Een oudejaars conference in louter liedjes t Voetbal, muziek cabaret en acrobatiek VAN MERWIJK 2 Zanger Zeeland vormt de rode draad in zijn nieuwste theatershow Rauwe Genade. Met een try-out staat Alex Roeka morgenavond in theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Een avond met 'De Kromme' Uitgelicht f 4 Op zijn eigen website schrijft Jeroen van Merwijk over zichzelf: 'Op zijn 23e ging Van Merwijk naar de kunstacademie en vond er in zijn hersenpan een creatieve explosie plaats, die tot op de dag van vandaag nog altijd maar voortduurt en voortduurt en voortduurt'. Ik denk dat daar geen woord van gelogen is. bij de meeste cabaretiers: wit hij te zeggen heeft, is niet zo verrassend. Je kunt niet op dui zend manieren maatschappijkritisch of alterna tief of betrokken zijn. Na een paar voorstellin gen ken je de meeste cabaretiers van haver tot gort, en Jeroen van Merwijk is ondertussen al aan zijn vijftiende solo toe. Indrukwekkend, dat wel. Maar hoé je het zult zeggen, dat kan wel ein deloos variëren. En eerlijk is eerlijk, daar doet Jeroen van Merwijk het beter dan menige col lega. Zijn stinkende best, wou ik zeggen, maar toen dacht ik weer aan die creatieve explosies. Die zijn er gewoon, en bij Van Merwijk zijn ze vaak écht creatief. Neem nu zijn voorlaatste solo, Lucky, van vo rig jaar. Daarin verschijnen twee Van Merwijks op het podium, de échte en zijn alter ego Lucky. Die alles durfde zeggen wat J e- Het grote waar hij te lui of te talent van fantasieloos voor Jeroen schuilt was). Dat gafvuur" werk, was gewaagd in zijn liedjes en op een bepaalde manier ook bloedeer lijk. bekend - dat het grote talent van Jeroen schuilt in zijn liedjes. Sterke teksten (op zijn Facebook- pagina verschijnt dagelijks een nieuwe), knap gebracht. En dat is nu zijn nieuwste vondst: een oudejaarsconference in louter liedjes. In iets meer dan dertig nummers passeert het jaar. Be roemde doden, de politiek, de VAR, het song festival. Alles past in een van zijn ijzersterke songs. MUZIEK TOP3 Alex Roeka (74) trok zich na 25 jaar mu ziekleven terug in een dorpje in Zee land om tot rust te komen en nieuwe songs te schrijven. ,,Noodgedwongen", vertelt de zanger. ,,Mijn huis in Antwerpen werd gron dig verbouwd en samen met mijn vriendin zocht ik vervangende woonruimte. In mijn jeugd kwam ik vaak in Zeeland, ik had een vriend in Hulst. Bewust maakten we de keuze ons terug te trekken in een rustige omgeving." Waar precies, dat wil Roeka niet zeggen. ,,Mijn theaterprogramma gaat over een gefingeerd Zeeuws dorp. Daar komen een aantal figuren voorbij die mij inspireerden tot ver halen en liedjes. Er zitten veel waar gebeurde belevenissen in de voorstel ling, maar feiten zijn soms gemani puleerd. Ik zou het vervelend vinden als mensen worden aangewezen: 'kijk, dat gaat over jou'. Het beweegt zich tussen aan autobiografische voorstelling en een theaterverhaal." Roeka is een Nederlandstalige zan ger en liedjesschrijver met een niet doorsnee muziekcarrière. In 1945 Mijn theatershow gaat over een gefingeerd Zeeuws dorp werd hij geboren in het Brabantse Ravenstein als zoon van een notaris. Tussen zijn negende en achttiende verbleef hij op verschillende kost scholen, waar zijn interesse voor mu ziek werd gewekt. ,,In die tijd hoorde ik op de radio Long Tall Sally, een nummer van Little Richard. Die rock-'n-rollsong maakte veel in mij los. De woede en het verlangen naar een verboden leven herkende ik bij mezelf. Muziek was vanaf dat mo ment mijn passie." Daar kwam al snel een tweede liefde bij. ,,Poëzie ontdekte ik dankzij mijn leraar Nederlands. Hij hield van dichters als Paul van Ostaijen en Martinus Nijhoff en wist bij mij de juiste snaar te raken. Na een lezing van de Vlaamse dichter Wies Moens over Guido Gezelle was ik helemaal verkocht." Vanaf dat moment begon Roeka liedjes en gedichten te schrij ven. Hij bewaarde zijn teksten in mappen. Toch bracht hij pas in 1996 zijn debuut-cd uit. Tussendoor werkte hij op een zeesleper en als psycholoog. ,,Ik kom uit een milieu waarin het gebruikelijk was dat je ging studeren. Lange tijd voelde ik dat mijn werk niet helemaal bij mij paste. Maar wat dan wel? Op een ge geven moment is mijn jeugdobsessie naar buiten gebarsten. Ik heb veel tijd 4 REDENEN OM UIT TE GAAN... Theater donderdag 5 december 2019 af V aSï-wliV T» r= f\L -- Willem Nijssen is w theaterliefhebber. Hij 1 schrijft over allerlei voorstellingen. Wat: Was volgend jaar maar vast voorbij Waar: Schouwburg Middelburg Wanneer: zondag, 20.00 uur Het is bij Jeroen van Merwijk niet anders dan Toen bleek nog maar eens - het was al langer De keuze van de redactie: Meindert Talma - De Domela Pas sie De in Friesland opgegroeide zan ger wekt - een eeuw na diens dood - de Friese socialist en anar chist Ferdinand Domela Nieuwen- huis tot leven. Met een album en een bijbeho rend boek. Leonard Cohen - Thanks for the dance Adam Cohen vol tooide het album dat zijn vader nog had willen maken. Drie jaar na zijn overlijden ver schijnt alsnog de muzikale erfenis van de Canadese bard. Maarten Heij- mans - Ramses Heijmans ver tolkte de rol van Ramses Shaffy al in een dramase rie over de ar tiest. Op de tiende sterfdag van Ramses (1 december) bracht Heijmans zijn muzikale eer betoon uit. GO B Alex Roeka is tijd aan het inhalen Hans Puik 44 Alex Roeka Tijd om eropuit te gaan! De redac tie heeft uit het aanbod van mu ziek, theater en meer voor ko mende week een selectie gemaakt. Hiernaast vier tips, op de volgende pagina's nog eens vier. Jeroen van Merwijk fotojaap reedijk Ook al woont Willem van Ha- negem al bijna zijn hele leven buiten Zeeuws-Vlaan- deren, zijn relatie met de streek is altijd speciaal geble ven. De in 1944 in Breskens geboren van Hanegem is zijn roots nooit verge ten en is blijven terugkomen naar zijn geboorte grond. Onder meer over deze speciale band komt 'De Kromme' vertellen tijdens Een bijzon dere avond met De Kromme in het Scheldethea- ter in Terneuzen. Interviewer Eddy van der Ley neemt Van Hanegem aan de hand van histori sche beelden mee op een reis door zijn leven. Het voornaamste onderwerp zal hierin uiteraard voetbal zijn. Tijdens de avond is er voor het pu bliek alle ruimte voor het stellen van vragen. Morgen, Scheldetheater Terneuzen, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46