9 Twee jaar afwachten RECHTSGANG We willen dat onveilige gevoel kwijt en weten wat er is gebeurd We kunnen niet accepteren watoverhaar einde wordt gezegd ze leert kennen niet gauw over het lot van haar zusje. Soms lijkt het alsof mensen uit zijn op sen satie. Dan vragen ze naar details, zoals die Nadia in haar hoofd heeft geparkeerd, of gaat het in gesprek ken alleen nog maar over nieuwtjes in de zaak van haar zus. De apenbeeldjes op de bovenverdieping van Na- dia's huis zijn een aandenken aan Eline's leven, maar ook haar dood. Ze waren van Eline geweest en beelden uit: horen, zien en zwijgen. Dat laatste doet ook Elines toenmalige vriend. Nooit hebben ze wat van hem gehoord. De familie moest vechten om wat van Elines spullen terug te krijgen. Als er ooit een proces komt, zou hij dan de waarheid wil len vertellen? Overslaan Weer zo'n prangende vraag, zeker nu het weer de cember is. Nadia's man zal weer een kerstboom halen, hij en de kinderen willen het graag. ,,Ik zou december het liefst overslaan." De gezelligheid is niets zonder Eline. En deze negende achtste de cember zijn er tien jaar verstreken zonder haar. Hoe was Eline geweest, als dertiger, tante, mis schien zelf als moeder? Haar familie zal op Elines sterfdag weer naar de begraafplaats gaan, waar hun lieve dochter en zusje ligt. Tien jaar later nog altijd zoekend naar antwoorden, maar wetend dat de mogelijkheden die te vinden zijn uitgeput. De realiteit: het geld is op, de juridische procedures zijn doorlopen. Het is nu aan het OM. Dat daar niks gebeurt, frustreert de familie tot op het bot. Misschien, als Nadia nu haar verhaal doet, dat ze toch weer beweging in de zaak kan brengen, die al zo lang zo diep ingrijpt. Inmiddels is er bij de moeder van Eline, Nadia en broer Da niël een zeldzame vorm van kanker geconstateerd. De behandelingen hebben gewerkt, maar als ze ooit weer klachten krijgt, dan zal ze sterven. Zoals het er nu voorstaat met de puzzelstukken in han den die kunnen vertellen hoe het Eline is vergaan, maar zonder hulp om die in elkaar te passen. moord pleegde en zich uit angst zou hebben opge sloten in de wc, maakt het ongeloof over zelf moord bij Elines familie alleen maar groter. De kleding van de vriend zat onder het bloed. ,,Hij had een diepe jaap in zijn hand, maar op de wc zijn geen bloedsporen gevonden.'' Door het hele huis verspreid werden messen aangetroffen. Eline had afweerwonden op haar hele lichaam. Haar hond was gewond. Had Eline gedaan, zei haar toenma lige vriend. ,,Maar Eline was gek op haar honden." Al jaren leggen de familieleden daarom botje bij botje. Ze financieren de strijd voor gerechtigheid zelf. Nog zo'n harde waarheid: dat kost veel geld. Duizenden euro's zijn opgegaan aan het aanspan nen van procedures, onderzoeken ook. De familie deed niet mee aan het SBS6-programma Moord of zelfmoord omdat ze in de aandacht wil staan. Liever zou ze in stilte verdergaan. Maar het bloedsporen- onderzoek dat dankzij het programma kon worden gedaan, gaf de doorslag om mee te doen en liet uit eindelijk zien: Elines dood kan niet zomaar wor den weggezet als zelfmoord. Dat vond de rechter twee jaar geleden ook. Die oordeelde na een artikel 12-procedure waarmee vervolging kan worden afgedwongen dat Elines vriend inderdaad terecht moet staan voor zijn rol op die fatale decemberochtend. Even dacht Nadia dat de strijd was gestreden, dat Eline nu eindelijk gerechtigheid zou krijgen. ,,Maar het OM doet niets. Al twee jaar wachten we tot er iets gebeurt. Maar er zit geen beweging in, we horen ook hele maal niets." Die stilte maakt alles moeilijker. ,,We kunnen wel accepteren dat Eline dood is, maar niet wat over haar einde wordt gezegd." Nadia's kinderen zijn opgegroeid in de wetenschap dat er slechte mensen rondlopen op deze wereld. ,,En erger: dat ze daarvoor niet worden gestraft. Dat is voor hun niet te bevatten. Terwijl Elines vriend van ons niet eens de gevangenis in hoeft. We willen weten wat er is gebeurd, we willen dat onveilige gevoel kwijt." Het is een gevoel dat anderen eigenlijk nooit echt kunnen begrijpen. Nadia vertelt mensen die donderdag 5 december 2019 GO De familie wordt nu - pro deo - bijgestaan door advo caten Wendy van Egmond en Sébas Diekstra. De raadslieden noemen het 'hemeltergend' dat het Openbaar Ministerie nog al tijd niet tot vervolging is overgegaan nadat het ge rechtshof dat op 28 novem ber 2017 heeft bevolen. ,,Het heeft er alle schijn van dat het OM de rechtsgang frustreert nadat zij door het gerechtshof op de vingers is getikt vanwege het sepo neren van de zaak. Vanaf het begin af aan heeft het OM niet open willen staan voor een ander scenario dan dat van een zelfdoding. Zelfs na het ondubbelzin nige vervolgingsbevel van het hof lijkt men die lijn on verstoorbaar voort te zet ten.'' Het OM wil niet ingaan op vragen over de zaak, laat een woordvoerder weten. ,,Wat ik kan zeggen, is dat het strafrechtelijk on derzoek nog loopt. Op de momenten dat we iets kun nen meedelen, doen we dit ook richting de verdediging van de nabestaanden. We begrijpen dat het, vanuit het standpunt van de nabe staanden, lang duurt.'' Nadia Melters houdt de foto van haar zus Eline vast. ,,Al twee jaar wachten we tot er iets gebeurt.'' FOTO'S JAN DE GROEN -Nadia Melters „Eline was eigenlijk net zoals ik. Een levensgenieter'', zegt Nadia (r).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9