Wolf in schaapskleren? ECONOMIE 17 Een uitgeklede laptop. Een internetbrowser met toetsenbord. De reacties op de eerste chromebook van Google waren in 2011 uiterst negatief. Inmiddels is de 'simpele' laptop in zeer veel Nederlandse scholen te vinden. chrome Het concept sloeg ineens aan. De jaren erna schaften Amerikaanse scholen massaal chromebooks aan. In 2017 waren al zes op de tien laptops een chromebook. In Ne derland - zij het iets later - idem dito. In zowel Nederland, België als Luxemburg waren chrome books vorig jaar de meest ver kochte computer in het onderwijs. Tegenwoordig is bijna de helft van alle computers op Nederlandse ba sis- en middelbare scholen een chromebook. Ook buiten het on derwijs stijgt de populariteit: in de top vijf van bestverkochte laptops staan chromebooks op twee. Wereldwijd werken zo'n 40 miljoen kinderen op basis- en middelbare scholen met Googles apps als Classroom, Google Suite for Education en Calendar. Google heeft dan op verzoek van scholen enkele nadelen opgelost. Zo kun nen leerlingen zonder goede inter netverbinding thuis inmiddels offline op chromebooks werken. Hun huiswerk kan later op school worden geüpload. Een nieuwe boost volgt als Google er in 2016 voor zorgt dat chromebooks ook Android-apps runnen. Het opent een nieuwe wereld van honderdduizenden smartphone-applicaties. Aanraakscherm Terwijl Google het klaslokaal ver overt, zien Microsoft en Apple lijdzaam toe hoe hun positie in het onderwijs afkalft Hoezeer dat steekt, blijkt als Apples software- baas Phil Schiller claimt dat kinde ren die met chromebooks werken 'niet succesvol kunnen zijn'. Vol gens hem worden leerlingen on voldoende geïnspireerd 'omdat de technologie zo weinig uitda gend is'. Het levert Schiller veel hoon op, zeker omdat de manager van Apple zijn uit spraken doet rond de pre sentatie van een peperdure Macbook Pro van bijna 2400 dollar: een apparaat dat voor geen leerling be taalbaar is. KRITIEK Bijna acht jaar na de eerste chro- mebook ziet Google nog lang geen einde aan het succes. De visie van toen is nu pas bewaarheid: miljoe nen Nederlanders streamen mu ziek en video's en bewaren hun fo to's in de cloud. Tegelijk is de hardware van chromebooks verbe terd. ,,Het beeld van een uitge klede laptop klopt al lang niet meer'', zegt Liu. ,,Dat waren ze in 2011 wellicht, maar nu zijn ze steeds geavanceerder.'' Hij pakt er een chromebook bij en geeft een demonstratie. ,,Kijk, de meeste chromebooks bevatten tegen woordig een aanraakscherm. De opslagruimte is stukken groter, evenals het interne geheugen.'' Als het aan Google ligt, worden de volgende generaties chrome- books ook voor gamers uitdagend. Dat wil de techreus doen met het dit jaar aangekondigde platform Google Stadia, waarbij spellen vol ledig in de cloud worden gerund. Hierdoor is geen peperdure ma chine met geavanceerde grafische kaart vereist en kunnen ook op chromebooks de laatste games probleemloos worden gespeeld. vrijdag 6 december 2019 GO Hoe chromebook van Google via de klas een succes werd Op hun beurt hebben docenten de mogelijkheid om chromebooks op slot te zetten. Leerlingen kunnen zo tijdens proefwerken niet stie kem online spieken. De groeiende dominantie in het onderwijs van Google komt de techreus ook op kritiek staan. Volgens critici worden kinderen op slimme wijze voor het leven als gebruiker bin nen gehen geld. Zeker nu leerlin gen hun schoolac- counts later een voudig kun nen omzetten in reguliere accounts. In de VS moe digen Google en de scholen dat zelfs aan, in Ne- derland gebeurt dat niet. Ouders, schoolbestuurders en advocaten vrezen dat Google met alles wat het bedrijf van leerlingen weet straks gerichter advertenties kan slijten als ze volwassen zijn. In tegenstelling tot Apple en Microsoft verdient Google immers vooral geld met advertenties. Het wantrouwen wordt gevoed doordat het be drijf in de VS aanvankelijk wei gerde overeenkomsten te teke nen waarin het belooft alle gel dende privacywetgeving te res pecteren. Dat laatste is inmid dels veranderd. Volgens Kan Liu (foto) beseft Google terdege dat het een grote verantwoordelijk heid draagt. ,,Wij gebruiken de data van leerlingen niet voor ad vertentiedoeleinden." Ook stelt hij dat Google aan alle geldende privacyregels voldoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17