Lewedorpse Boys 75 jaar 'Dit is een wraakactie' Instelling psychiatrische gezondheidszorg Zeeuwse Gronden slaat alarm Voetbalclub pakt uit met groot feest Juridisch adviseur Bram van Leeuwen laat Susan Poppe controleren na brief in de krant Daar zitten ze dan. De elfjarige Vlissinger Marijn Heijstek zingt samen met Cor uit zorgcentrum Scheldehof uit volle borst. Feyenoordliedjes, want beiden zijn fan van die club. Marijn bezoekt de dementerende Cor elke twee weken en is daarmee een van de jongste vrijwilligers van WVO Zorg. Marijn ziet het als een hobby: ,,Ik word er zelf ook heel vrolijk van. En ja, Cor en ik zijn nu erg goede vrienden.'' Cornelleke Blok Vlissingen De maatregel zou ongeveer hon derd cliënten van Zeeuwse Gron den treffen. Van Blarikom: ,,Zij wo nen in appartementen in Terneu- zen, Ovezande, Kruiningen, Goes en Middelburg. Het zijn mensen zoals jij en ik. Ze betalen zelf huur, ontvangen een uitkering, maar krij gen gemiddeld ongeveer veertien uur per week zorg. Ze worden on dersteund bij het doen van bood schappen, het op orde houden van hun woning of bij hun administra tie." In de nieuwe situatie zou Zeeuwse Gronden nog maar geld krijgen voor maximaal negen uur per week zorg, zegt Van Blarikom. ,,De cliënten zouden er dan dus ge middeld vijf uur per week op ach teruit gaan. Dat kan niet, want deze mensen hebben die zorg gewoon nodig." De gemeente wil volgens Van Blarikom juist meer geld geven aan zorg voor psychiatrische patiënten die in een instelling wonen, of in een beschermde woonvorm. ,,Dat is een stap achteruit", vindt hij. ,,We willen juist af van het instellings- denken. Het is voor mensen veel prettiger als ze zelfstandig wonen. Zeeland liep daarin de afgelopen ja ren voorop: we kregen bezoek van zorgverleners uit andere delen van het land, die willen weten hoe we het hier aanpakken." Oplossing Zeeuwse Gronden is niet van plan om patiënten over te plaatsen naar een woonplek in een instelling. ,,We gaan cliënten niet zomaar te rugzetten. Daarmee zou je de zorg onnodig duur maken. Bovendien, het gaat om cliënten die nu een goede woonplek hebben." De in- Het is voor mensen veel prettiger als ze zelfstandig wonen. Zeeland liep daarin de afgelopen jaren voorop stelling wil de zorg blijven leveren die de cliënten nu ook krijgen. ,,We zijn een flexibele instelling. We vinden altijd wel een oplossing." Van Blarikom hoopt dat de ge meente Vlissingen de plannen bij stelt. ,,We zijn volop in discussie. We willen duidelijk maken dat dit niet klopt. Dit leidt er op den duur toe dat meer psychiatrische patiën ten in een instelling terecht ko men." Niks in beton Wethouder Albert Vader van de ge meente Vlissingen wil niet inhou delijk ingaan op de plannen. ,,De onderhandelingen met Zeeuwse Gronden zijn nog niet afgerond. Het scheiden van wonen en zorg is één van de onderwerpen waar we het over willen hebben. Maar er is nog niks in beton gegoten. We wil len zeker niet dat dit nadelig uit pakt voor cliënten." ZEELAND14 FOTO RUBEN OREEL vrijdag 6 december 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 ZEELAND5 'Cliënten dupe van bezuinigingen' Honderd cliënten van Zeeuwse Gronden, een instelling voor psychiatrische gezondheids zorg, dreigen de dupe te worden van bezuinigingen. Volgens di recteur Jan van Blarikom van Zeeuwse Gronden wil de ge meente Vlissingen - die als cen trumgemeente verantwoordelijk is voor beschermd wonen - vol gend jaar minder geld uittrekken voor patiënten die buiten een in stelling wonen. De instelling slaat alarm. - Jan van Blarikom, directeur Zeeuwse Gronden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29