Plastic is meestal duurzamer dan papier Meester Sjef Hermans is geridderd ZEELAND 3 Verpakkingen worden steeds duurzamer. Maar is elke recyclebare ver pakking wel zo milieu vriendelijk? Op verjaar dagen moet mededirec teur Rob Jeras van ver pakkingsspecialist Weststrate in Middel burg vaak uitleggen dat een plastic tasje door gaans beter is dan een papieren tasje, mits het bewust wordt gebruikt en afgevoerd. ,,Het kost namelijk veel meer energie om een papieren tas te maken. Bovendien bestaat 80 procent van de plastic tasjes uit gere cycled materiaal." Het zelfde verhaal gaat op voor organisch ogende linnen en katoenen tas jes. Niet duurzaam, zegt Jeras. ,,Er zijn grote hoe veelheden water en landbouwgrond nodig om zulke tasjes te ma ken." Waarmee Jeras aan geeft dat plastic nog zo gek niet is, tenminste zolang het uit één soort plastic bestaat. Want meerdere soorten plastic uit één verpakking scheiden, is ingewikkeld en kost ook veel energie. Om te zorgen dat er vol doende plastic kan wor den hergebruikt, pleit Jeras voor een veel be tere inzameling van de diverse kunststoffen. ,,Oud papier scheiden we netjes, bij plastic ge beurt dat in mijn optiek nog onvoldoende." Steeds meer kunststof verpakkingen bestaan één soort kunststof. Dat monomateriaal is zon der enorme kosten her te gebruiken. Super markten werken inmid dels vrijwel uitsluitend met monoplastic. ,,De grote spelers in de retail, zoals supermarkten, hanteren basisregels voor duurzame verpak kingen. Die heb je ge woon te volgen." Een andere trend is dunner verpakkingsmateriaal. Volgens Jeras kan dank zij nieuwe technieken plastic de helft dunner worden gemaakt zonder dat de goede eigen schappen verloren gaan. Verder verschijnen steeds meer producten van hergebruikt plastic. ,,De kwaliteit daarvan is inmiddels zo hoog dat ze niet van nieuw plastic te onderscheiden zijn." line verkoopt. Ik denk dat 60 pro cent van de schoenen via internet wordt besteld. Dat leidt tot veel bezorgritten en heel veel bestel lingen die in kartonnen dozen worden bezorgd en deels ook weer retour gaan. Met het oog op de kli maatverandering moet je als be drijf voortdurend kijken of je pro- duct en je proces duurzamer kan. Zo vonden we al langer dat we te veel lucht in dozen transporteer den. Daarom hebben we sinds af gelopen voorjaar een automati sche inpakinstallatie waarbij de hoogte van de dozen wordt aange past aan de inhoud. Het resultaat daarvan is: 46 procent minder lucht in de dozen en een kwart minder kubieke meters in ruimte beslag. Dat betekent dat er meer in vrachtwagens en bestelbusjes kan. De ecobox is een nieuwe innova tieve stap." ,,Dat zijn we nog aan het bereke nen. De doos kun je 50 keer herge bruiken. Met 5000 ecoboxen die we hebben aangeschaft, zijn dat al 250.000 verzendbewegingen. Als de doos niet meer werkbaar is, kun je van de kunststof weer Omoda- tassen of nieuwe verpakkingen la ten maken. Je wilt tenslotte het cir keltje rond krijgen. Onze ecoboxen gaan zeker niet de prullenbak in." We merken ook dat het aantal kartonnen verpakkingen klanten irriteert ,,Ja, de klant kan kiezen tussen een kartonnen doos of een ecobox. Uiteindelijk is het zonde van het karton. Dat moet weer een heel verwerkingsproces met bijbeho rend energieverbruik door. Boven- dien kan het karton niet honderd procent worden hergebruikt. De ecobox is daarom ook een state ment van Omoda naar klanten toe.'' ,,De consument is er rijp voor. Na tuurlijk heeft zoiets tijd nodig, maar we merken ook dat het aan tal kartonnen verpakkingen klan ten irriteert. In de proefperiode hebben we klanten die de ecobox hadden gekozen bevraagd. Ze zijn er laaiend enthousiast over. Je ziet dat mensen best bereid zijn iets te kiezen dat bijdraagt aan een beter milieu, zoals een herbruikbare verpakking tegen statiegeld.'' Muziek is de rode draad in het leven van Sjef Hermans (65). Muziek ma ken, leren, schrijven. Liefst met an dere muzikanten en met kinderen. ,,En altijd samen met twee bijzon dere onderwijsassistenten: Harrie en Marloes", grapte burgemeester Harald Bergmann, van Middelburg. ,,Harrie de gitaar en Marloes de uke- lele." Met hulp van Harrie en Marloes bouwt Sjef bruggen, prees Berg mann hem voordat hij het lintje op speldde. Naar mensen en tussen mensen. ,,Er mag ook een bood schap gebracht worden. In 2014 gaf u, in het kader van 200 jaar slavernij, met uw band een workshop over het slavernijverleden en de invloed daarvan op popmuziek. U trachtte hiermee jongeren te enthousiasme ren voor geschiedenisles en ook hier zette u muziek voor in." Muziek in de klas Bovendien is muziek in de klas voor Hermans niet zomaar een leuke aanvulling op de lessen. ,,U vindt het essentieel voor de ontwikkeling van kinderen. Daarom bent u ook mede initiator voor het landelijke initiatief Meer Muziek in de Klas. Door uw inzet is het convenant ook binnen de provincie Zeeland ondertekend." De man die moeiteloos een po dium op klimt, was er 'even stil van'. ,,Ik vond het al zo'n raar programma. Waarom deden we geen Pietengym terwijl we in de gymzaal waren", vroeg hij zich af. ,,En toen zag ik ineens mijn moeder zitten." Met het lintje op de borst gespeld pakte Hermans vlug zijn gitaar. De show moest verder tenslotte. En dat lintje? ,,Een mooi versiersel, maar wat over me is gezegd, maakt me pas echt trots. Want iets voor ande ren betekenen, daar gaat het toch om." donderdag 5 december 2019 lanceert de ecobox Operationeel directeur Jan Baan van Omoda: ,,Het is een eerste stap." FOTO'S OMODA Hoe groot is de milieuwinst? Een kartonnen schoenendoos is toch ook best duurzaam, want die kan worden gerecycled. Kan de klant een kartonnen doos blijven bestellen? - Jan Baan, Omoda Omoda heeft een half jaar lang de ecobox getest bij klanten. Wat zijn de reacties? Zijn 'verdiensten voor de samen leving' passen net op drie velle tjes A4. Dus dat meester Sjef zich nu Ridder in de Orde van Oranje Nassau mag noemen, is heel normaal. Toch? ,,Ik ben bijna 43 jaar meester op deze school. Hier ligt mijn hart, bij de kinderen van Dauwendaele. Dit lintje is ook voor jullie!" Maurits Sep Middelburg Meester Sjef Hermans is tijdens het sinterklaasfeest op zijn school Het Element verrast met een onderscheiding. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31