Man van discipline en decorum Humanitas Zeeland zoekt maatjes 3Li li 8 ZEELAND Net als je denkt datje het definitieve antwoord op zo'n simpele vraag hebt gevonden, blijkt het toch weer anders te zitten. Want wat is het geval? De bijnaam Lange Jan, voor de Abdijtoren van Middelburg, is veel ouder dan gedacht. él Theo de Meester, oud burgemeester van Zierikzee van 1971 tot 1986 is maandag in een verzorgingshuis in Middelburg op 93- jarige leeftijd overleden. Dat is slechts twee weken na het overlijden van zijn vrouw Netty de Meester-Post. Burgemeester Th. H. de Meester, zoals hij tijdens zijn bestuurlijke loopbaan in de media altijd volledig werd aangeduid, was een man bij wie discipline en decorum hoog in het vaandel stonden. Het belang dat hij hechtte aan uiterlijke waardigheid was onlosmakelijk verbonden met het milieu waarin hij is opgegroeid en met het begin van zijn loopbaan bij de marine. Theo de Meester werd op 26 juni 1926 in Buitenzorg geboren. Zijn vader Jan Balthazar de Meester bracht het tot schout bij-nacht bij de Koninklijke Ma rine, zelf werd hij luitenant-ter zee eerste klasse voor hij in 1956 op 43-jarige leeftijd als lid van de VVD aan een loopbaan als burge meester begon. In Westkapelle volgde hij M. Tydeman als burgemeester op. Ouderen zullen zich nog het ver rassende optreden van De Mees ter herinneren bij de opening van Karting Walcheren in 1964. De krant meldde dat de burge- Theo de Meester 1926-2019 meester met zijn wagentje over de baan snelde en een roodwit- blauw lint aan flarden reed. In 1966 werd hij tot burge meester van Markelo benoemd als opvolger van de plotseling overleden A. J. de Beaufort. In deze gemeente herinnert de Th. H. de Meesterlaan nog aan zijn bestuursperiode. Hij bleef er slechts vijf jaar, want kwam in 1971 terug naar Zeeland om in Zierikzee D. D. W.J. Kastelein als burgemeester op te volgen. Tot zijn vervroegde pensionering in 1986 was De Meester vijftien jaar burgemeester van Zierikzee. Het was een periode waarin het mo numentale stadje een aanzien lijke groei beleefde met woning bouw, aantal inwoners, midden stand en toerisme. Maar ook was er de sluiting van het bedrijf in scheepsmotoren Smit Bolnes in 1976, waarna burgemeester De Meester zich persoonlijk met succes inzette om het bedrijf Ne- mag uit Rotterdam als vervanger naar Zierikzee te krijgen. Het was ook een periode waarin meer ruimte kwam voor in spraak van de bevolking en de media het gemeentebestuur ei gentijdser en dus kritischer ging volgen. De Meester gaf er blijk van wel eens moeite te hebben met die ontwikkelingen. Na zijn pensionering vervulde hij nog diverse functies, zo werd hij onder meer lid van de Com mandovereniging Zeeland en be stuurslid bij de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duive- land. Ook was hij vele malen te zien als erewacht op 5 mei op de Dam in Amsterdam. Met het Maatjesproject koppelt Humanitas Zeeland vrijwilligers aan deelnemers met een licht ver standelijke beperking om samen eropuit te gaan. Dit kan van alles zijn: een stuk wandelen, koffie drinken en een spelletje doen. Volgens Marianne Gillot, project coördinator, kan iedereen maatje worden: ,,Alleen humor, mensen kennis en het kunnen tonen van initiatief is een pre." Volgens haar is het leuke aan maatje zijn dat je er veel voor terug krijgt: ,,Je leert veel over jezelf en dat niet alles vanzelfsprekend is. Daarnaast be leef je er plezier aan om iets leuks te doen met iemand." De licht verstandelijk gehandi capten die een maatje zoeken zijn tussen de 18 en 60 jaar oud. Ze wo nen op Schouwen-Duiveland, Walcheren en de Bevelanden in een zorginstelling of zelfstandig. Gillot: ,,We vinden het belangrijk dat de deelnemers buiten de bege leiding en dagbesteding ook een- op-een contact hebben. Met een maatje kunnen zij leuke dingen doen die ze niet alleen durven of kunnen zoals een bezoek aan de bioscoop." Humanitas Zeeland biedt maat jes scholing, bijeenkomsten, on kostenvergoeding en een vrijwil- ligersverzekering. TORENS MIDDELBURG BIJNAME^ De voormalige stadsar chivaris Peter Sijnke zocht het een jaar ge leden uit en kwam in april van dit jaar met zijn antwoord: 1841, in dat jaar werd de bijnaam Lange Jan voor het eerst vermeld in officiële ge schriften. Althans, een oudere bron had Sijnke niet gevonden. Hij niet, maar Hugo Schorer wel. De voorzitter van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Weten schappen bereidde zich voor op de opening van de nu lopende expo sitie in het Zeeuws Archief over een reis van stadhouder prins Willem V naar Zeeland in 1786. Over die reis is in 1787 een boekje verschenen. En wat las Schorer daarin? ,,Dat zeelui de naam Lange Jan gebruikten voor de toren van de Middelburgse abdij. Ik heb het dus bij toeval gevonden." Jaloers En dus is Sijnke zowel blij als ja loers. „Jaloers, ja. Ik heb dat boekje waarin Hugo Schorer het heeft ge lezen, zelf in de kast staan! Maar ja, ik heb thuis honderden boeken over Zeeland. Over Middelburg heb ik alle belangrijke boeken én heel kleine. Ik kan natuurlijk niet alles nalezen op een vermelding van Lange Jan. Dus dat Hugo het vindt, is wel heel mooi. Nu weten we nog meer." De bijnaam is op basis van ge schreven bronnen dus in ieder ge val 54 jaar ouder dan gedacht. ,,Maar als het in 1787 in een boekje stond, kun je ervan uitgaan dat de WÊÊÊ naam daarvoor al jaren in gebruik was. En dus nog ouder is", zegt Sijnke. „Ik heb het nagekeken in twee boeken uit 1751 en 1753: De Te genwoordige staat van Zeeland. Daarin wordt de Abdijtoren uitge- En dan te bedenken dat het allemaal begon met die ene simpele vraag van een lezer van de PZC breid beschreven, maar zónder bij naam. De naam zal dus ergens tus sen 1753 en 1787 zijn ontstaan." „En dan te bedenken dat het al lemaal begon met die ene simpele vraag van een lezer van de PZC", lacht Sijnke. Het was namelijk Grace Nanlohy uit Middelburg die in het kader van de Week van de Krant vorig jaar bij de PZC deze vraag indiende: 'Hoe komt de Ab dijtoren van Middelburg aan zijn bijnaam Lange Jan?' Oorsprong Die vraag is dus wat anders dan hoe oud de bijnaam is. De oor sprong van de naam, legden Sijnke en andere deskundigen toen al uit, is eenvoudiger te verklaren. De to ren is namelijk lang - 90,5 meter - en Jan is altijd een veel voorko mende naam geweest. Daarom zijn wel meer lange torens ver noemd naar Jan, zoals de Wester toren in Amsterdam, de Onze Lieve Vrouwetoren in Amersfoort en een vuurtoren in Zweden. i-fi NI 'H; t J 3 donderdag 5 december 2019 GO Ali Pankow Humanitas Zeeland is nog op zoek naar 43 'maatjes' die leuke activiteiten willen onder nemen met mensen met een licht verstandelijke beperking. Op dit moment doen al ruim 50 vrijwilligers mee met het Maat jesproject. Op 16 december houdt Humanitas Zeeland een kerstdiner om de maatjes in het zonnetje te zetten. Michiel van Dongen Middelburg Voor meer informatie: www.humanitas.nl Naam Lange Jan nóg ouder Maurits Sep Middelburg - Peter Sijnke H' I T' SN - i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36