14 ZEELAND FILMOPNAMEN PLONZEN IN EEN BROUWS STRAATJE BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Lachgas Het initiatief van CDA-er Jos van Ginniken voor een (totaal)verbod op lachgas (26 november) lijkt me op zich niet verkeerd. Ik begrijp alleen niet dat hij dit (drugs-)pro- bleem niet in z'n totaliteit wil aanpakken, maar geïsoleerd. Terneuzen is al decennia lang de plaats bij uitstek, die inhoudelijk en juridisch gepokt en gemazeld is wat betreft het cannabisge bruik en -verkoop. Verder kan het hele scala van genots- en of ver dovende middelen, van alcohol gebruik en -misbruik tot gebruik van soft- en harddrugs, zoals heroïne, cocaïne, ketamine, ec stasy, GHB, crack, (meth)amfeta- mine een bron van genot en of el lende zijn. Een integrale aanpak lijkt me dus raadzamer. Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje Westkapelle Om de investeringen in andere dorpen te betalen, meent de ge meente Veere dat Westkapelle Herrijst (28 november) verkocht moet worden. Het symbool van de wederopbouw van Westkapelle na de bombardementen van okto ber '44 moet nu worden verpatst. Herrijst is tot stand gekomen door diverse inzamelacties, bij drages van inwoners enz. In 1954 vond de opening plaats en is Her rijst geschonken aan de bevolking van Westkapelle, dus niet aan de gemeente. Verkoop van Herrijst zal de doodsteek zijn voor vele verenigingen die gebruik maken van Herrijst. Inmiddels zal de ge meente wel juridisch eigenaar zijn, maar dit betekent niet dat het moreel verantwoord is om een geschenk aan de bevolking te verkopen. CdK Polman heeft zijn favoriete bevrijdingsfoto geko zen. Vanuit zijn rol als toezicht houder op de gemeente kan hij ervoor zorgen dat Westkapelle nu bevrijd wordt van de Veerse over heersing. Westkapelle weer vrij en onaf hankelijk. Wexit dus. Kees Huiszoon Beatrixstraat 31, Westkapelle Damherten Het is de provincie die de de af schotvergunning voor de dam herten op de Haringvreter in het Veerse Meer (25 november) heeft afgegeven. Daar kun je tegen zijn, maar neem in gedachten de ko- nijnenplaag in Australië en re cent een vogelplaag in Engeland. Soms is bijsturen noodzakelijk, anders heb je alleen jezelf ermee. Walvissen Een aanlokkelijk artikel (27 no vember) suggereert dat walvissen ons klimaat zouden kunnen red- den. Een sprookje? Helaas wel. Reken even mee. Het rapport van het IMF stelt dat met elke gestor ven walvis 33 ton CO2 op de zee bodem wordt vastgelegd. Bij 1,3 miljoen walvissen en een gemid delde levensduur van 60 jaar is dat ongeveer 715.000 ton CO2 per jaar (33 keer 1,3 miljoen gedeeld door 60). Maar alleen in Zeeland produceert onze industrie elk jaar al meer dan het tienvoudige: 9,45 miljoen ton CO 2 (vorig jaar). Wereldwijd is dat een veelvoud. Daar kunnen al onze natuurlijke vrienden, de walvissen, fytop- lankton en bomen, nooit te genop. De gigantische uitstoot van broeikasgassen moet stop pen. Dat kunnen we niet aan de natuur overlaten, dit is mensen werk. Industrie en provincie Zee land, doe wat je al drie jaar gele den feestelijk hebt afgesproken: Voer Ambitie 2030 uit. Maak onze Zeeuwse havens duurzaam! Thom van Riet G. van de Veenstraat 11, Middelburg Klimaat In de krant van 2 december viel mij een tweetal zaken op over de Klimaatconferentie in Madrid. Ten eerste dat de CO2-emissie nog steeds toeneemt. Op zich is dat logisch want de CO2-emissie volgt de temperatuurstijging die thans gaande is. CO2-emissies zijn nimmer de oorzaak van kli maatverandering, aldus de des kundigen. Ten tweede wordt aan gegeven dat de Klimaatconferen tie om geld gaat. Dat klopt, want overheden en grote petrochemi sche bedrijven misbruiken CO2- emissies om hun kas te spekken. Klimaatverandering is van alle tijden en de mens kan alleen in spelen op de consequenties. Peter H.de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen donderdag 5 december 2019 BROUWERSHAVEN Het was plonzen gisteren in de Nieuwstraat in Brouwershaven. Daar werden in het krappe straatje opnames gedraaid voor de Nederlandse oorlogsfilm De Slag om de Schelde. Een deel van de straat is voor dat doel onder water gezet, waar cast en crew met grote laarzen doorheen waden. Even om het hoekje gluren, is geen probleem. Maar als de opnames beginnen, wordt iedereen vriendelijk weggestuurd. In het kleine straatje kom je namelijk al snel in beeld. foto dirkjan gjeltema Bultrug. foto rodrigo friscione/getty images Theo Uitterhoeve Appelstraat 62, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42