Fiscus gaf ouders geen schijn van kans II 8 NIEUWS 'Bosslapers' krijgen opvang TOESLAGENAFFAIRE DEBAT En wéér zit een politieke baas van de Belastingdienst in zwaar weer. Dwingt de toeslagenaffaire staatssecretaris Menno Snel (D66) tot opstappen of komt hij met de schrik vrij? Vandaag wacht hem het zwaarste debat uit zijn nog prille politieke carrière. Een voorbeschouwing. Waarom zit Menno Snel in de problemen? Snel is als staatssecretaris verantwoordelijk voor de Belastingdienst. Die besloot in 2014 voor circa driehonderd ouders - de tellingen lopen uiteen - de kinderopvangtoeslag volledig stop te zetten en terug te vorderen. Aanleiding daarvoor was een onderzoek door een antifraudeteam, dat de naam CAF 11 kreeg. Bij controle van het Eindhovense gastouderbureau Dadim was het team op 'onregelmatigheden' gestuit. Zo bleek dat ouders onvolledige of onjuiste informatie hadden aangeleverd toen zij de toeslag aanvroegen. Soms ging het om een verkeerd ingevuld getal of een ontbrekend bonnetje. Toch greep de Belastingdienst keihard in. Doordat gezinnen opeens honderden euro's per maand misliepen en daarnaast ook bedragen uit jaren ervoor moes ten terugbetalen, kwamen zij in grote financiële problemen. Zij moesten bijvoorbeeld hun wo ning uit of gedwongen hun auto verkopen. Dat was niet terecht? De Belastingdienst had de kin- deropvangtoeslag niet zomaar in één klap volledig mogen stopzet ten, oordeelde de Raad van State al in 2017. Inmiddels is duidelijk dat ouders amper de kans kregen om fouten te herstellen, hoe klein die dikwijls ook waren. Daarnaast werden bezwaren van gedupeer de ouders veel te laat behandeld: de langstlopende procedure telde maar liefst 1105 dagen. Al die tijd moesten ouders het zonder toe slag stellen en gingen de invorde ringen door. Pas nadat de Nationale Om budsman de zaak oppakte en de Tweede Kamer vragen begon te stellen, werd de zaak een poli tieke kwestie. Vooral de Kamer leden Pieter Omtzigt (CDA) en Renske Leijten (SP) beten zich vast in het dossier. Toch duurde het nog tot dit jaar voordat Snel de lopende invorderingen stop zette en een commissie onder lei ding van oud-minister Donner liet onderzoeken of en hoe de ge dupeerde ouders gecompenseerd konden worden. Die kwam vo rige maand tot de conclusie dat zij schadevergoeding moeten krij gen. Snel neemt dat advies over. Waarom greep Snel niet eerder in? Dat is de vraag die veel Kamerle den ook hebben. Na het vernieti gende rapport van de Nationale Ombudsman maakte Snel welis waar tot tweemaal toe excuses, maar pas in de loop van dit jaar ging hij zich naar eigen zeggen verder verdiepen in de zaak en sprak hij ook zelf met gedupeerde ouders. Snel kwam toen tot de conclusie dat er bij de Belasting dienst sprake is geweest van 'tun nelvisie' en daardoor 'de mense lijke maat' uit het oog is verloren. De commissie-Donner gaat een stap verder en concludeert dat de Ede gaat op een voormalig ka zerneterrein woonunits plaat sen voor de ongeveer vijftien hardnekkige buitenslapers in die gemeente. Het gaat om een groep mannen en vrouwen die soms al meer dan tien jaar in de Edese bossen slapen en die niet passen binnen de reguliere nachtopvang. Het is de bedoe ling dat de sobere huisjes nog voor de kerst in gebruik zijn ge nomen, aldus een woordvoer der van de gemeente. Volgens de gemeente veroorzaakt de problematische groep overlast door inbraken, diefstallen en het achterlaten van gebruikte drugsspuiten. Overdag zijn de daklozen al vaak te vinden op de oude kazerneterreinen in Ede. Daar is ook een pension van het Leger des Heils. Het plaatsen van de units in de buurt van deze opvang is daarom voor de gemeente de meest logische optie. Ede zoekt al lang naar een oplossing voor de bosslapers. Volgens het Le ger des Heils passen ze nu van wege diverse problemen niet in de nachtopvang in het pension. Dat wordt de komende jaren gerenoveerd. Daarna is er wel plek voor cliënten met com plexere problemen. Wijs een expert groep aan die gaat nadenken over hervormingen van de Navo Thalys botst op overstekend everzwijn Een Thalys uit Parijs met be stemming Amsterdam is giste ren op een everzwijn gebotst. De aanrijding vond om 07.15 uur plaats ter hoogte van de Belgische plaats Tourpes, meldde de Belgische spoorbe- heerder Infrabel. De trein kon na de aanrijding niet verder. Het treinverkeer moet over één spoor, met vertragingen voor Eurostar en Thalys tot gevolg. Een tijdelijk probleem met de seinen op het tweede spoor maakte de vertragingen erger. Zagen voor goed doel 'Utopia' in Noord-Korea Matpartij na schooladvies woensdag 4 december 2019 Laurens Kok Den Haag EDE Premier Rutte riep bij de Navo- top in Londen op tot een 'fun damentele heroverweging' van het bondgenootschap. TOURPES De huidige en vertrekkende voorzitter van de Europese Com missie, Ursula von der Leyen en Jean-Claude Juncker, onthul len een portret van laatstgenoemde in het hoofdkwartier van de Europese Commissie in Brussel. foto getty images APELDOORN Nationaal park De Hoge Veluwe no digt mensen uit hun eigen kerst boom te komen zagen. De actie Zaag je Eigen Kerstboom is nodig omdat de unieke open stuif- zandgebieden dankzij de uitstoot van stikstof in hoog tempo dicht groeien. Met name boomsoorten als de grove den doen het goed op stik stof. SAMJIYON Noord-Korea viert voltooiing van 'socia listisch utopia' Sam- jiyon. De splinter nieuwe stad heeft appartementen, ho tels, een skigebied en culturele, com merciële en medi sche voorzieningen. TILBURG Een 51-jarige Til- burger en zijn zoon van 15 zijn opge pakt voor geweld dadigheden op de middelbare school van de jongen. De zoon zou een per soneelslid hebben getrapt en gesla gen. De vader bracht volgens de politie een mede werker ten val. Het tweetal had net te horen gekregen dat de zoon naar een andere school moest. AFSCHEID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8