O O O lil II 16 ECONOMIE INNOVATIE GAT IN DE MARKT De meeste chromebooks hebben nu een aanraakscherm Kort ING schikt met Italiaanse autoriteiten om witwassen ING zou voor 30 miljoen euro hebben ge schikt met de Italiaanse autoriteiten. De Ne derlandse bank - die in verband wordt ge bracht met witwaspraktijken - hoopt via de schikking strafrechtelijke vervolging te kun nen voorkomen, aldus persbureau Reuters. Het ING-filiaal in Milaan zou tussen 2016 en 2018 zijn gebruikt om gestolen geld te stal len. ING wil geen commentaar geven. De bank trof in september vorig jaar al een schikking met justitie in Nederland. ING betaalde toen 775 miljoen euro omdat het beleid tegen witwassen jarenlang tekort was geschoten. Europese Unie blijft tegen het gebruik van cryptogeld De EU staat cryptogeld als betaalmiddel nog altijd niet toe. Brussel wil daar pas serieus over gaan nadenken als de risico's, de regels en het toezicht naar behoren zijn vastge steld en aangepakt, aldus de EU-ministers van Financiën in een gezamenlijke verkla ring. Volgens de schatkistbewaarders zijn er zonder wettelijke maatregelen 'risico's met cryptogeld voor consumenten en beleggers en voor de financiële en monetaire stabili teit'. Ook maken ze zich zorgen over mis bruik van het virtuele systeem, zoals fraude, witwassen en financiering van terrorisme. Topman Garuda de laan uit na smokkel Harley-Davidson De topman van het Indonesische Garuda In donesia is afgezet, omdat de bestuurder via zijn luchtvaartmaatschappij motorfietsen het land in zou hebben gesmokkeld. Daar zat ook een Harley-Davidson voor hemzelf bij. De douane van Indonesië vond recent in Jakarta ongeregistreerde pakketten in een vliegtuig dat was opgestegen in het Franse Toulouse. Daar zat ook een Harley Shovel- head bij die bestuursvoorzitter Ari Askhara voor zichzelf had besteld. Fugro Takeaway RELX Altice Europe Eerlijk is eerlijk, bij Google had den ze nooit ver wacht dat de sleutel van het succes van chro- mebook in het klaslokaal zou liggen. ,,Het is niet dat we het on derwijs over het hoofd zagen, maar de eerste markt waaraan we dachten was het zeker niet'', glim lacht Kan Liu. De man achter de succesvolle chromebooklaptoplijn van Google is voor enkele dagen over uit Californië. Liu begon in 2006 aan Chrome OS, het op Linux gebaseerde be sturingssysteem dat de basis van de chromebooklaptops vormt. ,,We begonnen uit frustratie over Windows'', vertelt Liu, die des tijds applicaties voor Microsofts bekende besturingssysteem ont wikkelde. ,,Dat was zo traag, alleen het opstarten kostte al een minuut of zo.'' Windows was bovendien notoir gebruiksonvriendelijk. ,,In de praktijk fungeerde ik constant als ict-vraagbaak voor vrienden en familie.'' Het idee achter Chrome OS: een intuïtiever, lichter besturingssys teem dat geen dure hardware be hoefde. Het zou zo veel mogelijk internetgebaseerd zijn en meer veiligheid bieden. ,,De personal computer is dertig, veertig jaar oud. Destijds was er geen internet, waren er geen virussen en mal ware. De fundamenten onder computers deugden niet langer.'' Het motief was uiteraard niet al leen maar altruïstisch. ,,We had den als Google een fantastische zoekmachine gebouwd, we had den Gmail en YouTube. We wil den zo veel mogelijk mensen op de wereld die laten gebruiken. Daar was Windows onvoldoende op toegesneden.'' Liu ging voortvarend te werk. Zijn team ontwikkelde eerst inter- netbrowser Chrome (2008) en vervolgens het gelijknamige be sturingssysteem. De leidraad is speed, security, simplicity (snel heid, veiligheid, eenvoud). Elke nieuwe werknemer kreeg van Liu een stopwatch cadeau. ,,Dat was geen grap, ik liet zien dat het me nens was. Elke regelcode werd ge controleerd op snelheid.'' Harde schijf De benadering werkte: als de eer ste twee op Chrome OS lopende laptops in 2011 het levenslicht zien - één van Samsung en één van Acer - startten ze in minder dan 10 seconden op. De nobele ideeën van het bedrijf werden echter niet op waarde ge schat. Computerexperts oordeel den ronduit negatief over de eerste chromebooks. Met name de beno digde internetverbinding zagen ze als bezwaarlijk, net als de kleine harde schijf van 16 GB. Ook het feit dat alles in de cloud moest worden opgeslagen, deed de wenkbrau wen fronsen. Is cloudopslag en streamen tegenwoordig vanzelf sprekend, anno 2011 waren gebrui kers er niet aan gewend. Een docu ment downloaden? Het kon niet of nauwelijks. Windows-software als Word of Excel? Nee, kopers moesten varianten als Google Docs gebruiken. En dan waren de eerste chromebooks met zo'n 350 euro niet supergoedkoop. Niet aanschaffen, luidde het ad vies van experts dan ook. 'In de ba sis is dit niets meer dan een brow ser met toetsenbord', oordeelde recensent Stuart Miles. Een com putersite kopte later dat jaar: 'Chromebooks: de flop van 2011?' Al met al beleefde het chrome- bookproject een moeizame start. De zakelijke gebruikers waar Google in eerste instantie op mikte, lieten de laptop links lig gen. Aan het eind van 2011 waren er slechts 30.000 van verkocht. Liu zat echter niet bij de pakken neer. ,,Hoe uitdagend het eerste jaar ook was, we beseften dat de cloud de toekomst was. De zogenaamde na delen aan onze chromebooks zou den verdwijnen.'' Cloudopslag De ommekeer kwam toen Ameri kaanse scholen interesse begon nen te tonen. Zij zagen in de be perktheid van de internetlaptop juist een grote kans: in het onder wijs zijn geen grote budgetten voor computers en ict-afdelingen. Ieder kind een laptop geven was onmogelijk. Deels vanwege de hoge prijs van Windows- en Ap ple-computers, maar meer nog vanwege de software. ,,De kennis en ict-mensen ontbraken om al lerlei schoolapplicaties breed uit te rollen'', vertelt Liu. Dat nadeel be zit Googles chromebook niet. ,,Doordat alles webgebaseerd is, kan één persoon zonder moeite honderden tot duizenden chro- mebooks uitrollen.'' De voordelen zijn nóg groter. Dankzij de cloudopslag kunnen leerlingen gemakkelijk opdrach ten delen en online samenwerken. FILIAAL IN MILAAN VERDACHT 'EERST MOETEN ER GOEDE REGELS ZIJN' ONTSLAG VOOR ARI ASKHARA vrijdag 6 december 2019 O De bodemon derzoeker piekte in de MidKap. De maaltijdbe zorger eindigde in het linkerrijtje van de stijgers. Een klein verlies voor de informa tieleverancier. De Franse kabe laar was niet in trek in de Mid- Kap. E o c David Bremmer Amsterdam -Kan Liu, Google Een chromebook. Ooit een lelijk eendje, nu een kaskraker voor Google. FOTO SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16