Wopke jaren 'vergeten' door gemeente 7 f KUNSTENARES PAPIERRELIËFS Op 21 januari 2019 overleed kunstenares Helene Briels uit Burghsluis. Haar zoon Tijl Orlando Frijns richt met werk van zijn moeder een tentoonstelling in, in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. „Moeilijk maar ook mooi." Het scheelt dat de familie er een beetje naar toe heeft kunnen groeien. Vóór Helene op 64-ja- rige leeftijd overleed, was ze al an derhalfjaar ziek. De bevlogenheid waarmee ze zich elke dag wel een uur of tien in haar atelier ver schanste om daar, met oeverloos geduld en eindeloze precisie, haar papierreliëfs te maken, viel al even niet meer op te brengen. ,,Ze was een harde werker", zegt zoon Tijl Orlando Frijns over zijn moeder. Met radio 1 of een luister- boek trok ze zich dag-na-dag, uur- na-uur terug in haar eigen schep pende wereld. Tegelijkertijd was Helene open en altijd in iedereen geïnteresseerd. ,,Ze was niet onbe reikbaar, maar juist heel contact- vol en betrokken. De deur hier heeft ook altijd open gestaan voor mij en mijn vrienden." Gastvrij Dus maakte Tijl in de weekenden snoeiharde muziek in het atelier met zijn band. En streek hij met studiegenoten van de kunstacade mie waar hij op zat met tenten in de tuin neer. Tijls vriendin, Sanne Brink, was één van die studenten: ,,Helene was heel gastvrij en nieuwsgierig naar de ander. Je kon met haar praten op een manier die sas®! niet iedereen met z'n eigen ouders kan." Helene's werk is fijntjes. Subtiel. In eerste instantie makkelijk over het hoofd te zien. Maar voor wie écht kijkt, gaat er een wereld open. Met uitgesneden, al dan niet ge kleurde en dubbelgevouwen vormpjes van papier trekt ze de kijker een wereld vol diepte, be weging en kleurnuances binnen. In de verzameling werk die de in Amsterdam geboren en vanaf 1991 in Burghsluis gevestigde kunste nares achterliet, is te zien hoe ze voortdurend ontwikkelde. Maar gestaag. Stap voor stap. In haar laatste werk zijn de sporen van de prille Briels terug te zien. ,,Ze vond Ze heeft er zoveel energie in gestoken. Dit is wat mijn moeder wilde doen de wereld soms een beetje veel. Haar werk kun je bijna zien als een ontsnappen aan dat grootse. Ze maakte alles tot iets overzichte lijks, waarin ze zichzelf kon verlie zen en zich veilig kon voelen", analyseert Tijl. Haar vriendinnen Stans Brehm en Bonni de Klijne kwamen met het idee van een herdenkingsten toonstelling op de proppen. De Bewaerschole heeft tijdens de stille winterperiode ruimte voor een extra expositie. Tijl werd gevraagd die van zijn moeder in te richten. Samen met zijn vader (glaskunstenaar) Bert Frijns en Sanne maakte hij een selectie. ,,Bij sommige werken denk je: die wil len we zelf houden. Maar bij an- dere denk je juist: die verdienen het om gezien te worden. Zonder religieus te willen klinken: je hebt toch het gevoel dat er stukjes ziel inzitten. Ze heeft er zoveel energie in gestoken. Dit is wat mijn moe der wilde doen. Als dat werk de wereld ingaat, is dat alleen maar beter. Zo leeft ze voort." De expositie van Helene Briels in de Bewaerschole in Burgh- Haamstede wordt zaterdag 21 de cember geopend om 14.30 uur. Aansluitend is de expo te bezoe ken op zondag 22 december en op zaterdag 28 en zondag 29 decem ber. Steeds van 14.00 tot 17.00 uur. De kwetsbare inwoner - Wopke, liever geen achternaam - komt in aanmerking voor 'beschut werk'. Dat is speciaal voor mensen die zo veel aanpassingen of begeleiding nodig hebben, dat ze alleen kunnen werken op een speciale werkplek. Maar ondanks herhaaldelijk aan dringen van de FNV, is het de ge- meente nog steeds niet gelukt om voor Wopke een baan te regelen. De vakbond is het nu zat en heeft een boze brief naar de verantwoordelijk wethouder gestuurd. Ook de ge meenteraad is benaderd. ,,We zijn er helemaal klaar mee'', zegt vakbondsbestuurder Mariska Exalto. ,,Het is echt asociaal hoe de gemeente deze burger behandelt.'' De 61-jarige Wopke uit Oude Tonge wil volgens haar dolgraag weer aan de slag, maar hij krijgt de kans niet. ,,We maken ons zorgen, want het gaat steeds minder goed met hem. Hij is zijn hele netwerk kwijt.'' De zaak speelt sinds 2013, toen de Oude-Tongenaar in de bijstand kwam. Als 'tegenprestatie' moest hij bij de sociale werkplaats van de gemeente werken. In principe voor drie maanden. Als hij dat niet deed, zou hij gekort worden op zijn uit- kering.Wopke heeft er uiteindelijk We zijn er helemaal klaar mee, het is asociaal hoe hij is behandeld drie jaar gezeten. ,,Ze zijn hem let terlijk vergeten en hebben al die ja ren niet geconstateerd welke ar- beidsbeperkingen hij heeft.'' Na enkele kritische vragen van de FNV werd Wopke direct naar huis gestuurd. Omdat de man fysieke beperkingen heeft, had hij in aan merking moeten komen voor een passende werkplek. Nieuwe werkplek De afgelopen maanden is gepro beerd een nieuwe werkplek voor Wopke te vinden. Maar hij moet dan eerst wéér drie maanden wer ken zonder betaald te krijgen. ,,Toen ik dat hoorde, ontplofte ik'', zegt Exalto. ,,Ze hebben hem al drie jaar salaris en pensioenopbouw ontzegd en nu moet hij weer gratis aan de slag.'' De Oude-Tongenaar vindt het zelf ook asociaal wat hem is overko men. ,,Die mensen van re-integra tie zouden mij benaderen voor een gesprek, maar elke keer was het: 'Het komt wel, het komt wel','' ver- telt Wopke. ,,En nu willen ze dat ik weer datzelfde traject inga.'' De gemeente Goeree-Overflak- kee wil in verband met privacywet geving niets zeggen over 'dit speci fieke geval'. Wel vertelt een woord voerder dat de gemeente cliënten met een afstand tot de arbeids markt een ontwikkeltraject aan biedt. ,,Dan loopt de bijstandsuit kering van cliënten gewoon door. Het doel hiervan is om ze naar werk te begeleiden, om ze zo weer te la ten meedoen in de samenleving'', legt hij uit. ,,Dit traject begint met drie maanden observatie. Met de cliënt wordt besproken wat nodig is", al dus de woordvoerder. Waarom het in dit geval mis is gegaan, kan hij echter niet zeggen. woensdag 4 december 2019 SD Expositie van werk Helene Briels Esme Soesman Burgh-Haamstede Een werk van Helene Briels. Links haar man en glaskunstenaar Bert Frijns. Rechts haar zoon Tijl Orlando Frijns en zijn vriendin Sanne Brink. Op de achtergrond het atelier van Helene bij Burghsluis. foto dirkjan gjeltema -Tijl Orlando Frijns Een 61-jarige man met een be perking is letterlijk vergeten door de gemeente Goeree- Overflakkee, waardoor hij in plaats van drie maanden drie jaar zonder salaris in de sociale werkplaats heeft meegedraaid. De FNV is woest. Abdel Ilah Rubio Goeree-Overflakkee -Mariska Exalto, FNV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66