II Totaal anders dan Nederland, maar Lasse Schöne geniet ook in Italië 23 Na EK besluit over doorgaan Afgelopen zomer verruilde Lasse Schöne (33) Ajax voor het Italiaanse Genoa, om richting het einde van zijn loopbaan nog eens uit zijn comfortzone te komen. ,,Het is de ontdekkingreis die ik wilde.'' DEENS ELFTAL strijden. Maar dat wist ik vooraf. Het laatste jaar speelden we mis schien wel het beste voetbal van Europa. Als ik ze zie spelen in de Champions League, dan kriebelt het wel. Maar ik heb geen spijt. Missen hoeft helemaal niet nega tief te zijn. Ik koester het juist. Ik heb alles goed afgewogen. Het was een geweldig laatste jaar. Een mooie manier om af te sluiten en om zelf de regie in handen te heb ben.'' Concurrentie Schöne sprak uitgebreid met Ajax- trainer Erik ten Hag. ,,Hij zei: 'Er is op jouw positie veel concurrentie van nieuwe en jonge spelers.' Ik waardeerde dat Ten Hag eerlijk was. Liever dat dan een trainer die lulkoek verkoopt. Ik heb bij Ajax altijd voor mijn plek gevochten en dat had ik nog wel een keer willen doen. Maar toen kwam Genoa op mijn pad.'' Inmiddels vindt het gezin Schöne zijn draai in Italië. ,,Ik ben heel trots op mijn kinderen, hoe zij het hier doen. Natuurlijk heb ben ze soms heimwee en missen ze hun vriendjes. Maar ze bouwen hier snel wat op. Mila tennist en Robin voetbalt bij de jeugdacade- mie van Genoa. We hebben ons huis in Nederland gewoon aange houden. Na dit avontuur keren we daar zeker terug. Straks met Kerst zijn we er ook. Lekker op vakantie in ons eigen huis.'' Dan krijg je gewoon een berichtje en daarmee is het klaar. Moet je ook niet over zeuren. Ik ga die cul tuur niet veranderen en dat wil ik ook helemaal niet.'' Natuurlijk mist hij Ajax. En Am sterdam. En het strand van Zand- voort. En vers Hollands bruin- brood. Over Ajax: ,,Ik mis het ni veau van de trainingen en de wed- We zijn verwend in Nederland. Dat trainers alles maar uitleggen INTERVIEW Lasse Schöne had net een paar stappen op Italiaanse bodem gezet toen hij merkte in welke voetbal cultuur hij was terechtgekomen. Op het vliegveld van Genua werd de Deen een paar maanden gele den onthaald als een held, als dé topaankoop. ,,Iemand van de club zei: 'Het zou best kunnen dat er wat mensen staan.' Ik dacht: ja, het is wel goed met je.'' Een paar mi nuten later wurmde Schöne zich door een menigte. ,,Dat hoeft van mij allemaal niet, maar mensen la ten wel zien hoe blij ze met je zijn. Dat is natuurlijk mooi.'' Na een half leven lang Neder land (zeventien jaar, waarvan twaalf jaar in de eredivisie) voelde Schöne: als ik ooit nog in een an dere omgeving wil voetballen en leven, dan is het moment nu. Of zoals hij stelt: na vijfhonderd keer FC Groningen-uit wil je eens wat anders. Het werd Italië, het land waar hij met zijn vrouw Marije, dochter Mila (11) en zoon Robin (9) altijd al zo graag op vakantie ging. Ze wonen net buiten de rauwe havenstad Genua. Genieten van het eten, van het weer. En ver bazen zich ook. ,,Als je iets bij de gemeente wilt regelen, moet je zeshonderd formulieren onderte kenen. Alles duurt een eeuwig heid. Soms ga je letterlijk twintig jaar terug in de tijd. Maar het heeft ook wel weer zijn charme. Je moet een knop omzetten en het accep teren. Ik vind het wel wat hebben, totaal anders dan Nederland en Denemarken. Het is de ontdek kingreis die ik wilde.'' Ontslag Genoa staat onder de degradatie- streep en ontsloeg al trainer Aure- lio Andreazzoli, de man die Schöne naar Italië haalde. Maar ook onder opvolger Thiago Motta (oud-speler van Barcelona, Inter en PSG) is hij basisspeler. ,,Bij Brescia ontslaan ze een trainer en stellen hem na een maand weer aan. Dat kan hier allemaal. En die trainingskampen, altijd maar die trainingskampen! Ze geloven hei- lig in het nut. Als ik zeg dat wij bij Ajax drie uur voor de wedstrijd bij de club moesten zijn, kijken ze me raar aan.'' Een voetbalwereld met een compleet andere mentaliteit dus. ,,We zijn verwend in Nederland. Dat trainers alles maar uitleggen. Hier in Italië is de topsportcultuur veel harder. Niet bij de selectie? donderdag 5 december 2019 'Natuurlijk mis ik Ajax. Maar spijt? Zeker niet' GENUA In de zomer speelt Lasse Schöne met Denemar ken zijn derde eindronde. Na het EK van 2016 en het WK van 2018 staat er weer een EK voor de deur. Net als Ne derland spelen de Denen hun poulewedstrijden (tegen Bel gië, Finland en Rusland) alle maal in eigen land. In stadion Parken in Kopenhagen. ,,Dat wordt een unieke ervaring'', zegt de 50-voudig internatio nal. ,,Ook over mijn interland loopbaan denk ik na. Ik zit al meer dan tien jaar bij de na tionale ploeg. Dat is geweldig, maar mijn kinderen vinden het moeilijk dat ik zo vaak weg ben. Na het EK kijk ik verder. Als ik doorga, committeer ik me tot aan het WK van 2022 aan de ploeg. Je kunt niet midden in zo'n proces ineens bedanken.'' -Lasse Schöne Tekst Daniël Dwarswaard en Freek Jansen Schöne in actie in het Serie A-duel van Genoa met Brescia. FOTO BSR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23