altijd wel iets veranderen' 21 over de donkere wolken boven zijn club en de positie van trainer Van Bommel www.matchv donderdag 5 december 2019 PSV-trainer Mark van Bommel en directeur Toon Gerbrands overleggen. foto bsr agency Als directie praten we over Van Bommel als hoofdcoach, niet als clubicoon -Toon Gerbrands ken en dalen.'' In heel 2019 toch al? ,,Het is niet stabiel, nee. Maar de curve in deze laatste negen wed strijden, dat is er één die écht niet bij PSV past. Met de rest van 2019 is het ook wel een beetje wat je wilt zien. Ik bedoel: Het eerste halfjaar van Van Bommel, 16 van de eerste 17 competitieduels win nen, dat was van een niet realisti sche grootheid. En daar wordt sindsdien alles aan gerelateerd. 'Kijk eens hoe het toen was. Terwijl ik vind: Die serie was leuk om te koesteren, maar hij helpt achteraf nu niet. Of ook meespeelt bij hoe wij kijken dat de trainer een clubicoon is? Nee. 0,0 procent. Als directie praten we over Van Bommel als hoofdcoach, niet als clubicoon.'' In hoeverre is het huidige aan koopbeleid reden voor deze cri sis? ,,Na elke transferperiode gaan we hier intern met elkaar zitten. Deze zomer waren er in juli en augustus al belangrijke wedstrijden ge speeld, met een incomplete groep. Op 31 augustus zeg je: oke, is de volledige groep goed genoeg om onze doelstellingen te halen? Dat hebben we ook nu gedaan. Daar heeft Mark zelf naar buiten toe wat over gezegd: brede selectie, goede bank, alles was er. Vervolgens zet ten we een goede serie neer, 15 du els op een rij ongeslagen in alle competities. Ik wil maar zeggen: dat is óók gebeurd met deze spe lers en deze staf. Wat ik ook vind: als zoals nu een 'eigen' speler als Mo Ihattaren van 17 in de basis komt, houdt dat automatisch in dat er ook iemand op de bank komt. Want je mag er maar 11 op stellen. Als het een aankoop is die daardoor dan buiten de boot valt, wordt dat uitvergroot. Je kan ook zeggen: kijk eens wat er in aanval lend opzicht aan kapitaal staat. Maar daarom hebben de spelers nu óók een verantwoordelijkheid. En dat beseffen ze volgens mij ook.'' Denken jullie aan aankopen in de winterstop? ,,Wat ik kan zeggen is: Alles wat ons kan helpen om deze situatie te keren is bespreekbaar. Als we in de winterstop iets nodig vinden, aan kopen dan wel verkopen, dan kij ken we daar naar. Financiële ruimte? Die is er, ja. Alleen: zou je kopen, dan moeten het stabiele aankopen zijn die er direct staan. En die je ook nog een paar jaar hier houdt. Zo wordt er gekeken.'' De voorzitter van de supporters vereniging riep deze week in de media: PSV moet een nieuwe doelstelling maken voor de rest van dit seizoen. Wat wordt die? ,,We zijn gestart met drie doelstel lingen, waarvan er één - Europees overwinteren - weg is. De beker winnen is ook een doelstelling, dat toernooi moet voor ons nog begin nen. En in het streven naar het kampioenschap staan we derde. De nieuwe realiteit is dat we eerst maar eens op weg moeten naar plaats twee. Plek twee is voor ronde Champions League. En ver der ga ik in mijn analyse nu niet.'' ,,Wat die voorzitter van onze sup porters betreft wil ik nog wel zeg gen: er wordt momenteel veel over ons gesproken en amper met ons. Als hij zich meldt voor een kop koffie is-ie welkom. Als ie morgen een forumavond inlast, ga ik er heen. Leg ik uit wat er gaande is bij ons. Dat moet een voetbalclub ook aan zijn fans uit kunnen leggen, vind ik.'' Is het belang van PSV op de lan gere termijn in gevaar door deze crisis? Jullie willen structureel tot de beste 32 clubs van Eu ropa behoren. ,,Nee. Dat denk ik niet. PSV heeft een redelijk succesvolle periode van vijf jaar achter de rug. Nu heb ben we een lastige periode, met lo gischerwijs veel emotie. We pre senteerden afgelopen oktober een visie 2020-2030. ik snap dat men sen roepen: daar kopen we niks voor! Maar we moeten voorkomen dat je de blik op de lange termijn verliest, omdat je op de korte ter mijn nu in problemen zit. Om dat te bewaken, daar word je als direc tie en rvc voor aangesteld. We zijn coaches aan het opleiden, jonge spelers komen door. Er komt echt weer een elftal dat om alle prijzen gaat spelen. Het zou heel dom zijn om straks pas was weer wakker te worden als de stofwolken zijn op getrokken en je op je lange ter mijnvisie een jaar hebt verspeeld.'' trainer kunnen laten zitten. Bij voorbeeld een andere speelwijze of een aantal andere spelers. Maar wees vooral duidelijk. Belangrijk is ook dat je realistisch bent.'' Bij Go Ahead Eagles begon Maas kant in het voorjaar 2017 aan een schier uitzichtloze klus. ,,Het was een kwestie van het geloof terug brengen, de overtuiging uitstralen dat het nog kon. We waren al afge schreven, maar gingen volle kracht vooruit en slaagden er nog bijna in ons te handhaven.'' Volgens Karelse moet een inte- rimmer vooral aanvoelen wat er leeft in een groep. ,,Je moet niet de fout maken dat je denkt dat je het voetbal hebt uitgevonden'', zegt de oud-keeper, die nu trainer is bij Achilles Veen. ,,Je moet er achter zien te komen waaróm de resulta ten zo slecht zijn. Ik heb veel indi viduele gesprekken gevoerd en ge probeerd het plezier terug te bren gen. Je moet ze zien te raken. En dat kan. Een nieuwe trainer, nieuwe oefenstof, soms gaan ze dan ineens als de brandweer.'' Tussenpaus Hoewel een tijdelijke man niet veel tijd heeft, is het niet altijd wijsheid om meteen rigoureus te werk te gaan, vindt Adri van Tiggelen. De oud-international was meermalen tussenpaus bij Sparta. ,,Elke situatie is anders, maar ik zou zeggen: voor dat je alles overhoop haalt, ga eerst om de tafel met je belangrijke spe- lers. Geef de ploeg die je voorganger achterlaat nog een kans.'' Dat laat ste is voor Van Tiggelen, tegen woordig scout bij Sparta, cruciaal. ,,Als er rotte appels tussen zitten, dan moet je hard ingrijpen. Je stip pelt een koers uit en wie niet mee wil, gaat maar lekker op het bankie zitten. Ik dacht altijd: als we naar de klote gaan, oké, maar dan wel op mijn manier.'' De bekendste interimmer deze eeuw was Leo Beenhakker, die in 2007 bij Feyenoord aantrad en de legendarische woorden sprak: 'Noem me maar Adje. Adje Inte rim.' 12 jaar later heeft 'Don Leo' geen behoefte terug te blikken. ,,Wat een interim moet doen? Win nen.'' Dirk Heesen is na het opstappen van Fons Groenendijk de verant woordelijke man bij ADO Den Haag. foto bsr agency GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21