r 8 NIEUWS Fractieleider VVD onder vuur Tien jaar geleden werd Eline Melters dood gevonden bij een kerk in haar woonplaats. Met drie messteken in de borst had ze zich van het leven beroofd, aldus de politie. Haar familie gelooft daar niets van, dwong onderzoek af, maar ziet dat er niets gebeurt. ZOEKTOCHT MOORD OF ZELFMOORD? De VVD denkt dat partijleider Mark Rutte nog eens de kar trekt bij de volgende verkiezingen en de partij maakte zich weinig zorgen over Ruttes opvolging. Want met Klaas Dijkhoff, nu nog fractieleider, als eventuele plaatsvervanger zat het wel snor. Dacht men. Nu heerst er in de VVD-be- windsliedenploeg ergernis. ,,Een beginnersfout'', zegt een minister. ,,Hier is het laatste woord niet over gesproken." Vanavond moet het worden geëvalueerd, vindt deze, als de VVD-top bijeenkomt voor we kelijks beraad. Want het is snel gegaan. Zorgvul dig polijstte de partij Dijkhoffs imago. Het draaide de schijnwerper op de nuchtere, droog-grappige kant van zijn aard. Vooral ver van het Binnenhof, waar Dijkhoff eerst werd uitgeroepen tot de meest sexy politicus. En vervolgens een popu lair winnaar werd van het tv-pro- gramma De Slimste Mens. Ook als staatssecretaris bleef hij rolvast. Toen de SP suggereerde dat hij ex pres asielzoekers naar het dorpje Oranje stuurde om de vluchtelin- gendiscussie op scherp te zetten, pareerde hij in typische Dijkhoff- stijl. ,,Zodra de moord op de Ame rikaanse president Kennedy is ver jaard, zal ik die toegeven.'' Die benadering, gelardeerd met zijn geëtaleerde liefde voor PSV en carnaval, maakte Dijkhoff een knuffelbare VVD'er. Hij trok zelfs het land in met Stand-Up Politics: een optreden van hem gecombi neerd met cabaretiers. In de Tweede Kamer werd hem vooral inhoudelijke leegheid ver weten. Dat hij voorstelde om crimi naliteit in probleemwijken dubbel zo hard te bestraffen, werd wegge zet als proefballon. Maar hij meende het wel degelijk en wees er op dat de sociaal-democraten in Denemarken een zelfde koers va ren. Uit hetzelfde vaatje tapte Dijkhoff toen hij dit jaar met het 'Klaasverhaal' kwam, een verder serieus discussiestuk dat de opmars moet zijn voor het verkiezingsprogramma volgend jaar. liet markeerde /f" dat hij zijn losse imago verge- f zeld wil doen gaan van een po- 1 litiek inhoudelijke koers. In de draaiende motor heeft Dijkhoff nu zelf een hap zand ge smeten. I lij weigerde aanvankelijk afstand te doen van zijn 37.000 euro aan wachtgeld, dat hij ont vangt bovenop zijn salaris als Ka merlid. Hij had er 'recht op'. Juist omdat de VVD bijstandgerechtig den vaak de maat neemt, ontplofte de bom in Dijkhoffs gezicht. Pas na een bak kritiek en dalende peilin gen, stelde Dijkhoff zijn koers bij. De publicitaire schade komt in een periode dat de VVD toch al lijdt. Als regeringspartij deed het concessies op terreinen van kinder- pardon tot hypotheekrenteaftrek, met als recentste knieval de verla ging van de maximumsnelheid. Beschadigd Toch denkt communicatieadviseur Charles Huijskens dat Dijkhoff niet onoverkomelijk is beschadigd. ,,Bij iedere partij speelt zo'n affaire op enig moment. De verkiezingen zijn nog ver, als het goed is, dus de kie zer krijgt nog meer om de oren.'' Enig probleem ziet de imagodes- kundige wel in hoe Dijkhoff uitein delijk afstand deed van zijn wacht geld en reiskostenvergoeding. Huijskens wijst in dat verband op premier Mark Rutte. ,,Als ie mand een voorbeeld is van hoe je geloofwaardigheid deuken kan ver dragen is hij het wel. Die is ook niet ten onder gegaan aan zijn eerste af faire of gebroken belofte." Verschil is wel dat Dijkhoff zich hautainer opstelt dan Rutte die zijn fouten juist zonder omhaal toegeeft. ,,Dijkhoff bleef dralen. En zegt nu dat hij in zijn recht stond. Dat is misschien nog wel het meest scha delijk.'' Zodra de moord op president Kennedy is verjaard, zal ik die toegeven V F rgens in haar hoofd heeft Nadia Melters die laatste momenten in het leven van haar zusje Eline (23) geparkeerd. Daar is die vreselijke waarheid, die Nadia heeft geschei den van al die andere dingen die ze weet. Hoe Eline was, bijvoorbeeld. Wat ze samen deden. Maar hoe Eline naakt, bloedend en met een keu kenmes in haar borst haar huis uitrende, om uit eindelijk bij een kerk in Urmond in elkaar te zak ken, die herinneringen bewaart Nadia op een apart plekje waar ze zelden komt. Het is te confronte rend daaraan te denken. Zo heeft Nadia in de afgelopen tien jaar geleerd dingen van elkaar te scheiden. Ze moet wel, sinds die achtste decemberdag in 2009. Drie dagen daar voor was Nadia bevallen. Eline was voor de tweede keer tante geworden. ,,Eline had nog heel gewoon afscheid genomen van haar werk. Tot donderdag, zei ze nog." Het vreselijke nieuws over Elines over lijden kwam totaal onverwacht. ,,De politie heeft nog gevraagd of ik mijn ouders wilde bellen, ze kregen mijn vader en moeder zelf niet te pakken. Dat heb ik niet gedaan, dat was niet aan mij." De dood van Eline was amper doorgedrongen toen de eerste berichten in de media verschenen. Nog dezelfde dag werden door de politie uitspra- ken gedaan waaruit bleek dat Eline op bizarre wijze een einde aan haar leven zou hebben ge maakt. De jonge vrouw zou zich drie keer in de borst hebben gestoken. Onvoorstelbaar, vonden Elines ouders, zus en broer. Al direct namen ze daarom met zijn allen een besluit. ,,We hebben ons meteen na Elines dood voorgenomen niet te rusten tot we de waarheid zouden weten." Omdat het gewoon niet kdn klop pen. Als Eline op deze manier zelfmoord zou heb ben gepleegd, zou ze wel heel erg in de war moe ten zijn. Maar niemand in haar omgeving kan ver tellen dat ze in grote psychische nood verkeerde, niemand kan zich voorstellen dat ze dit zou doen. Overlevingsstand Nadia hield zich in die eerste periode staande tus sen leven en dood. Aan de ene kant was ze de kers verse moeder van haar pasgeboren baby, haar tweede kind, aan de andere kant was Eline er ineens niet meer. ,,Leven en dood lagen heel dicht bij elkaar. Ik ben in een overlevingsstand gegaan." Daardoor lukte het haar door te gaan, door te le ven ook, met die grote vraag: hoe kon het zo ver komen? ,,Eline was eigenlijk net zoals ik. Een le vensgenieter. Ze zocht naar de goede dingen, maar had als 23-jarige ook haar twijfels, zocht haar weg nog in het leven." Waar wilde ze echt werken? En was haar vriend eigenlijk wel de ware? Nadia weet dat ze haar twijfels had bij de relatie. Dat haar vriend thuis was terwijl Eline zelf- donderdag 5 december 2019 GO Dijkhoff is éven geen kroonprins Klaas Dijkhoff gold als de ideale kroonprins van de VVD. Zorgvul dig poetste de partij zijn imago. Maar dat is beschadigd na ophef over zijn wachtgeld. Tobias den Hartog Den Haag -Klaas Dijkhoff 'Eline stak zichzelf niet dood, maar niemand wil haar vriend vervolgen' Carla van der Wal Alphen aan den Rijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8