Deelti ddiva O Slecht jaar voor autoindustrie 16 ECONOMIE PSYCHOLOGELD 1^ 10 JAAR DOPPER Merijn Everaarts hoopte tien jaar geleden 200.000 flesjes te verkopen. Het werden er 10 miljoen. Het Haarlemse bedrijf groeit nog steeds. ,,Er zijn mensen die inmiddels zes Doppers thuis hebben. Gelukkig zijn ze volledig te recyclen.'' Vrouwen zijn werkschuwe deeltijddiva's en moeten dan ook niet lopen huilebalken dat ze minder verdienen. Eens in de zo veel tijd duikt er een dergelijke 'analyse' op over de loonkloof tussen mannen en vrouwen. On langs van Sander Schimmelpenninck, hoofdre dacteur van Quote. In Nederland verdient een vrouw, die hetzelfde werk doet als een man, ge middeld 7 procent minder in het bedrijfsleven, en 5 procent minder bij de overheid. Dat zou ko men omdat de Nederlandse vrouw niet vol voor haar werk gaat, zoals al die ambitieuze mannen, maar liever origami vouwt met haar kinderen of een cursus mindfullness voor mama's volgt. Nu even naar de praktijk: vandaag komt Sinter klaas op de basisschool van mijn dochtertje. 's Ochtends 'mogen' de ouders de viering bijwo nen waar de kinderen al weken naar uitkijken. Vanmiddag is de buitenschoolse opvang dicht vanwege pakjesavond. En de komende weken volgen er nog vele vrije dagen en activiteiten die je als moeder, uh ouder, behoort bij te wonen. De Nederlandse basis scholen zijn er niet op ingericht dat beide ouders fulltime wer ken. Iemand moet een stap terug doen op zijn werk. En bijna al tijd is dat de vrouw. Manlief vertrekt, terwijl zijn als advocaat opgeleide vrouw poepbillen afveegt Een deel van de vrouwen vindt dat prima. Maar, en dit is voor mannen als Schimmelpenninck wellicht een verrassing, een deel ook niet. Er bestaan vrouwen die liever een vergadering voorzitten dan thuis blijven met een kleuter met diarree. Of liever een interview af nemen dan luizen te pluizen bij andermans kind. Alleen hoor je ze daar niet over zeuren. Want een vrouw die écht van haar gezin houdt, doet alle zorgtaken met een glimlach. Zodat manlief 's ochtends zonder schuldgevoel de deur achter zich dicht kan trekken, terwijl zijn als advocaat opgeleide vrouw de poepbillen van zijn zoontje afveegt. Dat zoveel Nederlandse vrouwen parttime werken, is geen verworvenheid maar een groot probleem. Het tekort aan arbeidskrachten in de zorg en het onderwijs zou opgelost kunnen wor den als vrouwen meer uren zouden draaien. Maar wat ook heel problematisch is: er is voor moeders bijna niet te ontkomen aan het deeltijd keurslijf, ook als ze wel anders willen. Mijn stre ven is het om 4,5 dag te werken - mijn man werkt 36 uur in loondienst - maar dat is in veel weken onmogelijk. Zowel scholen als werkge vers gaan er vaak klakkeloos vanuit dat er een vrouw thuiszit die klaarstaat om bij te springen. Het probleem houdt niet op als de kinderen het huis uit zijn. Dan kunnen vrouwen hun ouders of andere familieleden gaan verzorgen. Neder landse vrouwen zijn veel vaker mantelzorger. En ook niet altijd uit vrije keuze. Wie het aantal parttimers omlaag wil brengen, kan zich beter richten op de vrouwen die wél meer willen werken maar daarin worden belem merd. Al is het veel gemakkelijker om vrouwen weg te zetten als luie luxepaardjes dan om dat ongemakkelijke gesprek aan te gaan. OCI Aalberts AkzoNobel KPN Haarlem Dopper verkocht vorig jaar 1,6 mil joen flessen, het Haarlemse bedrijf draaide een omzet van 9,6 miljoen euro. Het iconische ontwerp, be dacht door de Zeeuw Rinke van Remortel, is beroemd in Neder land, maar doet het ook goed in met name België, Frankrijk, Spanje en Italië. ,,Dat voelt toch wat dub bel, want we blijven nieuwe pro ducten op de wereld zetten'', zegt oprichter Merijn Everaarts. ,,Aan de andere kant: als mensen uit onze fles drinken, kopen ze minder flesjes mineraalwater die ze na één keer gebruik alweer weggooien.'' Het terugdringen van wegwerp- plastic om de oceanen schoon te krijgen, is de grote missie van Ever aarts en zijn team. Het idee voor Dopper ontstond in 2009. Op het strand van Bloemendaal zag Ever aarts hoe honderden petflessen achterbleven na een zomerse dag. Het was de aanleiding om concrete maatregelen te bedenken om de plasticsoep te verminderen. ,,In Ne derland kun je prima water uit de kraan drinken en hoef je helemaal geen kleine flesjes water te kopen. Zo kwam ik op het idee van de her bruikbare fles. Een fles die niet al leen praktisch moest zijn, maar ook lichtgebouwd en met een fraai ont werp.'' Het viel hem op dat vooral vrou wen vaak met de dop van hun wa terflesje spelen. Bij het bedenken van een naam, kwam het woord 'dop' regelmatig voorbij. Dit onder deel speelde sowieso een hoofdrol in het ontwerp, aangezien de dop- opening van de fles extra groot moest zijn, zodat alle onderdelen goed konden worden schoonge maakt. De naam Dopper was gebo ren. Plasticprobleem Met behulp van een duidelijke boodschap en niet te vergeten zijn marketingkracht wist Merijn Everaarts in tien jaar tijd miljoe nen Doppers te verkopen. Je zou misschien verwachten dat de Haarlemmers toe zijn aan de pro ductie van recyclebare broodtrom mels of andere duurzame produc ten, maar dat gaat niet gebeuren. ,,Nee, dat past niet bij waar we voor staan. Ons belangrijkste doel is het terugdringen van plastic flesjes. Daar richten we ons volle dig op. Er is nog veel werk aan de winkel als je beseft dat er jaarlijks 8 miljoen ton plastic afval in de oceanen terechtkomt.'' Naast het verkopen van duur zame flessen, heeft Dopper ver schillende educatieprojecten opge zet om leerlingen te laten zien hoe groot het plasticprobleem is. ,,We hebben voor basisscholen een spe ciaal onderwijspakket samenge steld, maar we richten ons ook op studenten. Als je wilt afstuderen op bijvoorbeeld het verbeteren van de waterkwaliteit of het terugdrin gen van de plastic soep, dan kun je AMSTERDAM Voor werkne mers in de auto-industrie is 2019 een van de slechtste ja ren ooit. Door alle besparingsac ties die autoconcerns dit jaar hebben aangekondigd, gaan vol gens berekeningen van persbu reau Bloomberg in totaal 80.000 arbeidsplaatsen verloren. De industrie heeft te lijden onder de handelsspanningen tussen de Verenigde Staten en China, maar ook tussen de Verenigde Staten en Duitsland, waarbij (drei gende) importheffingen en an dere barrières voor hogere kos ten zorgen. Door de onzekerheid over de gevolgen van die conflic ten wordt bovendien minder geïnvesteerd in een nieuwe auto. Volgens marktonderzoeker IHS Markit daalt het wereldwijde aantal geproduceerde auto's met 6 procent tot 88,8 miljoen. Tegelijkertijd zien grote con cerns zich gedwongen grote sommen geld opzij te leggen voor investeringen in elektrische modellen en zelfrijdende auto's. Om de winstgevendheid toch op peil te houden, zetten de bedrij ven vaak het mes in hun perso neelsbestand. De grootste reor ganisaties vinden plaats in de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland. Twee grote autofabrikanten bij onze buren, Audi en Daimler, kondig- den vorige week nog reorganisa ties aan die samen 20.000 banen zullen kosten. Ook het Japanse Nissan kondigde deze zomer aan 12.500 banen te zullen schrap pen. Staalindustrie De forse teruggang in de auto industrie heeft ook consequen ties voor de (Europese) staalin dustrie. Met name Tata Steel Nederland - een belangrijke staalleverancier voor diverse Duitse autofabrieken - zal de broekriem moeten aanhalen. De leiding van Tata Steel zou 1600 man op straat willen zetten, om dat de vraag achterblijft. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Reageren? economie@persgroep.nl O donderdag 5 december 2019 GO De kunstmest- producent stond bovenaan de MidKap. De industrieel toeleverancier hield gisteren een beleggers dag. Het verfconcern won na een ad viesverhoging door Morgan Stanley. Het telecomcon- cern eindigde net in de plus. E o Sanne Schelfaut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16