Kabinet probeert PvdA te paaien voor stikstof wet Befeat'neber, ^tctorp foreM EUWS 11 Breed gebouwd, dito spieren. En veel tattoos. Geen ankertje of hartje-met-pijltje, wel swastika's en nazi's. Geert Schroyen (43) wil die fouten nu letterlijk uitwissen. Met dank aan buitenlanders die aardig voor hem waren - ondanks die tattoos. Heers en jaar geleden viel de po litie op zoek naar drugs binnen bij Geert, in het Belgische Heers. Hij bracht enkele maanden door in de Leuvense hulpgevangenis en zit nu thuis met een enkelband. ,,Ik was fout bezig", knikt de Belg. ,,En dan eindig je in de gevangenis. Maar het heeft me - hoe cliché dat ook mag klinken - veranderd. J e moet weten: 80 procent van de gede tineerden is van buitenlandse af komst. En toch heb ik daar nooit boze gezichten gezien." ,,Er was één andere gedetineerde", vervolgt Geert. ,,Een gast van Marok kaanse origine. Hij kwam het eten rondbrengen en was erg vriendelijk tegen mij. Toen ik er pas zat, heeft hij me zelfs enkele spullen geleend. Een gebaar dat mijn ogen geopend heeft." Het verbaasde Geert, want de tattoos op zijn lichaam nodigen iemand van Marokkaanse origine niet meteen uit tot een vriendelijke babbel. ,,Waar mijn fascinatie voor nazi's vandaan kwam? Ik vond hun unifor men cool en had een zekere bewon dering voor de technologische ont wikkelingen waar ze een hand in hadden. Ik verzamelde al oorlogs- spullen toen ik nog op school zat, met uiteindelijk een verzameling die wel 18.000 euro waard was. Delen daarvan heeft de politie in beslag ge nomen toen ze hier binnenvielen. Ik weet ook niet of dat deel van mijn fascinatie zo fout was. Je hoeft geen overtuigd nazi te zijn om die bunker complexen uit de Tweede Wereld oorlog boeiend te vinden, of geïntri geerd te zijn door de mysteries uit die tijd die nog altijd niet opgelost zijn." Onbezonnen Maar het bleef lang niet bij gezonde interesse in de Tweede Wereldoor log, moet ook Geert toegeven. ,,Die tattoos, hè. (zucht) Tja, jong en onbe zonnen, zeker? Ik ben van nature ook nogal impulsief. Maar dat ze weg moeten, dat is geen impulsieve be slissing. Die van Adolf Hitler op mijn onderarm heb ik al uit laten vlakken, en laten camoufleren door andere tattoos. De rest volgt, maar goedkoop is dat niet. En ik moet eerst financieel wat op kracht komen." De moed om ook op andere vlak- ken weer op kracht te komen, heeft Geert intussen gevonden. ,,Dankzij mijn vriendin", knikt hij. ,,En dankzij Rachid, mijn voormalige ploegbaas in de fruitsector - als mijn enkelband op 8 januari af mag, ga ik weer werk zoeken. Rachid is me onlangs thuis komen bezoeken. Daar zat ik dan, met mijn enkelband en tatoeages. En dan komt uitgerekend mijn Marok kaanse oud-ploegbaas me bezoeken. Zoiets zet een mens aan het denken, hè. Ik weet dat ik over de schreef ben gegaan, maar ik wil nu een nieuw le ven opbouwen. En daar mag in 2020 graag een kindje bij komen." Geert een bezoek brengen, was voor Rachid Bouyachfar opvallend genoeg vanzelfsprekend. ,,Geert is een fijn mens", klinkt het onomwon den. ,,Ik weet natuurlijk dat hij vol nazi-tattoos zit. Maar ik kijk niet naar de verpakking, ik kijk naar de mens. Verkeerde vrienden en een moeilijk verleden leiden vaak tot domme be slissingen. Maar Geert is een nieuwe weg ingeslagen, en daar ben ik blij om." Tijdens een urenlang debat in de Tweede Kamer werd gisteren dui delijk dat er wankele steun is voor de stikstofwet van het kabinet om de woningbouw in Nederland vlot te trekken. Oppositiepartijen plaat sen vraagtekens bij de juridische houdbaarheid van de spoedwet. Ook vragen zij zich af in hoeverre de natuur erop vooruitgaat. Giste ren meldde deze krant al dat GroenLinks en PvdA overwegen tegen te stemmen. Daardoor dreigt de stikstofwet te stranden in de Eerste Kamer. ,,Ik heb grote twijfel of deze wet in de maatschappelijke werkelijk heid wel gaat werken'', zegt PvdA- Kamerlid William Moorlag. Hij spreekt van 'een geweldig di lemma'. ,,De PvdA wil heel graag een stap zetten voor het bieden van ontwikkelruimte, met name voor de woningbouw. Maar zo'n eerste stap moet wel goed genoeg zijn.'' Moorlag vroeg tijdens het debat om structureel geld voor natuurherstel, bovenop de eenmalige 250 miljoen euro die het kabinet al heeft vrijge maakt. Ook wil de PvdA'er dat er een 'leegstandsregeling' voor boe- »PvdA steunt maatregelen pas als er extra geld komt voor natuurherstel ren komt. Varkens- of kippenboe ren die hun stal tijdelijk leeg laten staan, krijgen dan financiële com pensatie. Minister Carola Schouten van Landbouw zegt positief te staan tegenover deze voorstellen. Wel moet ze over het extra geld voor natuurherstel nog in gesprek met het kabinet. Nieuwbouw Verder beloofde minister Stientje van Veldhoven van Wonen dat zij in kaart gaat brengen wat het aan deel sociale huur is in nieuwbouw: de PvdA wil namelijk dat 30 pro cent van de nieuwbouw uit sociale huurhuizen bestaat. Met die toezeggingen probeert het kabinet de PvdA te paaien om in te stemmen met de stikstofwet. Vandaag is daarover al de stemming in de Tweede Kamer. ,,In de och tend bespreken we het in de frac tie'', zegt Moorlag. ,,We hebben ernstige twijfels.'' GroenLinks is er al wel uit. ,,De kans dat we tegen stemmen is levensgroot'', zegt GroenLinks-Kamerlid Laura Bromet. Met steun van SGP, 50Plus en de coalitiepartijen VVD, CDA, D66 en Christenunie zal de stikstofwet worden aangenomen door de Tweede Kamer. Nog deze maand moet dan ook de Eerste Kamer in stemmen. Daar komt de coalitie ze tels tekort. De steun van de PvdA is nodig om de wet door de senaat te loodsen. donderdag 5 december 2019 Dirk Selis A Waar vroeger Adolf Hitler prijkte op Geerts onderarm, staan nu doodshoof den. foto dss/mine dalemans Het kabinet probeert de Partij van de Arbeid te paaien om vóór de nieuwe stikstofwet te stem men. Zonder de steun van die partij is er waarschijnlijk geen meerderheid voor de stikstof maatregelen in de Eerste Kamer. Peter Winterman Den Haag ►A De Belg Geert Schroyen ziet zijn verzameling nazi-spullen nog als vrij onschuldig, maar van zijn tatoeages wil hij af. foto mine dalemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11