drie jaar in een burn-out 'Zelf bepalen wat ik doe, is onbetaalbaar' Hoeveel verdien je? 19 Praat over stress, werkgever Verdient Caroelien genoeg? donderdag 5 december 2019 maar werkte bijna altijd het dubbele. Mijn team bestond uit tien man, ter wijl we werk deden voor veertien." Daardoor was de werkdruk hoog. ,,Als ik het niet deed, kwam het bij mijn collega terecht, en die liep óók over." Als buitenstaander denk je: daar zeg je toch wat van? Maar zo makke lijk is dat niet: ,,In het begin heb ik nog een gesprek gehad met de raad van bestuur over de werkdruk, maar telkens bleek: dit is wat het is. 'Ieder één werkt zo hard en vroeger was het nog erger', zeiden ze." Na een jaar switchte Achterkamp van baan: weg uit de dagelijkse hec- tiek van een ziekenhuis, op naar een psychiatrische kliniek. ,,Ik hoopte daar op meer rust, maar op dag één moest ik al de leiding nemen over een separatie van een psychotische patiënt, terwijl ik geen idéé had wat ik aan het doen was. Tijd om me in te werken was er wederom niet." Glijdende schaal Het cliché is waar, zegt Achterkamp: zoiets werkt als een glijdende schaal. Het werd beetje bij beetje erger, maar zelf zag ze het niet. ,,Ik deed nauwe lijks iets naast mijn werk, raakte al in paniek als het regende en ik op de fiets moest. In die laatste periode begon ik bij stress zelfs te hyperven tileren." Aan de buitenkant zag je echter niks, vertelt ze. ,,Ik werd eerder gezien als iemand die er nog wel wat bij kon hebben." Frustratie Niet lang na het auto-incident tij dens de nachtdienst heeft een bedrijfsarts de knoop doorgehakt. Achterkamp kon niet meer werken. Toen het niet meer hoefde, bleek ze volledig opgebrand te zijn. Op het dieptepunt kostte zelfs van houding veranderen op de bank al te veel energie. Het geluid van haar moeder die een pan op het aanrecht zette kwam keihard binnen. ,,Dan moest ik echt in een andere kamer gaan zit ten." De burn-out duurde een jaar. Terugkijkend ziet ze hoe het vak van arts haar eigenlijk niet paste: werken in het zorgsysteem gaf te veel frustratie. Als artsenmanager is ze nu meer op haar plek. ,,In die zin ben ik dankbaar voor de burn-out, al zal een goede werk-privébalans altijd een valkuil blijven. Ook heb ik een klein moeheidstrauma opge bouwd. Maar ik ken mijn grenzen nu beter. Ik mSg van mezelf een keer een afspraak afzeggen - dat is niet leuk, maar soms moet je dat gewoon doen." TIPS VAN NIKI ACHTERKAMP „Vanuit mijn organi satie TalentCare proberen we de zorg met kleine stapjes te verbete ren, het systeem veranderen doe je namelijk niet zo- Volgens Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor haar functie 3955 euro bruto. ,,Dat klinkt als een reëel getal, hoor." ,,Als zelfstandige wisselt dat. De ene maand verdien ik 1000 euro en de andere 4000 euro. Gemiddeld verdien ik per jaar boven de 30.000 euro bruto. Dat is ongeveer 2500 euro netto per maand." Blij mee? ,,Ja, heel blij. Ik heb ook andere jaren gehad. Ik ben geen salestijger en moet het niet hebben van keiharde commercie. In 2015 heb ik een zwaar jaar gehad. Een opdrachtgever viel weg. Daarom heb ik er in 2016 voor gekozen om in de flexibele schil te stappen van grotere loopbaanadvies- bedrijven. Ik coach onder hun vlag. Dat bleek een gouden greep. Sindsdien heb ik nooit meer zonder opdrachten of inkomsten gezeten." „Meestal is het een uurtarief. Bij de een ligt dat op 70 euro, bij de ander op 80 euro. En ik onder handel over de reiskosten. Ook heb ik pakket- prijzen voor particulieren. Het basispakket met vijf gesprekken kost 795 euro exclusief btw. Som mige mensen denken dat je dit bedrag in je zak kan steken, maar er gaan nog kosten en belasting vanaf waar je rekening mee moet houden. En als zelfstandige moet je zelfvoor je arbeidsonge schiktheidsverzekering en pensioen zorgen." ,,Mijn man en ik zijn vorig jaar naar een finan cieel adviseur gestapt. Daar kwamen we erachter dat het financieel beter was om een huis te kopen in plaats van te blijven huren. Als we de huur verhoging zouden doortrekken, moeten we op onze pensioendatum 1100 euro huur betalen. Met de hypotheek die we nu hebben, is dat maar 750 euro. Daarnaast zijn we aan het sparen en heb ik iets in lijfrente gestopt." ,,Soms. De laatste keer was tijdens de verhuizing. Ik heb daar twee weken vrij voor genomen en dan krijg ik niet doorbetaald, omdat ik niet werk. Maar leven in vrijheid, zelf bepalen wanneer ik iets doe en wat, dat is voor mij onbetaalbaar." Niki Achterkamp ervaarde als arts een hoge werkdruk. ,,Als ik het niet deed, kwam het bij mijn collega terecht, en die liep óók over.'' FOTO MARCO OKHUIZEN 1. Wees alert op persoonlijkheid „Mensen die in de zorg werken, zijn vaker dan gemid deld loyaal, gedisci plineerd, perfectio nistisch - ik ook. Allemaal eigen schappen die ervoor zorgen dat je minder goed je grenzen aangeeft. Als leidinggevende kun je daarop let ten: iemand zegt misschien dat het wel gaat, maar gaat het ook echt goed?" 2. Begin met kleine verbeterin gen maar. Zo is een arts in een verzorgings tehuis begonnen met minilessen tijdens de koffie pauze, om het per soneel op een laag drempelige manier beter op te leiden." 3. Haal dat taboe eraf ,,Aangeven dat je stress ervaart, is zwak en oncollegi aal - zo is toch nog vaak het idee in de zorg. De cultuur is al een beetje aan het veranderen, maar het zou nog meer mogen op de werkvloer. Maak stress en werkdruk bespreekbaar, al zit de agenda nog zo vol." Heb je een burn out? Doe de test op de site van de krant, met /werkt erachter. Leeftijd: 54 jaar Opleidingsniveau: hbo Functie: hr-adviseur Werkervaring: elf jaar Regio: Drenthe Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl Vandaag: loopbaan coach Caroelien (54) werkt nu elf jaar voor zichzelf. Op het moment maakt ze zo'n 40 uur per week. Wat verdien je? Hoe bereken je je tarief? Hoe heb je het geregeld met het pensioen? Mis je de zekerheid van loondienst? BABETTE RIJKHOFF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19