MEDIA CULTUUR 25 zonder. Ik vertel niet waar we het over hadden, maar hij zei me wel dat hij door zijn levensloop een dikke huid had gekregen. Toen vroeg ik hem: spaart u daarom olifantjes? ,,Toen hij bijna doodging, zei hij: Wil jij me herdenken bij Barend Van Dorp, want dat vind ik een goed programma. Voordat hij stierf, werd ik door het paleis gebeld. Of ik af scheid wilde nemen. Dat was heel ontroerend en hij vroeg me nog maals: je gaat toch wel naar Barend Van Dorp? Dat deed ik en ik heb daar maandenlang ontzettend voor op m'n lazer gekregen in de media. Nie mand verwachtte dat ik een band had met die man.'' „Fantastisch! Hij regisseerde alles. Het was te verwachten dat hij dit ook zo aanpakte.'' Glunderend: ,,Dan heb jij de pri meur! Wel een foto maken, hoor.'' ,,Geef ik geen antwoord op. Onzin. En ik zou het ook nooit zo regelen als de prins.'' ,,Dat ik een hartstikke leuke vader en grootvader was. Een aardig persoon, met wie je vreselijk kon lachen. Wat is er nou meer te halen dan dat?''' „Prestaties en succes zijn niet zo inte ressant. Ik denk bij elk succes, en ik heb er vele gehad, dus ik kan er wel iets over zeggen: op naar het vol gende succes. Succes is een station waar je niet moet uitstappen. Je moet door!'' Eerder op de dag, bij zijn kinderteke ningen in Het Nijenhuis, vertelde Krabbé dat hij zijn verjaardag vroeger altijd op 5 juni vierde, vanwege Pak jesavond. ,,Die dag kwamen je vriendjes nooit langs..." Omdat zijn geboortedag nu een maal op 5 december is, wilde hij dol graag Sinterklaas spelen bij diens in tocht in Amsterdam. Dat deed hij tien keer - tot dit jaar. Vanwege de verhitte zwartepietdiscussie de wild ste jaren. ,,Ik stopte omdat het te druk was. Had niks met dat gedoe te maken. Eén keer eerder wilde ik al stoppen, toen me werd geadviseerd een kogel vrij vest te dragen bij de intocht. Als fucking Sinterklaas dus! Toen zei ik: dan sterf ik maar in het zadel. Hallo, het is een kinderfeest! Ik ben echt niet zo moedig, maar niemand schiet Sinterklaas dood. ,,Ik erger me wel aan de domme vasthoudendheid van de tegenstan ders van Zwarte Piet. Wij, het organi satiecomité, wilden de Pieten gelei delijk verkleuren. Maar daar hadden ze geenfuck mee te maken. Ze keer den me op de Dam de rug toe. Maar hun kinderen stonden blij 'Piet, Piet, Ik wist niet dat mijn ouders gescheiden waren. Mijn vader zei elke avond: ik ga even een brief posten. Dan ging hij naar zijn nieuwe vrouw Piet' te roepen." Geëmotioneerd: ,,Het was een hoog tepunt in mijn leven. Honderddui zenden blije mensen die allemaal een hand van Sinterklaas wilden. Oude Amsterdammers, Chinezen, zwarte mensen, joden, moslima's die van hun geloof geen man de hand mogen schudden... Laat staan een katholieke bisschop. Ik vond het elk jaar ontroe rend." Vader Maarten Krabbé, tekenleraar op de school van zijn zoon, spoorde zijn kinderen aan te tekenen en te schilderen. ,,Achterop elke tekening schreef hij wanneer ik hem maakte, wat ik er bij zei of deed. Toen ik de te keningen namaakte voor deze ten toonstelling kwamen alle sensaties terug - ik weet precies waar ik zat, wat ik dacht. Soms hoe het licht bin nenviel.'' Hoogtepunt van deze serie vindt Krabbé zijn eigen Chagall-vis, geïn spireerd op het werk van de joodse kunstschilder die vaak vissen af beeldde, omdat zijn vader in de vis handel zat. ,,Mijn vader was gek van Chagall. Hij nam me in 1956 mee naar diens tentoonstelling in Amsterdam. Toen we thuiskwamen, maakte ik meteen een vis. Mijn vader zei later: Jeroen ging tekenen en hield nooit meer op. Later heeft hij deze tekening ingelijst. ,,Voor deze expositie heb ik nu een jongetje op een afkalvend stukje zand onder de vis geschilderd. Dat ben ik, met de twee flippers in mijn handen die ik zo graag wilde, maar nooit kreeg. Ik was in die tijd een heel onzekere jongen. Kon op school niet wat andere kinderen wel kon den; wist meer over schilderen dan over voetbal. De grootste dreun was dat mijn ouders ook nog eens scheid den toen ik 9 was. ,,Ze vertelden het niet - ik kwam er op mijn 11de pas achter. Mijn vader zei elke avond: ik ga even een brief posten. Dan ging hij naar zijn nieuwe vrouw, met wie hij stiekem al ge trouwd was. Wij kinderen wisten niet van haar bestaan. Voordat mijn broer (schrijver Tim Krabbé, red.) en ik de volgende ochtend wakker wa ren was hij weer terug. Mijn moeder vond dat goed. Dat is een verwijtje waard. Tim zei op een gegeven mo ment: weet je niet dat papa en mama uit elkaar zijn? Ik vond het verschrik kelijk. Ben weggelopen, al duurde dat niet langer dan driekwart dag. ,,Ook de kinderen van mijn zoons Jasper (kunstenaar, red.) en Martijn (televisiepresentator, red.) die beiden gescheiden zijn, wilden het 'oplos sen.' Dat kun je niet, maar daardoor voelt het alsof het jouw schuld is. Al les stort in, je ouders zijn je ijkpunt. Tegen mijn kleinkinderen heb ik ge zegd: ik weet wat je nu voelt. Maar op een dag doet het minder pijn.'' In de zomer van 1954, het jaar van de scheiding van zijn ouders, ont moette hij op vakantie in Bergen zijn vrouw Herma. Vanaf zijn 18de zijn ze samen. ,,Ze kwam op mijn schoot zit ten en zei: nu ben je van mij. Ze ging er nooit meer van af. We zijn nu bijna 54 jaar getrouwd.'' ,,Gisteravond nog. Ik reed naar ons huis in Dalfsen, daar was ik alleen. Ik belde haar op en ze zei: ik vind het zo erg dat je weg bent. Ik antwoordde: ik ben potverdomme in Dalfsen, niet in Dubai. Maar toen ik ophing dacht ik: dat gevoel van missen... Dat voel ik eigenlijk altijd.'' donderdag 5 december 2019 GO De exposities van Jeroen Krabbé zijn tot en met 5 januari 2020 te zien in museum De Fundatie in Zwolle en kasteel Het Nijenhuis in Wijhe. Wat vond u daarvan, dat hij de zaken zelfs tot na zijn dood re gelde? Stel dat u zich verslikt in deze tosti... ...wie moeten er dan vanavond bij DWDD en Pauw aanschuiven om over u te vertellen? Wat hoopt u dat er gezegd wordt? Niets over uw werk? 44 Wanneer dacht u voor het laatst: wat houd ik toch van je?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25