10 ZEELAND Georgische abt en twee zusters zijn verbaasd over beslissing Vlissingen donderdag 5 december 2019 Brand Vader abt Abibos, zuster Nino en overste Elisabed snappen niet waarom het Vlissingse gemeente bestuur hen de haven uit wil jagen. Ze hebben niet de intentie om eeu wig aan de Visserijkade te blijven liggen. Ze werken hard aan het op knappen van het schip om er mee door Europa te kunnen trekken als reizend kerkschip. Zo gauw het schip helemaal in orde is, varen ze het zeegat uit, benadrukt abt Abi- bos. Hij begrijpt dat leken vinden dat het wel erg lang duurt voor er een beetje schot in de opknapwerk- zaamheden komt. Maar behalve dat er een kerkje op het achterschip is gebouwd en er veel onderhoud plaatsvond, werden de kloosterlin gen achteruit geworpen door brand. Het naast de Elia II liggende 'boodschappenbootje' Dobber ging half augustus door onbekende oor zaak in vlammen op. Het bijbootje ging niet alleen verloren, de Elia II liep ook behoorlijk wat schade op, stelt de abt. De bakboordzijde van het schip moest op nieuw wor- We hebben de termijn een aantal keren welwillend verlengd - Els Verhage, wethouder den hersteld. ,,Niet alleen het schip moest worden gereviseerd, ik heb ook cursussen moeten doen", vult vader Abibos aan. ,,Ik heb de afgelo pen tijd drie vaarbewijzen gehaald om over de Europese rivieren te mogen en te kunnen varen. En ik volgde een cursus marifonie om op het water te communiceren. Je kunt niet zomaar met een schip de wijde wereld intrekken." T De kloosterlingen van de Ge- orgisch-orthodoxe kerk op de voorplecht van hun naar pa triarch Elia II genoemde kerkschip, in mei 2018. Vader abt Abibos: ,,Ze weten bij de gemeente dat we weg gaan, waarom moeten ze ons dan nog zo op de huid zitten." Vader abt Abibos geflankeerd door de frescoschilders Theodore (links) en Marta Japaridze voor een met religieuze taferelen beschil derde wand van het orthodoxe kerkje op het achterschip. fotos lex de meester Wethouder Verhage beklem toont dat de gemeentelijke aanzeg ging niet moet worden gezien als 'pesten' van de kloosterlingen. ,,De abt en de zusters zijn aardige men sen en we hebben sympathie voor hun doelstellingen. We hebben lang toegestaan dat ze aan het schip werkten. In principe mag een schip zonder vaste ligplaats maar kort in de binnenhaven liggen, maar we hebben die termijn een aantal ke ren welwillend verlengd." De brand in de zomer leidde echter tot grote schrik in het gemeentehuis, vult de wethouder aan. „We had den ons niet gerealiseerd dat de abt en de zusters het schip ook als nachtverblijf gebruikten. Als er een schip voor korte tijd in de ha ven ligt, kan het gebeuren dat bemanning aan boord moet blijven om het schip in wer king te houden. Maar bij de bouw van een kerkje op het achterschip is er geen reden om daar te over nachten." Vorig jaar wilden vader abt Abibos en zijn zusters Jezus nog van het kruis af bidden om van Vlissingen de thuishaven van de Elia II te maken. Maar intussen heeft de kerkvader het wel gehad met het Vlis singse gemeentebestuur en alle havenregels. Abi bos heeft de indruk dat op schepen elders in de twee binnenhavens wel mag wor- den overnacht en hij zou ook toe stemming hebben gehad van de ha venmeester. ,,Ze weten bij de ge meente dat we weg gaan, waarom moeten ze ons dan nog zo op de huid zitten." De abt weet nog niet waar hij en de zusters - de frescoschilders uit Georgië hebben een tijdelijk ver blijf elders - de komende tijd sla pen. Heen en weer rij den naar Ant werpen - waar de kloostergemeen schap van Abibos en de zusters is Laat ons die paar weken gewoon voor eigen verantwoorde lijkheid op onze boot slapen - Vader abt Abibos gevestigd - is geen oplossing als ze aan het schip moeten klussen, stelt hij. Aan het eind van deze week speelt het probleem niet, omdat de kloosterlingen een paar dagen weg zijn. Advocaat In de tussentijd onderneemt een advocaat die de kloosterlingen in de arm hebben genomen nog pogin gen om een regeling met de ge meente te treffen. Vader Abibos: ,,Laat ons die paar weken gewoon voor eigen verantwoordelijkheid op onze boot slapen. Als we aan het eind van de maand echt weg moe ten, vooruit. Het zou het mooiste zijn als een particulier of bedrijf in Zeeland, tegen betaling, een paar maanden een kade of ponton voor ons vrij heeft om de inrichting van het kerkje daar af te kunnen ma ken." Het schip Elia II moet voor Nieuw jaar de Eerste Binnenhaven in Vlissingen verlaten. De opvaren den, vader abt Abibos en twee zusters van de Georgisch-ortho- doxe kerk, mogen tot die tijd ook niet meer aan boord slapen. René Hoonhorst Vlissingen Het opvallende kerkschip met groot 'gouden' kruis op de voor plecht ligt al meer dan twee jaar aan de Visserijkade. B en W van Vlis- singen hebben de opvarenden ge maand om binnen vier weken het anker te lichten. Het college betoogt dat het schip eigenlijk maar hon derd dagen in de Vlissingse haven had mogen liggen. Omdat de kloos terlingen het schip opknapten en regelmatig met tegenslag kampten, kneep Vlissingen een oogje toe, maar wethouder Els Verhage heeft hen, na eerdere gesprekken, dins dag de wacht aangezegd. Kerkschip moet weg uit haven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38