WERK Bij kerstpakket geldt: meer is minder Landmeter Arts Niki Achterkamp belandde na 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Bijna 44 procent van de werknemers in de zorg- en welzijnssector ervaart een hoge tot zeer hoge werkdruk. Ex-ziekenhuisarts Niki Achterkamp (30) vertelt over haar burn-out en tipt wat er in de zorg anders zou moeten. Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? enig secretaresse moet bedenken, wat de kerstman de werknemers zal schenken. Wat ze ook kiezen, er wordt altijd geklaagd over de kerst pakketten. In de afgelopen jaren heb ik dozenvol ketchup- chips, marshmallows en klei ne glazen potjes paté mee naar huis gekregen. En dat is oké. Nu ik freelancer ben, kijk ik met weemoed naar iedereen die van de baas een grote doos teleurstelling heeft gekregen. Desondanks begrijp ik best dat mensen mopperen. Van de buitenkant lijkt zo'n pakket heel wat, maar de inhoud valt vaak vies tegen. Jammer, de psychologie biedt prima handvatten voor een kerst pakket dat net wat meer indruk maakt. De meeste mensen denken: hoe groter de doos is en hoe meer erin zit, hoe beter. Maar zo werkt het niet in onze hersenen. Zij lijden aan het 'meer is min- der'-effect. Meer is niet altijd beter, soms kun je je beter beperken tot een paar goede items. Als we een verzameling spullen be kijken, beoordelen we deze op onze gemiddelde indruk van het geheel en niet als een optelsom. Ik leg het uit aan de hand van een beroemd psy chologisch onderzoek van professor Christopher Hsee uit Chicago. Hij liet proef personen geld bieden op ser viezen. Servies A had veertig onderdelen, waarvan negen kapot. Servies B had 24 onder delen, maar die waren alle maal in goede staat. Als je dit zo leest, dan koop je liever servies A. Opgeteld heeft dat immers 31 intacte onderdelen. Zijn kopers kregen echter niet beide serviezen tegelij kertijd te zien, maar óf servies A óf servies B. Als ze niet kon den vergelijken en alleen uit konden gaan van hun algehele indruk van het geheel, boden ze meer geld voor servies B. Blijkbaar verpesten de paar kapotte bordjes het hele beeld dat ze van het servies hebben. Kies dus een paar goede producten uit voor het kerst pakket en weersta de verlei ding die aan te vullen met onzinproducten. Verpest een lekker speciaalbierpakket niet met een goedkope zak chips. Klein is fijn en minder is meer. et was een donkere, mis tige woensdagnacht in 2016 toen Niki Achter kamp op weg was naar een patiënt. Ze werkte als arts in een psychiatrische kliniek in Almere; zwaar werk, dat maar dóór- en dóórging, zo ervaarde Achter kamp. In de auto, op die slecht verlichte weg, kampend met een lang opge bouwd slaap- en energietekort, werd het haar te veel. ,,Ik begon me ineens in te beelden hoe een hert plots de weg op zou komen en op mijn mo torkap zou belanden. Dat maakte me zo bang en angstig, dat ik helemaal begon te trillen en ijlen. Terwijl ik autorijden normaal juist zo ontspan nend vind.'' Even later, aangekomen in de kliniek, zei Achterkamp tegen haar leidinggevende: 'Ik kan niet meer'. Maar zij reageerde met: 'Ik zie een capabele dokter, volgens mij ben jij helemaal niet overspannen'. Uitein delijk besloot Achterkamp dat genoeg genoeg was. Dit was haar laatste dienst geweest. Emotionele impact Het is het slotstuk van hoe Achter kamp (30) haar drie jaar als arts in een psychiatrische kliniek en daar voor in een Amsterdams ziekenhuis heeft ervaren. Ze belandde in 2017 in een diepe burn-out, die meer dan een jaar duurde. Nu werkt ze niet meer als arts; Achterkamp is manager bij TalentCare, een organisatie die de zorgsector wil verbeteren en perso neel detacheert. Aanvankelijk twijfelde Achter- 'Ik wil niet overkomen als millennial- miepje dat het allemaal niet meer aankan' kamp of ze haar verhaal aan de krant zou vertellen. Ze wil niet overkomen als een 'millennial-miepje dat het allemaal niet meer aankan'. Maar ze besefte ook: deze shit is real. Dat her kent Mascha Mooy, oprichtster van adviesbureau Bye Bye Burnout. ,,Als het er nu over gaat, wordt het vaak gezien als een of andere modieuze aanstelziekte, zo van: 'O, jij bent een millennial. Ja, die hebben altijd wat.''' Handboek Ze vindt het tijd voor verandering: naast werknemers moeten ook werk gevers ermee aan de slag. Alleen dan kan het taboe worden doorbroken. Mooy, zelf in het verleden geveld door een burn-out, ontdekte dat er geen praktisch handboek bestond voor werkgevers en heeft dat nu zelf gemaakt: Bye Bye Burnout. ,,Ik vond het mijn plicht dit te doen. Iedereen praat erover, het is het grootste pro bleem van de toekomst." Drie weken geleden kwamen de nieuwste cijfers naar buiten: 1 op de 5 artsen onder de 35 jaar heeft burn- outverschijnselen. Achterkamp: ,,Als ik destijds had geluisterd naar mijn lichaam en omgeving, was ik mis schien overspannen geweest, maar had ik niet zo'n heftige burn-out gehad. Wie weet kan mijn verhaal een eyeopener voor anderen zijn." Dubbele uren Dat verhaal begon in 2015. Achter kamp begon na haar studie als 26-jarige basisarts in een Amster dams ziekenhuis. Waar ze dacht rustig ingewerkt te worden, kwam ze meteen op een razende trein terecht die voorlopig niet meer zou stoppen. ,,Ik was aangenomen voor 36 uur, donderdag 5 december 2019 GO MARCO JACOBS (47) is landmeter bij aviesbureau RPS in Delft. Wat doet een landmeter precies? ,,Een landmeter geeft aan waar, hoe en hoe diep gegraven moet worden. Vroeger met houten paaltjes, nu doen we dat op de pc." 'Ik raakte al in paniek als het regende' Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt In samenwerking met Nationale Vacaturebank Wat is het statief dat jullie bij je hebben? ,,Dat statief heet een 'total station' en gebrui ken we voor de nauwkeurige metingen." JETTE PELLEMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18