250 euro voor finale songfestival 'valt mee' 7 Onmogelijk om zo klimaatdoelen van Parijs te halen, zegt milieubeweging 4 De geplande investeringen van de fossiele sector maken het onmogelijk de klimaatdoelen van Parijs nog te halen. Dat concluderen Milieudefensie en zestien internationale milieuorganisaties in een rapport. De komende vijfjaar pompen olie- bedrijven als Shell, BP en Gazprom opgeteld nog 1,4 biljoen dollar (2,26 biljoen euro) in nieuwe olie- en gaswinning. Die geplande investe ringen leveren volgens de analyse van de milieuorganisaties zo'n 148 gigaton extra CO2-uitstoot op: een hoeveelheid vergelijkbaar met de uitstoot van ongeveer 1200 nieuwe kolencentrales. ,,Het verbranden van olie en gas uit de nieuwe velden waarin ko mende jaren wordt geïnvesteerd, levert nog tientallen jaren broeikas gassen op. Die kan de aarde er niet bij hebben'', zegt onderzoeker Lau rie van den Burg van Milieudefen sie, dat het rapport gisteren op de klimaattop in Madrid presenteerde samen met Greenpeace en een do zijn andere organisaties. ,,Met het verbranden van de bestaande olie- PoortS We hebben miljarden euro's geïnvesteerd in technologieën die uitstoot beperken en gasreserves wordt het doel van 1,5 graden opwarming al ruim schoots overschreden. Er is geen enkele ruimte voor méér olie- en gaswinning.'' Shell prijkt hoog op de lijst van bedrijven die komende jaren het meest in nieuwe olie- en gasvelden investeren: alleen het Russische Gazprom trekt daar nog meer geld voor uit. Shell laat in een reactie op het rapport weten dat investeringen in nieuwe olie- en gasvelden nodig zijn om te voldoen aan de vraag naar energie. ,,De vraag zal tot 2050 naar verwachting met een derde toenemen, daarom blijven we doorgaan met investeringen. We ondersteunen het Klimaatakkoord van Parijs volledig en zijn het er mee eens dat actie nodig is tegen klimaatverandering. We hebben al miljarden euro's geïnvesteerd in technologieën die voor minder uit stoot van broeikasgassen zorgen.'' Van de 30 miljard dollar die Shell tussen 2021 en 2025 jaarlijks van plan is te investeren, gaat 7 tot 10 procent naar niet-fossiele energie. De fossiele bedrijven hoeven hun olie- en gaskranen niet morgen al dicht te draaien, stellen de milieu organisaties. Ze pleiten voor een ge leidelijke uitfasering van fossiele brandstoffen, zodat werknemers in de sector niet de dupe worden. ,,Er moeten transitieplannen komen die sociaal rechtvaardig en econo misch gezond zijn.'' Op de klimaattop in Madrid maakte het Spaanse Repsol deze week als eerste oliebedrijf bekend in 2050 klimaatneutraal te willen zijn. Dat houdt in dat alle CO2-uit- stoot door de eigen activiteiten en die van klanten netto naar nul moet. Dat zal deels gebeuren door uitstoot te compenseren met maat regelen om CO2 de lucht halen. Bo nussen voor leidinggevenden wor den gekoppeld aan het halen van tussentijdse CO2-doelen. Verboden Het zal voor fossiele bedrijven ko mende jaren niet makkelijker wor den om in nieuwe olie- en gasvel- den of kolenmijnen te investeren. Landen worden terughoudender met het verstrekken van nieuwe vergunningen. Zo heeft Nieuw- Zeeland nieuwe olie- en gasborin gen voor zijn kust verboden. Steeds meer banken, pensioenfondsen en investeringsmaatschappijen beslui ten om niet langer in fossiele pro jecten te investeren. Zo is de We reldbank sinds dit jaar gestopt met investeringen in olie en gas. De Eu ropese Investeringsbank draait de geldkraan over twee jaar dicht. Daarbij hangen de grote oliecon cerns alleen al in de VS tal van rechtszaken boven het hoofd, aan gespannen door staten en gemeen ten die hen aansprakelijk willen stellen voor de kosten die zij moe ten maken om zich te wapenen te gen de gevolgen van klimaatveran dering, zoals overstromingen. In Nederland heeft Milieudefen sie een rechtszaak aangespannen tegen Shell vanwege het aandeel van het Nederlands-Britse concern in de mondiale klimaatverande ring. ,,Shell is niet van plan zelf zijn beleid aan te passen, daarom moe ten wij het bedrijf via de rechter dwingen verantwoordelijkheid te nemen'', aldus Van den Burg. Het internationale evenement blijft volgens De Koning, pr-expert en ticketing marketeer, bovendien be reikbaar voor mensen met een smalle beurs door de lagere prijzen voor de repetities. Die kosten zo'n 30, 40 en 50 euro. ,,Dat is voor zo'n show, waarin zo veel gebeurt, echt alleszins schappelijk." Dat de kaart jes op naam worden gekocht, bete kent volgens hem ook dat de prij zen niet worden opgedreven. ,,Daar heeft iedereen baat bij.'' Ook bestuurslid John van Uden van de officiële Nederlandse fan club OGAE vindt de prijzen voor losse kaartjes in het Rotterdamse Ahoy 'meevallen'. ,,We hebben ze natuurlijk wel eens lager gezien, bijvoorbeeld bij het Songfestival in Lissabon in 2017. Maar ze zijn in ie der geval minder hoog dan vorig jaar in Tel Aviv in Israël. Dat was echt niet voor herhaling vatbaar.'' Van Uden is minder te spreken over het speciale Nederlandse fan- pakket van 799 euro voor drie repe tities, twee halve finales en finale. ,,Wat ons betreft was het logischer geweest pakketten van drie shows voor de helft van het geld samen te stellen. Nu moet je toch in één keer een fors bedrag uitgeven.'' Toch zal het kostbare pakket over de toon bank vliegen, schat hij. ,,Er zijn na melijk 1500 fans bij ons aangesloten en we hebben maar 400 pakketten te verloten.'' De Israëlische fanclub die zich eerder al bezorgd toonde over de hoge hotelprijzen in Rotterdam is 'teleurgesteld'. Voorzitter Itzik Fis- hely: ,,Het verhaal ging dat de prij zen van de kaartjes dit jaar écht laag zouden zijn en, nee, dat zijn ze niet.'' Volgens hem zou de internatio nale liefhebber zo wel eens kunnen afhaken. ,,Met accommodatie en al wordt het in Rotterdam toch een heel dure affaire.'' Zelf opteert hij ook niet voor zo'n speciaal fanpak- ket, maar voor een finalekaartje. ,,Daar houd ik het maar bij.'' Fishely is ook niet te spreken over het initiatief van de gemeente Rot terdam om in totaal 8500 gratis kaartjes onder inwoners met een laag inkomen te verloten. ,,Leuk voor de Rotterdammers, maar niet leuk voor de echte fans. Die willen ook wel iets gratis.'' Van Uden daar entegen vindt het een 'prachtig ini tiatief. Dat de gratis actie 'ten koste' van de echte fan gaat, gelooft Van Uden niet. ,,Er worden, zeker in ver gelijking met de vorige show in Tel Aviv, in totaal best veel kaartjes uit gegeven, dus ieder heeft een kans.'' Er komen 65.000 tot 70.000 kaartjes op de markt. Ook op social media is hier en daar een kritisch geluid te horen. 'Schandalig', concludeert John Vonk op Twitter bijvoorbeeld. Vonk vindt de bedragen voor de grande finale 'vooral in vergelijking met an dere concerten veel te hoog'. ,,Voor een bedrag van ongeveer 250 euro kun je ook een paar dagen naar fes tivals als Pinkpop of het North Sea Jazz Festival en krijg je veel meer waar voor je geld: meer artiesten, meer acts.'' vrijdag 6 december 2019 GO 'Plannen oliesector gelijk aan uitstoot1200centrales' Annemieke van Dongen Rotterdam/Madrid Volgens Shell moet het bedrijf wel investeren om aan de toene mende vraag naar energie te voldoen. foto anp -Shell Zijn tickets van 200 en 250 euro voor de songfestivalfinale exor bitant? Nee, vindt expert Marco de Koning. Volgens hem had de organisatie van het evenement mei volgend jaar nog wel meer in rekening kunnen brengen. Eefje Oomen Rotterdam '"O^AHahoy M Rotterdam maakt zich op voor het song festival. foto FRANK DE ROO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7