Goedheiligmensen in actie Advocaat Eva Gonzales Pérez is een bijtertje Mill l \iiur 9 ouders door een 'vooringenomen' aanpak door de Belastingdienst eigenlijk geen schijn van kans hadden om kleine foutjes recht te zetten en domweg als fraudeurs werden behandeld. Donner waar schuwt dat het aantal gedupeerde ouders uiteindelijk waarschijnlijk in de duizenden loopt: er zijn in totaal circa 170 soortgelijke CAF- zaken geweest met vermeende fraude met toeslagen. Hoe kon de Belasting dienst zo ontsporen? De commissie-Donner wijst met een beschuldigende vinger naar het politieke klimaat tijdens de vorige twee kabinetten, waarbij de nadruk meer en meer op frau debestrijding kwam te liggen. De oprichting van het Combiteam Aanpak Facilitators, dat leidde tot het CAF 11-dossier, was hier een reactie op. De zogeheten 'Bulga- renfraude' in 2013 bracht toenma lig staatssecretaris Frans Weekers (VVD) in grote problemen. Hij wist een motie van wantrouwen, ingediend door de oppositie, ter nauwernood te overleven. Vanaf dat moment werd elke misslag, overtreding of onjuiste aangifte van een toeslag als fraude aange duid, aldus Donner. Rond de Belastingdienst is het sindsdien nooit meer rustig ge weest. In 2014, toen bleek dat de problemen met de toeslagen voortwoekerden, besloot Wee kers alsnog zelf op te stappen. Hij werd opgevolgd door partijge noot Eric Wiebes, maar ook die wist de problemen bij de Belas tingdienst niet op te lossen. Een reorganisatie om de dienst toe- komstbestendig te maken liep helemaal uit de hand, waarna hij met de schrik vrij kwam door mi nister van Economische Zaken en Klimaat te worden. Zijn opvolger Snel heeft inmiddels het roer om gegooid en zet in op 'beheerste vernieuwing' van de Belasting dienst, waarbij even geen plaats is voor al te grote politieke ambities. Moet Snel vrezen voor zijn baan? Vanaf een afstand bezien is het aanblijven van Snel wellicht de meest sexy vraag. Maar - spoiler- alert - een meerderheid van de Kamer is er niet op uit om de D66'er naar huis te sturen. Toch kan niet helemaal worden uitge sloten dat het debat zo beroerd voor hem verloopt dat Snel de eer aan zichzelf houdt, zoals Weekers in 2014 besloot toen de voltallige oppositie het vertrouwen in hem dreigde op te zeggen vanwege de chaos bij de Belastingdienst. Tegelijkertijd staat Snel erom bekend dat hij zijn dossiers altijd tiptop op orde heeft. Voor iemand die voor zijn aantreden geen en kele politieke ervaring had - Snel moest inderhaast lid van D66 worden gemaakt - komt hij tij dens debatten doorgaans goed voor de dag. Het is wel de eerste keer dat hij zo zwaar onder vuur ligt. De spanning zal ongetwijfeld groot zijn. Niet voor niets kreeg Snel in aanloop naar het debat coaching van de interim-vicepre- mier van D66, Wouter Koolmees, die hem als zijn protegé be schouwt. Wat wil de Kamer dan van Snel? Hij komt er in ieder geval niet mee weg door de schuld voor het handelen van de Belastingdienst bij de politiek neer te leggen. Kamerleden Omtzigt en Leijten benadrukken dat zij het kabinet nooit hebben gevraagd om bij de harde aanpak van fraude de wet te overtreden, zoals bij stopzet ting van de kinderopvangtoeslag wel is gebeurd. Zij willen dat Snel ambtenaren bestraft of zelfs ont slaat die ervoor hebben gezorgd of hebben toegestaan dat de Be lastingdienst 'onrechtmatig' han delde. Snel heeft dat tot dusver geweigerd. Een andere kwestie waar Snel zich voor zal moeten verantwoor den is misschien nog gevoeliger: de manier waarop hij het parle ment heeft geïnformeerd. Ka merleden klagen dat zij gevraag de informatie keer op keer niet of pas later kregen en wijzen Snel daarbij op het grondwettelijke recht op inlichtingen. Ook op dit punt heeft Snel steeds volgehou den dat hij zich aan de regels heeft gehouden. Eva Gonzalez Pérez (foto) blikt tussen dikke dossiers op haar bureau in Helmond te rug op haar jarenlange strijd in de toeslagenaffaire. De kwestie bereikt vandaag in de Tweede Kamer een kookpunt, maar het vuurtje is aangestoken bij haar aan de keukentafel in Eindhoven. Het rechtvaardigheidsgevoel van de advocaat speelt op als haar man Ahmed Gökce, eigenaar van gastouderbureau Dadim, haar in de zomer van 2014 vertelt over brieven die zijn klanten hebben gekregen. De kinderopvangtoeslag van de ouders is zonder opgaaf van reden stopgezet en met haar ken nis over het bestuursrecht beseft Gonzalez Pérez direct dat er niks van deugt. Ze trekt zich het lot van de getroffen gezinnen aan en be gint voor tientallen gedupeerden te procederen. Het bleek een eindeloze zaak. ,,Ik dacht in het begin: ik doe één of twee zaken tegen de Belasting dienst en als ik win, dringt het be- sef wel door dat het niet klopt'', zegt ze. Ze wint weliswaar maar de tegenpartij geeft niet op. Frau debestrijders van de Belasting dienst halen alles uit de kast om te bewijzen dat het gastouderbureau en de klanten fraude plegen. Dat lukt niet. Om te voorkomen dat de kwestie in de doofpot belandt, mobiliseert de advocaat de Ombuds man, de Autoriteit Per soonsgegevens, de na tionale pers en de Tweede Kamer. En langzaam maar zeker ontrafelt ze een diepgewor teld probleem bij de dienst. De fraudeopsporing is op hol gesla gen. Ten koste van honderden, misschien wel duizenden mensen. Gonzalez Pérez: „Iedereen zat hier huilend en moedeloos aan ta fel. Het heeft me enorm aangegre pen dat correcte, hardwerkende ouders onterecht zijn bestempeld als fraudeur. Ik wil hun onschuld terug.'' Of ambtenaren ook misdrijven hebben gepleegd zoals is gesugge reerd, durft ze niet te beweren. ,,Ik kan dat niet beoordelen. Ik kan al leen zeggen dat ik het niet vind kunnen wat er allemaal is ge beurd.'' D66-staatssecretaris Snel kan ze niet betrappen op ver keerde bedoelingen en hij krijgt zelfs een complimentje. ,,Hij is uit zijn tunnelvisie gekomen. Beetje bij beetje dringt bij hem door wat we hem al maanden vertellen.'' woensdag 4 december 2019 GO Duizenden meters inpakpapier en eindeloze rollen plakband gingen er de afgelopen weken doorheen in een Haagse bedrijfsloods. Hier pakten vrijwilligers van Sintvoorie- derl presentjes in voor arme gezin nen. De cadeautjes, zo feestelijk mogelijk verpakt en versierd met stickers, linten en strikjes, worden uitgedeeld in Haagse, Rotterdamse en Amsterdamse achterstandswij ken. Op elk pakketje staat vermeld voor welke leeftijdscategorie het geschenk is bedoeld en of het voor een jongen of een meisje is. De vrijwilligers, die vanaf begin no vember onder het motto It is cool to be kind bezig zijn met het inpakken, zullen dit jaar naar verwachting het recordaantal van 40.000 cadeaus uitdelen. De stichting spoort de kin deren en tieners die in aanmerking komen voor een sinterklaasge schenk onder meer op via de voed- selbanken. De meeste cadeaus zijn afkomstig uit donaties van gulle ge vers, in geld en in natura. In het hele land zijn liefdadigheids initiatieven om kinderen uit gezinnen waar weinig geld is in december van een extraatje te voorzien. Naast Sintvoorieder1 is de Sinterklaasbank al sinds 2006 actief. FOTO'S SEM VAN DER WAL Menno Snel. foto anp De kindertoeslagaffaire bij het Eindhovense gastouderbureau Dadim groeide uit tot de zaak van haar leven: advocaat Eva Gonzalez Pérez van het Hel- mondse advocatencollectief Trias. Mark Wijdeven Eindhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9