II Marokko wil staatssecretaris toch niet ontvangen NIEUWS 15 KAZERNELEVEN GOEDE DOELEN Met de slogan 'Ons lichaam is ons wapen' geeft het Korps Mariniers zich bloot. Letterlijk. Mariniers hebben zich op de kiek laten zetten voor een heuse marinierskalender. J rxntHhb Met de kalender, zo stelt het Korps, krijgen mensen een 'kijkje in de keu ken' en zien zij 'dagelijkse momen ten uit het leven van een marinier op de kazerne'. Er wordt wel een voor behoud gemaakt: de beeltenissen zijn 'enigszins geromantiseerd'. De foto's zijn gemaakt met een knipoog - normaal gesproken klimmen de mariniers niet met ontbloot bovenlijf samen een voertuig in. De kalender hangt volgens het mi nisterie van Defensie nog niet in de werkkamer van minister Ank Bijle- veld of staatssecretaris Barbara Vis ser. ,,Maar de kalender wordt ook pas volgende week geleverd toch?'' re ageert een woordvoerder. Het plan voor een marinierskalen der ontstond door de Tetris-chal- lenge, vertelt projectmanager Wendy Dirksen, waarmee hulpdiensten wereldwijd in de vorm van het spel Tetris in beeld brengen welke spullen zij allemaal gebruiken tijdens hun werk. Ook het Korps Mariniers deed daaraan mee: vier mariniers legden hun uitrusting neer in het zand en gingen er naakt naast liggen, voor zien van bivakmuts en met hun baret op de edele delen. Niet plat Die foto werd getwitterd met 'ons li chaam is ons wapen'. ,,Omdat mari niers natuurlijk enorm getraind zijn en fysiek heel sterk'', vertelt Dirksen. Daarop kwamen 'enorm veel reac ties' binnen. ,,Mensen vroegen: kan er geen kalender komen?'' Dat zag het Korps wel zitten, al mocht het 'niet plat worden'. Nadat alles en iedereen binnen defensie toestem ming had verleend, werd documen tairefotograaf Pablo Delfos benaderd om de foto's te maken. Dirksen, die door het Korps Mariniers werd inge schakeld om de kalender te produce ren, deed zelf de casting van de mo dellen. Het elitekorps van de Nederlandse We zeggen niet, word fotomodel, kom bij het Korps Mariniers Nieuwe mariniers zijn niet zomaar gevonden. Het Korps stelt hoge eisen en de selectie staat bekend als lood zwaar. De kalender is niet bedoeld als wervingstruc, stelt Dirksen, maar het speelt 'uiteraard' mee. ,,Het is niet het hoofddoel'', benadrukt Dirksen. ,,En we zeggen ook niet: word fotomodel, kom bij de mariniers.'' Roeien De kalender, die gisteren werd gelan ceerd, kost 16,65 euro (exclusief ver zendkosten). De opbrengst gaat naar twee goede doelen: het Qua Patet Or- bis Semper Fidelis Fonds, dat steun biedt aan (oud-)mariniers bij ziekte en eenzaamheid en de Dutch Marines Rowing Challenge, waarin (oud-)ma- riniers geld bij elkaar roeien voor hun collega's in nood. strijdkrachten kampt al een tijdje Enkele 'centerfolds' met grote leegloop. Vorig jaar verlie- uit de marinierskalen- ten 182 mariniers de krijgsmacht, te- der. gen 42 in 2010. De staatssecretaris laat fotos pablo delfos uitzoeken of die uitstroom te maken heeft met de geplande verhuizing van de marinierskazerne van Doorn - voor veel mariniers centraal gele gen - naar Vlissingen en de onzeker heid die daarmee gepaard gaat. Het is het zoveelste 'misverstand' in een relatie waar al enkel jaren span ning op staat. Marokko en Neder land worden het maar niet eens over het terugnemen door het Noord-Afrikaanse land van afgewe zen asielzoekers. Tientallen Marok kanen proberen in Nederland asiel te krijgen, maar de meeste aanvra gen worden afgewezen omdat Ma rokko bekend staat als een veilig land. Bij die onenigheid tussen beide landen lijken nu ook diplo matieke stekeligheden te horen, die op regeringsniveau worden uitge vochten. Het Noord-Afrikaanse land liet weten dat er nooit een verzoek was ingediend om Broekers-Knol te verwelkomen. Maar in een Kamer debat zei de staatssecretaris onlangs dat ze alsnog naar Marokko wilde. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie en Veiligheid heeft de Marokkaanse ambassadeur echter 'laten weten dat de afspraak van vanmiddag geen doorgang kan vinden'. Ingewijden stellen dat Marokko niet alleen wilde praten over migra- tie, maar algemener over de relatie tussen beide landen. Om toch in gesprek te komen, blijft er 'via dia loog op verschillende niveaus' ge werkt worden aan een afspraak. Dat blijft althans de 'inzet' van het ka binet dat nog steeds hoopt te 'ko men tot een bezoek van de staatsse cretaris aan Marokko'. Het diplomatieke steekspel gaat om afgewezen asielzoekers Het gewenste bezoek leidde dus tot beroering. Maar er zit al langer ruis op de lijn tussen Rabat en Den Haag. Broekers-Knol liet vorige maand al onverwachts in een Ka merdebat weten dat Marokko had geweigerd haar te ontvangen. De bewindsvrouw wilde daar 'heel graag naartoe' om te spreken met de minister van Asielzaken, maar Marokko zou te kennen hebben ge geven dat de minister 'dat niet wilde'. Marokko liet daarop weten dat Broekers-Knol wel welkom was, maar dat hiertoe geen officieel verzoek was ingediend. Broekers-Knol sprak van een 'mis verstand' en zei dat ze alsnog een officieel verzoek zou doen. Dat wijst Marokko dus nu van de hand. De afwijzing kan rekenen op hoon in de Tweede Kamer. ,,Stui- tend, maar het verbaast me niet'', vindt SGP-Kamerlid Roelof Bis schop. ,,Daar gaan we weer'', zegt Jasper van Dijk van de SP. „Marokko schoffeert Nederland opnieuw'', al dus VVD'er Bente Becker. vrijdag 6 december 2019 'Pikant met een knipoog' op marinierskalender Hanneke Keultjes Den Haag -Wendy Dirksen, projectmanager Marokko heeft gisteren alsnog een afspraak met staatssecre taris Ankie Broekers-Knol van Asiel afgezegd. Over die ont moeting was veel te doen: de bewindsvrouw zei eerder al dat ze niet welkom leek bij de juiste minister van het land om over het terugnemen van uitgeproce deerde asielzoekers te praten. Tobias den Hartog Den Haag Staatssecretaris Broekers-Knol. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15