g-s Wees zuinig op de rechtsstaat Steeds meer Zeeuwen overlijden na valpartij Arjen Baart gaat aan kop in leraarverkiezing Richting 2 HERGEBRUIK SCHOENENDOOS is:SL ïwsssss Schoenenketen Omoda lanceert een duurzamer alternatief naast de kartonnen schoenendoos. Een klant kan zijn schoeisel nu ook laten bezorgen in een trendy ogende kunststof ecobox. Vijftig (retour)zendingen gaat de box mee. Daarna begint de kunststof van de ecobox aan een tweede leven als Omoda-draagtas. Commentaar Thierry Baudet van Forum voor Democratie vindt dat rech ters te veel macht hebben. Vicepresident Thom de Graaf van de Raad van State reageert hierop. Zijn Raad van State, de hoogste algemene bestuursrechter van Nederland, is de laatste tijd steeds in het nieuws. Met een rem op bouwver gunningen vanwege de stikstof. Met een hard oordeel over de Belastingdienst in de affaire rond de kinderopvangtoeslag. Met een afkeurend advies over de onsamenhangende klimaatacties van het kabinet. De Graaf is het niet met Baudet eens. Terecht. Met een paar kanttekeningen. Het is goed eens door de ogen van De Graaf naar ons land te kijken. Hij ziet de overheid worstelen met een ingewikkelde sa menleving. Dit leidt tot onvoldragen regels met volop uitzonde ringen. Daarbij gaat veel mis. De Graaf durft de conclusie niet aan dat Nederland eenvoudiger moet worden ingericht. Hij vindt maatwerk rechtvaardiger dan algemene regels. De Graaf neemt een groot risico voor lief. De overheid ver liest zich te vaak in priegelwerk, maakt fouten en verslikt zich bij herhaling in de reikwijdte van Europese regels. Zo verdwijnt het vertrouwen van de burger snel. Als de rechter veel moet corrigeren, dan werkt de rechtsstaat schijnbaar goed. Maar pas op: ondertussen worden steeds meer burgers het falen van het kabinet en van het parlement (dat is de wetgever) zat. Dat sentiment bespeelt Baudet. Zo wordt het draagvlak voor diezelfde rechtsstaat steeds kleiner. Een overheid die zich verliest in priegelwerk en die fouten maakt, verliest vertrouwen Het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) komt uit op 63 vrouwen en 32 mannen die in 2018 in de pro vincie zijn gestorven aan de gevol gen van een 'accidentele val'. Van deze 95 overledenen waren 41 men sen 90 jaar of ouder en 31 mensen tussen de 80 en de 90. Eén overle dene na een val was jonger dan 60 jaar. In 2016 overleden 67 mensen na een val en in 2017 waren dat er 92. De stijgende trend in Zeeland is ook te zien in de landelijke cijfers. ALMANAK Met ongeloof en verbazing ke ken de Zeeuws-Vlaamse ver slaggevers naar beelden van een achtervolging. De politie achter volgde deze week een automo bilist door Terneuzen en zette de video online. Met grote ogen volgden de journalisten hoe de bestuurder met 150 kilometer In heel Nederland stierven vorig jaar 4628 mensen aan de gevolg van een val. Dat komt neer op gemid deld dertien doden per dag. In 2016 en 2017 waren dat gemiddeld elf do den per dag. In 2018 overleden 95 mensen in Zeeland na val, voor het overgrote deel hoogbejaarden Bij een 'accidentele val' gaat het om ongelukken door struikelen, uitglijden of van de trap vallen. On gelukken in het verkeer, zoals val len met de fiets, zijn niet meege teld. In totaal stierven vorig jaar 188 Zeeuwen aan de gevolgen van uit wendige doodsoorzaken, van wie dus meer dan de helft na een val. per uur door de straten scheurde en spookrijdend een kruispunt op de Axelsestraat over ging. „Levensgevaarlijk. Dat hij niets heeft geraakt, is een wonder", zei één van hen ademloos. Haar collega merkte iets anders op. ,,Hij geeft wél netjes richting aan als hij afslaat." Automobilist rijdt in de sloot Bibliobus komt voor het laatst in twee dorpen VLISSINGEN Man rijdt onder invloed van diverse drugs Economiedocent Arjen Baart (54) van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren in Middel burg gaat voorlopig aan kop in de strijd om de titel 'beste leraar of le rares van Zeeland 2019'. John McLaggan (58), leraar En gels op het Pontes Goese Lyceum, staat op de tweede plek, gevolgd door biologiedocente Marieke de Clerck (27) van het Lodewijk Col lege in Terneuzen. Economieleraar Roy Weesepoel (23) van het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee en bio- logiedocent Karin Frenks (22) van de SSG Nehalennia in Middelburg staan respectievelijk op de vierde en vijfde plaats. Bijna 1800 mensen brachten tot nu toe hun stem uit voor de leraar verkiezing van de PZC. De vijf ge nomineerden zijn voorgedragen door hun leerlingen. Stemmen kan nog tot donderdag 12 december 12.00 uur. Je kunt je stem uitbrengen via de website www.pzc.nl/besteleraar. Je ont vangt daarna een link in je e-mail- box om je stem te bevestigen. Wisselbokaal De wisselbokaal voor de beste le raar of lerares van Zeeland wordt op vrijdag 13 december uitgereikt op de school van de winnaar. zamer te maken. We moeten zien of en in welke mate de consument gaat kiezen voor de ecobox. Wij denken dat de markt er klaar voor is." ,,De ecobox is een mooi vormgege ven opvouwbare kunststof ver- zenddoos die we samen met ver pakkingsspecialist Paardekooper in Breda hebben ontwikkeld. We wilden iets wat duurzaam is, wat er goed uitziet en gemakkelijk is voor de klant Een klant die online schoenen bestelt, kan aanvinken of hij de be stelling per ecobox wil la ten bezorgen. Hij betaalt dan 4,95 euro sta tiegeld. Zodra de ecobox bij ons terug is, krijgt de klant het sta tiegeld terug." ,,Wij zijn een bedrijf dat veel on- Omoda zegt het eerste winkelbe drijf te zijn dat op grote schaal duurzame herbruikbare verzend- verpakkingen naar de consument brengt. De Zierikzeese schoenengi gant heeft 5000 ecoboxen aange schaft. Operationeel directeur Jan Baan van Omoda erkent dat dit een fractie is van het aantal kartonnen dozen dat zijn weg vindt naar klanten. „Het is een eerste stap om onze ver pakkingen duur- donderdag 5 december 2019 Door de vergrijzing groeit het aantal mensen dat overlijdt aan de gevolgen van een val. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS. Vorig jaar overleden in Zeeland 95 mensen, voor het overgrote deel hoogbejaarden. Theo Giele Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl STAVENISSE Een automobilist is in Stavenisse gewond ge raakt, toen hij met zijn auto in de sloot reed. Het ongeval gebeurde gisteren rond 18.50 uur op de kruising van de Ou- delandsedijk met de Nieuw Kempenshofste- deweg. De bestuurder is naar het ziekenhuis ge bracht. Over de ernst van het letsel en de oorzaak van het ongeval is niets bekendgemaakt. ■wm WILHELMINADORP Een boek halen of terug brengen in de bibliobus kan op dinsdag 24 de cember voor de allerlaat ste keer in Wilhelmina- dorp en 's-Heer Hen drikskinderen. De gemeente Goes heeft besloten de bus niet meer te laten rijden in de twee dorpen. In plaats daarvan komen er zoge heten leespunten (een soort minibiebs) in de ba sisscholen. Die zijn be doeld voor kinderen van nul tot en met twaalf jaar. Volwassenen kunnen daar de boeken die ze via internet hebben gereser veerd, laten bezorgen en weer inleveren. De lees punten gaan open in de tweede week van januari. Een 45-jarige automo bilist uit Kamperland is in de nacht van dinsdag op woensdag betrapt op het rijden onder in vloed van diverse drugs. Hij kreeg een rij verbod van 24 uur. De man uit Kamperland werd in Vlissingen ge controleerd. Uit een speekseltest bleek dat hij onder invloed was van cocaïne, xtc, meth- amfetamine en opiaten. Gedronken had hij niet, zo maakte de politie bekend. Bij de man is bloed afgenomen. Dat wordt nader onder zocht. Omoda Cornelleke Blok Vlissingen Frank Balkenende Wat is de ecobox en hoe werkt het systeem, want de ecobox moet terug naar het verzend- centrum? Waarom begint Omoda hier mee? De ecobox van schoenenwin kel Omoda is een duurzaam al ternatief voor de kartonnen schoenendoos. Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30