O 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV JEROEN KRABBÉ VERJAARDAG Op zijn 75ste verjaardag vertelt Jeroen Krabbé over zijn jeugd, de scheidingen van zijn ouders en zijn zoons, zijn rol van Sinterklaas en de dood. „Vanwege mijn imago wilde ik na het overlijden van Rutger Hauer eigenlijk niet naar Jinek.'' vest aan te trekken. Sinterklaas Hoewel half Nederland Chantal Janzen op 1 had staan in zijn lijstje van gedroomde presentato ren van het Songfestival, is het tóch een verras sende keuze van NPO en AvroTros. Want terwijl Dun can Laurence in Tel Aviv nog bezig was om de laatste confetti uit zijn krullen te schudden, kwam er uit de krochten van de publieke omroepen al de oekaze dat er voor de presentatie van de Nederlandse versie natüür- lijk binnen eigen gelederen werd gezocht. Er hoefde heus geen leentjebuur te worden gespeeld bij de com merciële collega's. Om die reden zou je het een nederlaag kunnen noe men dat het organiserend comité uiteindelijk toch bij RTL 4-coryfee Chantal Janzen aanklopte. Maar ik vind het juist een dappere keuze. Er telt mei volgend jaar maar één ding: Europa laten zien wat Nederland in zijn mars heeft op tv-gebied. Daar hoort niet alleen een uitgekiend logo, genderneutrale slogan en groot led-decor bij. Maar ook de beste presentatrice bij die we hebben in het genre. Binnen de NPO kan eenvou digweg niemand aan haar en haar ervaring tippen. Al is het maar omdat daar de laatste jaren geen grote amusementshows meer gemaakt (mogen) worden. Het enige evenement dat een beetje in de buurt komt van het Eurovisie Songfestival is het Televizier Gala. En we weten allemaal hoe dat de laatste keer uitpakte met Dionne Stax. Chantal biedt het hele pakket: presentatie-ervaring, uitstraling, timing, improvisatievermogen, komisch talent en een acteerachtergrond. Met name dat laatste komt van pas bij de van te voren uitgeschreven auto cuegrapjes die, met alle repetities meegerekend, slechts een keer of twaalf opgelezen moeten worden alsof ze allemaal a la minute opborrelen. Bovendien is ze een fijne steunpilaar voor het andere deel van het trio: Jan Smit en Edsilia Rombley. Jan was al vanaf het begin de gedoodverfde kandidaat. De plus punten zijn duidelijk: spontane gast, zanger, populair in Duitsland en daarom veel ervaring met grote tv- shows, als commentator al een paar jaar betrokken bij het Eurovisiecircus. Beste Zangers doet hij prima. Maar heel eerlijk? Hij is natuurlijk geen Martijn Krabbé. Maar goed, de NPO kan er moeilijk een compleet Voice-feestje van maken. En om maar weer terug te grijpen naar het laatste Televizier Gala: toen verlangde ik halverwege de avond heel erg naar Jans 'Slang van Freek'- grapje. Bovendien vormt hij samen met Edsilia een mooi uit hangbord van het huidige, moderne en diverse Neder land, waar palingsound en soul hand in hand gaan. Met haar spontaniteit en dubbele Songfestival-erva ring zou Edsilia de interviewtjes in de greenroom net iets spannender kunnen maken dan haar voorgangers de afgelopen jaren. Tot zover de theorie. Of het in de praktijk ook zo uit pakt, weten we half mei. Quote van de dag Toen ik jong was, zei ik kwetsende dingen zonder de kracht van mijn woorden te kennen Jay-Z terug op Spotify Oeuvreprijs voor Mirren Het gesprek met ac teur, kunstenaar en presentator Jeroen Krabbé, boven een tosti met gerookte kip in de binnen stad van Zwolle, houdt lang halt bij de dood. Vandaag wordt hij 75. Met zijn nog altijd jon gensachtige gezicht maakt hij een kwieke indruk. Hij acteerde dit jaar weer eens in een film: De Liefhebbers. En hij reist nog steeds onvermoeibaar de wereld over voor een vierde tv-serie over kunstenaars: na Van Gogh, Picasso en Gauguin volgt hij nu het spoor van Marc Chagall. Die reeks is komend voorjaar te zien bij AvroTros. Krabbé: ,,Ik weet dat er zondag 'iets' te gebeuren staat rond mijn ver jaardag. Ik zou naar Sint-Petersburg gaan voor Chagall, maar die vlucht heb ik een dag verplaatst. Ik moet 8 december vrijhouden. Meer weet ik niet.'' ,,Ja, ik ben een vierder! Het leven is zo kort, je moet alle hoogtepunten grijpen. Ik kom nu wel op een leeftijd waarvan ik vroeger dacht: dan sta je al met één been in het graf. Vanaf je 65ste zou je uitgerangeerd zijn. Dat is nu totaal veranderd.'' ,,De eindigheid is een nieuw element in mijn bestaan. Verder niet. Ik heb niets met de dood, ben er niet bang voor. Ik vind het zonde dat ik mijn negen kleinkinderen niet kan blijven volgen. Het liefst word ik net zo oud Ik weigerde als Sint een kogelwerend Niemand schiet dood! als mijn vader, ergens in de 90. Zodat ik ook mijn jongste kleinkind nog als volwassene meemaak.'' Aan de overkant van de Blijmarkt, in museum De Fundatie, hangen twaalf werken die Krabbé schilderde op Ta hiti, toen hij de tv-aflevering over Paul Gauguin maakte. Zo'n 17 kilometer verderop, in kas teel Het Nijenhuis, worden nog drie andere series geëxposeerd: Het late licht, geschilderd bij zijn tweede huis in Dalfsen. De ondergang van Abra ham Reiss, waarin hij het lot van zijn in concentratiekamp Sobibor ver moorde grootvader in beelden vangt. En Dum Vivimus Vivamus (Laat ons leven zolang we leven), waarin hij met veertien eigen kindertekeningen een indruk geeft van zijn jeugd. ,,Geen idee, maar het klopt niet. Waar ik allemaal voor gevraagd word door die praatprogramma's, onvoor stelbaar. Ik houd zo veel af. ,,Toen Rutger (collega-acteur Rut- ger Hauer, red.) stierf, heb ik alleen bij Eva Jinek wat gezegd. Rutger en ik kenden elkaar echt goed. Samen op de toneelschool, we waren 17. Maar door dat imago van me dacht ik er se rieus over om niet te gaan. ,,Dat imago, tjaHet begon rond het overlijden van prins Bernhard, die ik leerde kennen tijdens de pre mière van de film Soldaat van Oranje. Daarna zagen we elkaar vaker. Twaalf jaar ben ik geregeld op Paleis Soest- dijk geweest. We spraken over van al les. Geen idee waarom hij dat met mij wilde, maar ik vond het heel bij- Chanta donderdag 5 december 2019 GO MUZIEK Jay-Z viert zijn 50ste verjaar dag met een te rugkeer op Spo tify. Het reper toire van de rap per en produ cent was sinds 2017 niet meer op de strea- mingsdienst te beluisteren. Jay- Z is eigenaar van Tidal, een concurrent. FILM Helen Mirren (74) krijgt op het filmfestival van Berlijn een oeuvre-award. De actrice die een Oscar won voor The Queen, krijgt de Ere Gouden Beer op 27 fe bruari. Mirren is nu te zien in de miniserie Catha rine the Great. 3 ■o —Zanger Justin Bieber (25) op Instagram. Hij heeft spijt van racistische opmerkingen. 'Succes is een station waar je niet moet je moet door' Jeroen Schmale Vindt u het leuk om stil te staan bij zo'n mijlpaal? Bent u bezig met uw eigen dood? 44 Terug naar de dood. En dan vooral die van collega's en vrienden. Hoe is het beeld ontstaan dat jij iedere net gestorven BN'er uitluidt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24