'Ramses wist het leven te omarmen' K Tolken raken evengoed getraumatiseerd r £0 5 Harrie in de problemen Kerst met Urker mannen Ik was echt aangenaam verrast door zijn rijke keuze van woorden donderdag 5 december 2019 nesië te gaan, familie te zoeken, getui genissen op te tekenen, daar en hier in de archieven te duiken. Alan ver neemt over afschuwelijke gebeurte nissen en onmenselijke toestanden. Over oorlogsmisdaden bedreven door zijn vader, maar niet door hem alleen. Indirect wordt in De tolk van Java evengoed de Nederlandse staat aange klaagd, op een niets onthullende wijze. Eenmaal voorbij een grens aan ver bijstering en ongeloof kan je mis schien niet meer stoppen met nóg meer verhalen. Het schijnt dat de re dacteur van De tolk van Java de schrij- RAADSEL Micheline Van Hautem en Erwin van Ligten ver heeft moeten overhalen om flink te schrappen. Het gruwelijkste heb ben we misschien niet eens te lezen gekregen. Als je een roman van 540 bladzij den terugbrengt naar een toneelstuk van twee uur, moet er nóg meer door gestreept worden. Dat heeft theater maker Ignace Cornelissen in de to neelbewerking voortreffelijk gedaan. Hij laat de herinneringen van de va der en de zoon veel meer door elkaar lopen, wat voor meer contrast, distan tie, dialoog en nuance zorgt. Dat laat ste komt ook van andere personages (zoals de moeder en een broer) die op de planken méér aanwezig kunnen zijn dan ze op papier waren. Het helpt ook, dat het hoofdperso nage Alan (gespeeld door Benja Bruij ning) consequent op een afstande lijke, droog-sarcastische toon vertelt. En dat hij - al is het maar in zijn ge dachten - een beetje wraak kan ne men op zijn vader. Het blijft een feit dat hij 'nog steeds wil dat het niet waar is', maar ook dat de waarheid ge zegd moet worden. Het eerste kan je eventueel als lezer of toeschouwer ook overkomen, het tweede blijft net zo goed overeind en zou moeten over heersen. Komedie i %HHi I fl 0 Koormuziek Micheline Van Hautem had twee redenen om voor Shaffy te kiezen voor haar nieuwe programma. In de eerste plaats als ode, tien jaar na de dood van Nederlands kleurrijk ste chansonnier. Tevens zocht zij een waardige opvolging van haar programma vol Jacques Brel-ver- tolkingen. Van Hautem is geboren in 1968 in Gent en dus oud genoeg om de grote hits van Shaffy, die over- waaiden naar België, te kennen. Ruim twee jaar voor zijn dood heeft zij deze flamboyante man ook persoonlijk ontmoet en be waart daar warme herinneringen aan. Ze schrijft erover op haar web site, maar zal er ook in de voorstel ling over vertellen. ,,Zoeken in het repertoire van Shaffy is voor mij zo'n aangename verrassing geworden'', vertelt de zangeres. ,,Als je die liederen je he lemaal eigen wilt maken dan ga je steeds dieper in op de inhoud van de geschreven tekst en gaat het ook in je brein en in je belevenis een stapje verder. Ik was echt aange naam verrast door zijn rijke keuze van woorden.'' En dan zingt Van Hautem een fragment uit het lied De wereld heeft mij failliet verklaard, om de weelde waarmee Shaffy schreef te benadrukken: '...De weg is maaaaa- teloos van mij.Zij constateert dat Brel weliswaar ook over grote onderwerpen en eeuwige liefde zong, maar veel gewrongener, vol gens de zangeres. Ze trekt een ver gelijking met het lied Ma dernière volonté van Serge Reggiani, dat la ter voor Ramses Shaffy is vertaald als Laat Me. ,,Waar Reggiani het ei genlijk heeft over het nakende einde van het leven, weet Ramses in dat lied het leven juist te omar men. Het is heel aangenaam om dat met het publiek te delen.'' Van Hautem heeft het pro gramma Zing, vecht, huil, bid... in nauwe samenwerking met Erwin van Ligten samengesteld. ,,Ik heb hem een lijst met liedjes gestuurd om een selectie uit te maken. Ik vind het heel belangrijk dat hij er mee uit de voeten kan." Van Ligten weet een heel orkest op de zes sna ren van zijn gitaar te creëren. ,,Er- win geeft ook naar mij toe aan: 'Mich neem de ruimte'. Dat vinden wij belangrijk, om een lied de ruimte te geven, een eigen draai.'' Niet kopiëren De Belgische zangeres benadrukt Shaffy niet te willen en te kunnen kopiëren. Zij is immers een vrouw en heeft een volledig andere stem. ,,Bij een aantal liederen hebben we de zanglijn wat uitgebreid en net wat meer melodie gegeven. Erwin en ik zijn heel goed in het inter preteren en in het meer bloem ge ven aan een lied. Specifiek met een vrouwenstem kun je dat ook meer aangekleed maken.'' Van Hautem kreeg muziek, zang en dans van huis uit mee. Ballet was niks voor haar, maar op de muziekschool vond ze al snel haar draai. Zij zong bij pop- en rock bands, zong later ook jazz en voelt zich nu al geruime tijd thuis bij chansons en ballades. ,,Maar nu heeft Erwin me uitgenodigd om ook bij zijn Seventies Groep te ko men zingen. Ik zie er enorm naar uit om ook weer wat meer Engels talig te gaan doen en terug te gaan naar de pop en rock roots.'' GO De tolk van Java 'De tolk van Java' was de bijnaam van Alfred Birneys vader. Omdat hij in het KNIL- leger die functie had, én be rucht was. Het is een onop gelost raadsel dat hij binnen die taak met zoveel wapen geweld zoveel slachtoffers heeft kunnen maken. Maar het martelen, dat hij dus ook op zijn kinderen toepaste, zal hij ongetwijfeld wél in functie als tolk hebben 'verfijnd'. Normaal werken tolken niet aan maar direct achter het front en omdat dat veel min der gevaarlijk is, worden ze zelden afgelost. Maar dat nekt ze vaak. De beroemde schrijver J.D. Salinger (van The Catcher in the Rye) deed in WO II negen maan den onafgebroken dienst als legertolk en was voor de rest van zijn leven een getrauma tiseerd mens. Martijn Apituley (l) en Benja Bruijning. FOTO ANNE- MIEKE VAN DER TOGT m De tolk van Java, met Benja Bruij ning, Marie Louise Stheins, Martijn Apituley en Denise Aznam. Zaterdag, Schouwburg Middelburg, 20.00 uur. Jon van Eerd kan van alles, maar voelt zich het best in mu sicals en komedies. En opperbest voelt hij zich in het lijf van zijn komieke 'alter ego' Harrie Vermeu len. Die zich altijd in de nesten weet te werken, en knap ge noeg er ook weer uit. In Herrie in de keu ken probeert Harrie zijn slechtlopende snackbar een flit sende doorstart te geven door in zee te gaan met zijn buur vrouw, de eigena resse van een tat- tooshop. Zij kan hem goedkope grondstof fen leveren. Maar dat had hij beter niet kunnen doen. Morgen, de Mythe, Goes, 20.00 uur Sonore geluiden van de Urker Mans Formatie zijn te horen in het concert waarin advent en kerst centraal staan. Het koor zingt bekende toppers, zoals het ingetogen Stille Nacht van Frans Gruber en het uitbundige Canti- que de Noël van Adolph Adam. De Urker mannen musiceren vol overgave en hebben bijna allen een solorol. Ze worden bege- 1 leid door Mark Brandwijk, die zowel orgel als piano speelt. Zaterdag, Grote kerk in Goes, 20.00 uur Opdat we niet vergeten dat al weer tien jaar geleden Ramses Shaffy overleed, wordt op tal van wijzen aandacht besteed aan dit feit. Eén daarvan is het programma Zing, vecht, huil, bid... van zangeres Micheline Van Hautem en gitarist Erwin van Ligten. Zaterdag treden zij op in dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland. Ali Pankow Micheline Van Hautem Zaterdag, Dorpshuis Luctor et Emergo, Rilland, aanvang 20.00 uur Erwin van Ligten en Micheline Van Hautem. foto martijn buter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49