Dronefilm kites haalt prijs binnen Danny Vera ziet wel waar zijn Roller Coaster staat in Top2000 Schadelijke gevolgen voor het milieu lijken mee te vallen 4 Wie wordt clubheld van het jaar? Bas Bareman Terneuzen Door een lek in een pijpleiding stroomde vorige week dinsdag ben zeen via de Braakmanhaven de Westerschelde in. Het Braakman dok, een steiger waar schepen wor den geladen en gelost, werd acuut afgesloten. De Amerikaanse chemiereus er kent dat er een fout is gemaakt, maar benadrukt dat de benzeen geen schade heeft toegebracht aan Door de vluchtigheid van de stof en de verdunning met het zeewater was de concentratie benzeen enorm laag levende organismen in het water. ,,Door de vluchtigheid van de stof en de verdunning met het zeewater was de concentratie benzeen enorm laag", zegt Dow-woordvoer- der Ciccio Pecoraro. DCMR Milieudienst Rijnmond, dat verantwoordelijk is voor grote chemische bedrijven, onderschrijft die voorlopige conclusie. ,,Op basis van onderzoek door de Veiligheids regio Zeeland en Rijkswaterstaat verwachten we dat de effecten op het milieu niet heel groot zijn", zegt een woordvoerder. Rapport De milieudienst krijgt binnen vijf weken een rapport van Dow. Daarin moet het bedrijf de oorzaak en toekomstige oplossingen aange ven. Ook Rijkswaterstaat en de Veiligheidsregio zullen hun uit gebreide onderzoeken nog aanle veren. Als blijkt dat er sprake is van verwijtbare feiten, zal DCMR We verwachten dat de effecten op het milieu niet heel groot zijn handhavend optreden tegen Dow. Dow gaf eerder al aan dat het lek geen invloed had op de gezondheid van omwonenden en medewerkers op en rond het industriepark. De leiding waarin de lekkage zich voordeed, is volledig leeggepompt. De resterende benzeen is overge bracht naar een opslagtank. Een dag na de lekkage werd het Braakman dok weer opengesteld. Benzeen is volgens het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) kankerverwekkend. Het is een snel verdampende stof die slecht oplost in water en zeer brandbaar is. Langdurige blootstel ling aan benzeen kan acute leuke mie veroorzaken. Dow produceert benzeen, uit petroleum, als grond stof voor kunststoffen. Het is één van de meest geproduceerde che mische stoffen. MIDDELBURG Met zijn video van tientallen kitesurfers bij Vrouwenpolder heeft Thomas de Koster (21) uit Middelburg de be ste dronevideo van het jaar ge maakt. ,,Ik was al verbaasd dat ik genomineerd was en nu heb ik zelfs gewonnen!" De Drone Awards zijn voor het zesde jaar op rij gehouden. Dins dagavond werden de prijzen uit gereikt in de Schouwburg in Mid delburg. Thomas won in de cate gorie Nationaal. De IJsland-video van Sander Coppens uit Roosen daal sleepte de prijs voor beste in ternationale video in de wacht. De beide heren krijgen naast een tro fee en een vermelding in de erega lerij ook een shoptegoed bij Dro- neshop.nl. Thomas bouwde zelf de race- quadcopter die hij gebruikte voor de dronevideo. ,,Met drones kan je twee kanten uit", zegt hij. ,,Je kunt ermee racen in de lucht en je kan ermee filmen. Ik doe allebei. Vorig jaar werd ik derde bij het Neder lands kampioenschap Drone Race. Dit jaar heb ik daar niet aan meegedaan omdat mijn focus nu ligt op afstuderen. Om goed te racen, moet je veel oefenen. Die tijd heb ik nu niet. Maar filmen kan wel. En deze video van de ki- tesurfers kon ik alleen maar ma ken omdat ik ook goed ben in racen. Ik kan daardoor heel strak en wendbaar achter een kitesurfer vliegen." De zanger kreeg midden in de stemweek van de Top 2000 een steuntje in de rug van de hoogste Middelburger. Vera speelde in de Stembus van het radioprogramma zijn hit Roller Coaster, waarna bei aardier Janno den Engelsman het op het carillon van de Lange Jan nog eens overdeed. ,,Kippenvelmo- mentje", volgens dj's Jan-Willem Roodbeen en Jeroen Kijk in de Vegte, die de Stembus op de Markt hadden geparkeerd. Danny Vera wil niet speculeren over een plaats in de Top 2000. ,,Ik verwacht nooit iets. Als je iets ver wacht, kan het alleen maar tegen vallen. Muziek is geen wedstrijd. Dat heb ik altijd gezegd en dat vind ik nog steeds. Maar het is wel heel erg dankbaar dat als je een liedje maakt, zo veel mensen het mooi vinden." Na Roller Coaster zong hij In the ghetto, de klassieker van Elvis Presley die vorig jaar op 241 stond. Roller Coaster staat niet in de voorgeprogrammeerde keuzelijst op de site van Radio 2. Volgens de programmamakers gebeurt dat nooit bij nieuwe platen. Het num mer moet door de luisteraar als 'vrije keuze' handmatig worden in gevuld. Toch twijfelt niemand er aan dat Vera's instant classic in de laatste dagen van 2019, mogelijk zelfs in de laatste uurtjes van dit jaar, te horen zal zijn in de lijst der lijsten. De voortekenen zijn gun stig. Bij de Top 4000 van concur rent Radio 10 kwam Roller Coaster binnen op nummer 8, de hoogste nieuwkomer ooit. VLISSINGEN Over vijf dagen wordt bekend wie Zeeuws club- held van het jaar is. De categorie sport telt drie genomineerden: Gérard van Wanrooij van SV Wik '57 in de gemeente Schouwen- Duiveland, Willem Meulmeester van VV Arnemuiden en Jeanine Schot van de Tholense Boys. In de categorie cultuur zijn de volgende mensen genomineerd: Ilse Stro bos van muscialgroep Papillon uit Middelburg en Wilfra Deurloo- Jonker van majorettevereniging Apollonia uit Schouwen-Duive- land. De winnaars worden 10 de cember bekendgemaakt. clubheldvanhetjaar.nl/provin- cie-zeeland donderdag 5 december 2019 GO Dow lekte1500 kilo benzeen 1500 kilo kankerverwekkende benzeen is vorige week de Wes- terschelde ingestroomd door een lek bij chemiereus Dow in Terneuzen. De schadelijke gevol gen voor het milieu lijken niet erg groot, geeft DCMR Milieudienst Rijnmond aan in een voorlopige conclusie. - Ciccio Pecoraro, Dow - woordvoerder DCMR Milieudienst Rijnmond Thomas de Koster. FOTO LEX DE MEESTER Kijk op de site bij /video Stemmen op de beste muziek Charlene van Belzen (links) en Claudia Geldof stemmen voor de Top 2000. foto ruben oreel Tientallen toeschouwers op de Markt in Middelburg werden met de luisteraars van Radio 2 gis termorgen getrakteerd op een liveoptreden van Danny Vera. Mensen konden bij de bus stem men voor de Top 2000. Theo Giele Middelburg Aanstaande zaterdag maakt Radio 2 om 17.45 uur de top 10 bekend. Stemmen kan tot 7 de cember 17.00 uur. UW SPECIALIST IN KUNSTSTOF KOZIJNEN, ZONWERING EN OVERKAPPINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32