is 'm, net als ik zoveel jaar geleden? Het mailtje een paar dagen later geeft antwoord. 'Hoera! Je jurk is verkocht!' staat er in feestelijke letters. Ja dus, er is iemand die gaat trouwen in mijn zijden, nauwsluitende strapless jurk, met elegante plooien en een sleepje. Zij wel. Ik kwak de dubbelgevouwen kledinghoes over het stuur van mijn fiets en terwijl ik én de hoes én mijn stuur in balans houd, trap ik door de koude, donkere stad. Er is binnenkort een twee- dehandstrouwjurkenverkoop en vanavond mag de japon waar je van af wilt worden ingeleverd. Nooit gedacht mijn dure zijden jurk nog eens zo te vervoeren. Maar ik heb er genoeg van dat ding in de berging te zien han gen. Ex-Man en ik hadden lang geleden trouwplannen, maar drie maanden voor dé datum kwam hij schoorvoetend melden er toch niet zo'n zin in te hebben. Dat had een duidelijk vluchtsignaal moeten zijn, maar op mijn 28ste zag ik het slechts als een hobbel- tje op onze weg naar eeuwig geluk. Hij wees niet mij af maar de trouwerij, hield ik mezelf voor. Het leven (lees: hij) bleek helaas een stuk complexer dan dat. Tien jaar en twee kinderen later gin gen we alsnog - ongetrouwd en wel - uit elkaar. Als een relikwie van onze goede bedoelingen ZATERDAG 7 DECEMBER 2019 Monica Beek (42) is jour nalist. Ze woont samen met haar dochters van 11 en 9 en heeft een vriend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 109