<0 Merkwaardige hoeksteen van de Amerikaanse samenleving 6 Voor de tweede keer in zijn carrière heeft acteur Edward Norton een speelfilm geregisseerd: Motherless Brooklyn. Hij stortte zich met hart en ziel op het detectivedrama over een speurneus met het syndroom van Tourette. Top 5 in de bioscoop 1 (-) Penoza Nu in de bios Marriage Story Parasite The Good Liar FILMNIEUWS Frankenstein opnieuw verfilmd RoboCop weer in de bioscoop Voor Edward Norton is het regisseren van films veel meer dan zomaar een be vlieging. De 50-ja- rige acteur, bekend uit films als Primal Fear (1996), Fight Club (1999) en The Incredible Hulk (2008), vat zijn taak bijna als een heilige missie op. ,,Als regisseur voel je veel meer verant woordelijkheid dan als acteur'', laat Norton - die liever als Edward en niet als E aangesproken wil worden - in Londen weten. ,,Er staat veel op het spel, ook gezien de hoge budget ten die nu eenmaal niet te vermijden zijn. Bovendien moet je als onerva ren regisseur ook nog hard knokken in Hollywood om een film van de grond te krijgen. ,,Ik doe er lang over om mijn crew samen te stellen. Elke schakel in het team moet kloppen. Klikt het niet met mijn collega's, dan kan een totaal verkeerde sfeer op een filmset ont staan. Daarom duurde het zo lang - de aanloop was bijna tien jaar - voor dat ik deze film rond had. Het moest lukken: ik wil alleen films maken over verhalen die mij voor de volle honderd procent raken.'' Een voorbeeld is zijn nieuwe regie- The Addams Family Het machtsaspect is van alle tijden. Daar heeft president Trump geen monopolie op klus Motherless Brooklyn, zijn tweede uitstapje als regisseur. De film is ge baseerd op het gelijknamige boek van Jonathan Lethem. Toen het detecti veverhaal in 1999 verscheen was Nor ton meteen geïnteresseerd. Hij was gefascineerd door de hoofdpersoon: een speurder met het syndroom van Tourette, een neurologische aandoe ning met ongecontroleerde tics en verbale uitingen. Maar ook de kracht van de macht in ambtelijke kringen in New York trok hem aan. Norton: ,,Ik beschouw de hoofdlijn van de roman als een toneeldrama van Shakespeare. Hoe een hoogge plaatst persoon verslaafd is aan macht. Niet direct vanwege eigen ge win, maar meer omdat de macht zijn ego streelt.'' Alec Baldwin, in Amerika vooral bekend om zijn imitaties van Donald Trump, speelt de almachtige wet houder Moses Randolph die de arme wijken in New York opkoopt om de stad naar zijn inzicht te verbeteren en opnieuw in te richten. Een man met visie dus, maar wel iemand die bij wijze van spreken over lijken gaat. De voor de hand liggende conclu sie dat er met dit personage naar Trump wordt verwezen, bevalt Nor ton niet. ,,Dat ligt mij te veel voor de hand. Het is te makkelijk. Het machtsaspect is in mijn optiek van milie Addams tegenover een rechtlij nige tv-ster te staan die een villadorp probeert te verkopen. Het uitzicht op het nabijgelegen spookhuis van de Addams zit haar dwars. Als haar tie nerdochter bevriend raakt met Wed nesday gaan alle remmen los. Het is oorlog! De stemmencast levert prima werk, maar er zijn te weinig scherpe randjes in het scenario om echt lek ker uit te pakken. Ondanks het feit dat de animatie visueel geïnspireerd is op het karakteristieke stripwerk van geestelijk vader Charles Addams, oogt alles te generiek om boven het maaiveld uit te steken. De familie Addams debuteerde in 1938 als strip in The New Yorker, als satirische versie van het ideale Ame rikaanse gezin. Vele film- televisie producties en tekenfilmseries volg den. Iedereen lijkt dol op deze hechte, onconventionele clan met humor en een voorliefde voor mar telwerktuigen, dolende huisgeesten en duistere experimenten. In deze animatiefilm komt de fa- donderdag 5 december 2019 Hoogste opbrengst afgelopen week The Final Chapter €159.000 2 (1) Frozen 2 €78.000 3 (2) Last Christmas €45.000 4 (-) Knives Out €43.000 5 (4) Le Mans '66 €23.000 DRAMA Regisseur Noan Baumbach verwerkte zijn eigen echtscheiding in deze Net- flixfilm die een paar weken in de bios coop is te zien. Scarlett Johansson en Adam Driver schitteren als het paar dat er niet in slaagt bij elkaar te blijven. Met veel juridische ellende tot gevolg. DRAMA In deze Zuid-Koreaanse film worden sociale tegenstellingen tussen rijk en arm keihard tegen elkaar uitgespeeld. Een student weet met valse papieren de baan als huisleraar van een zaken- gezin te veroveren. In no-time heeft zijn familie het hele huis in zijn greep. Winnaar Gouden Palm Cannes. THRILLER Dame Helen Mirren en Sir Ian McKel- len schitteren in deze thriller over list en bedrog van mensen op gevorderde leeftijd. De vraag is wie van de twee de ander het meest bedriegt. De film moet het vooral hebben van de wis selwerking tussen de hoofdrolspelers. Kijk op de site bij /video Bekijk de trailers voor de films van volgende week HORROR Er komt een nieuwe verfil ming van Fran kenstein, naar het bekende boek van de En gelse schrijfster Mary Shelley. De productie is handen van James Wan, de man achter Saw (2004), The Conjuring (2013) en Aqua- man (2018). Geruchten over een nieuwe ver filming waren er al sinds 2016. ACTIE De filmserie Ro boCop, ooit be dacht door Paul Verhoeven, krijgt een ver volg. De Austra lische regisseur Abe Forsythe is door MGM Stu dio's aangeno men om de film, met als titel Ro boCop Returns, te gaan regisse ren. Het gaat om een legacy- quel, een sequel die alle eerdere vervolgen na het origineel ne geert. GO Geboeid door de honger naar macht Ab Zagt Norton: 'Ik voel meer verant woordelijkheid.' FOTO LORENZO AGIUS 44 Edward Norton, regisseur - Marieke Nieuwdorp ANIMATIE Regie: Greg Tiernan, Conrad Ver non. Stemmen: Oscar Isaac en Charlize Theron. The Addams Family is terug in de allereerste animatiefilm over deze onconventionele griezelfamilie. BEELD UNIVERSAL PICTURES E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50