Slootwater en vennen zijn er niet best aan toe NIEUWS 13 Een premier die vertrekt, een minister die wordt gearresteerd, een vermoorde journaliste, gouden paspoorten en een geheimzinnig bedrijf dat 17 Black heet: het lijkt wel alsof het steeds erger wordt op Malta. Het is niet duidelijk waar het be gon en het is al helemaal niet dui delijk waar het gaat eindigen. Wat we wel weten is dat Malta al een tijdje verstrikt is in een web van corruptie, vriendjespolitiek en zelfs moord. Het is een verhaal dat voor de eerste keer wordt verteld door de journaliste Daphne Caru ana Galizia, maar dat al veel eerder is begonnen. In haar populaire blog Running Comment (met meer lezers dan alle dagbladen van Malta bij elkaar) begint Caruana Galizia in 2016 te schrijven over corruptie tot in de hoogste politieke kringen op het eiland. Het draait om de jonge, ambitieuze premier Joseph Mus- cat en enkele van zijn naaste me dewerkers. Uit de Panama Papers (weet u nog: die enorme berg ge heime gegevens over al dan niet il legale offshore-bedrijven) blijkt dat Keith Schembri en Konrad Mizzi zo'n bedrijf bezitten. Dit zijn geen gewone Maltezen, maar respectievelijk de chef-staf van premier Muscat en de minister van Energie. Hoewel het niet de bedoeling is dat deze mensen ge heime bedrijven bezitten, worden ze door Muscat niet tot de orde ge roepen. Caruana Galizia bijt zich vast in het dossier en komt met de ont hulling dat ook de vrouw van de premier een dergelijk bedrijf bezit. Het zou zelfs illegale betalingen ontvangen. Tegelijkertijd begint ze ook te schrijven over een bedrijf met de naam 17 Black Limited, dat connecties zou hebben met Malte se politici. Voor de eerste beschul diging kan ze geen overtuigend bewijs leveren (mevrouw Muscat wordt door onderzoek vrijgepleit). Van 17 Black blijft nog veel in duis ternis gehuld. Ze kan niet achter halen wie de eigenaar is of wat het bedrijf precies doet. Autobommen En ze komt ook niet veel verder, want op 16 oktober 2017 wordt ze vermoord. Om precies 14.58,55 uur ontploffen er twee bommen in haar auto, vlakbij haar huis in het dorpje Bidnija. Algemeen wordt aangenomen dat ze de hoogste prijs heeft moeten betalen voor haar onderzoek naar corruptie in de regering, witwaspraktijken, vriendjespolitiek en de 'schande lijke' handel in paspoorten. Heel Europa, zo waarschuwde ze, zal lijden onder het paspoortmisbruik door 'Chinese aluminiummiljar- dairs, Israëlische spionagesoft- ware-magnaten en Jordaanse ka melendrijvers'. Deze zogenaamde gouden paspoorten zijn voor wie ze kan betalen een toegangskaartje tot de Europese Unie. Er zijn meer landen die dit doen: ook Bulgarije, Cyprus en Oostenrijk. Het Euro pees Parlement wil dat hier een eind aan komt, maar krijgt steeds het deksel op de neus. Het ver strekken van paspoorten is im mers een zaak van de lidstaten zelf. De dood van Caruana Galizia maakt echter geen einde aan de onthullingen, ook al is Muscat in middels herkozen (het gaat econo misch namelijk erg goed met Malta). De Maltese anti-witwas waakhond ontdekt dat 17 Black wordt geleid door de projectont wikkelaar Yorgen Fenech. En vorig jaar dook er een email uit 2015 op waaruit zou blijken dat 17 Black geld betaalt aan twee bedrijven uit de Panama Papers: die van Schem- bri en Mizzi. In de vroege ochtend W Verguisde premier Muscat belooft op te stappen, mits er een goede opvolger is van 27 november wordt Fenech door de politie van zijn jacht ge haald, dat op het punt staat uit te varen. Ze wil informatie van hem over de moord op Caruana Galizia. Tot ieders verbijstering blijft Fe- nech niet voor de zoveelste keer al les ontkennen, maar gaat voor een deal: hij wil een presidentieel par don in ruil voor wat hij weet over de moord en belastende informa tie over Keith Schembri. Na jaren van geruchten wordt het Schembri en Mizzi te veel. Ze nemen ontslag. Hun baas, premier Muscat, blijft wel aan, omdat het land 'stabiel leiderschap' nodig heeft. Vervolgens wordt Schembri ook nog eens gearresteerd, naar verluidt vanwege betrokkenheid bij de moord. Als hij snel daarna wordt vrijgelaten, slaat de vlam in de pan. De straten van de hoofd stad Valletta lopen vol met men sen die maar twee woorden roe pen: ,,Joseph out!'' Afgelopen zon dag gaf Muscat toe, min of meer. Hij vertrekt begin volgend jaar - als er tenminste een geschikte op volger is: Malta is dringend toe aan 'een nieuw hoofdstuk', zei hij. De ongerustheid borrelt op uit een groot burgeronderzoek op initiatief van Natuur Milieu en ASN Bank, dat is gecontro leerd door onderzoeksinstituut NIOO-KNAW. De overheid controleert de kwaliteit van kleine wateren nauwelijks. Net als bij grotere wateren, waar de waterkwaliteit wel wordt gemonitord, blijkt de si tuatie in veel sloten, beken en vennen niet best: 22 procent van de bijna achthonderd onder zochte wateren scoort slecht, 61 procent matig en slechts 17 pro cent bleek van goede kwaliteit. Mest en riooloverstorten lijken de voornaamste bronnen van verontreiniging. Drinkwater Kleine wateren vormen samen een derde van het Nederlandse oppervlaktewater. ,,Het zijn de wateren waar mensen het meest mee in aanraking komen. De ge middelde Nederlander komt niet dagelijks bij het IJsselmeer, maar wel bij het slootj e voor zijn huis. De kleine wateren vormen de haarvaten van ons watersys teem, waar we van afhankelijk zijn als we willen zwemmen of schoon drinkwater willen. Daarnaast vormen ze een be langrijk leefgebied voor vissen, planten, insecten en vogels'', zegt NIOO-ecoloog Sven Teur- linkx. Drinkwaterbedrijven sloegen al eerder alarm over de kwaliteit van het oppervlakte- en grond water in ons land. Rivieren ra ken steeds sterker verontreinigd. De winning van drinkwater komt daardoor in gevaar. Daar komt bij dat de burgermetingen mogelijk een te rooskleurig beeld geven. ,,We hebben niet gemeten of er poepbacteriën of blauwalg in het water zitten, of dat het water veilig is om in te zwemmen.'' donderdag 5 december 2019 r De bevolking van Malta lijkt maar één verhaal te geloven over duizeling wekkende misstanden op het eiland: dat van de vermoorde journaliste Daphne Caruana Galizia. Haar ouders gaan voorop bij betogingen, premier Muscat (foto boven) is de gebeten hond. foto's reuters, afp Moord Galizia stort Malta in chaos Mark van Assen Valletta De kwaliteit van kleine wate ren in Nederland is zorgelijk. Zo heeft ruim tweederde van de sloten, beekjes en plassen een te hoog stikstofgehalte. Annemieke van Dongen Rotterdam Ook chemisch afval belandt soms in de sloot, zoals hier bij Venlo. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13