Dijkhoff zwicht voor druk en ziet af van wachtgeld Duindorp op slot, wel iets rustiger 5 I Duindorp Vreugdevuren afgelast k W ,,Ooit woonden hier allemaal vissers: op zee ben je op elkaar aangewezen, dat zie je terug in de mentaliteit. En Duindorpers moet je niet boos ma ken, nee. Maar nu zijn ze wel extreem kwaad, hoor: zo erg heb ik het mijn hele leven nog niet meegemaakt." Al speelt ook mee dat de jeugd soms gewoon zin heeft in een rel. En dat is anno 2019 andere koek dan in de jaren 80, met goed georganiseerde groepen die via WhatsApp razendsnel afspra ken maken. ,,Maar toch: je steekt je ei gen dorp toch niet in de brand?" Dus, is de grote vraag op de school pleinen en in de ouderensoos: hoe stopt dit? Niemand die het weet. Het politie-optreden werkt als een rode lap op een stier. Er moet een gesprek komen met de spilfiguren, denken kenners, maar dat vergt een lange adem. De gemeente had begin dit jaar al alle scenario's met de bouwers van het vreugdevuur moeten bespreken, draagvlak moeten organiseren: ,,Nu is het te laat om de jongeren te betrek ken, ze zitten in de relfase", zegt Schut van het wijkberaad. Een flinke spat regen, misschien kan dat helpen om de jongeren binnen te houden, maar het Ei van Columbus? Dat ont breekt. Schut: „Politieke partijen bel den ons ook: wat kunnen we doen? Ik zei: als ik dat eens wist..." Buiten gaat het sloopwerk aan de kerk gestaag door. De politie vergrendelde de toegangswegen, iedereen die niks te zoeken had in de Haagse wijk aan zee moest omkeren. Op en rond het centrale plein van Duindorp hing daarvoor nog wel een gespannen sfeer: tientallen jongeren, soms gemaskerd, ver zamelden zich, af en toe werd zwaar vuurwerk afgestoken. De ME en politie waren mas saal aanwezig. Ook in het naast gelegen Scheveningen en andere stadsdelen werden verschillende buitenbranden gemeld, vooral in ondergrondse vuilcontainers. De organisatie van het vuur in »Ook in andere delen van Den Haag brandjes gesticht Scheveningen hoorde gister middag van het stadsbestuur dat ook zij geen vergunning krijgt voor het traditionele vreugde vuur tijdens de jaarwisseling. De bouwers van de vreugde vuren moesten dit jaar voor het eerst vergunningen aanvragen, omdat de afgelopen jaarwisse ling een vonkenregen veel schade aanrichtte in Schevenin- gen. De organisatie van Duindorp had voor het afgelopen week einde zelf de stekker al uit de vuurstrijd getrokken omdat ze niet kon voldoen aan de striktere regels die de gemeente had op gesteld. Uit frustratie trokken tiental len jongeren 's avonds de straat op in Duindorp. Maandag gooi den ze met stenen en vuurwerk naar de ME, ook staken ze afval en containers in brand. Een lege snackkar brandde uit. De druk op Dijkhoff nam de afgelo pen dagen flink toe. Vorige week bleek dat de VVD-fractievoorzitter jaarlijks 37.000 euro wachtgeld krijgt bovenop zijn Kamerlidsalaris van 115.000 euro. Daar heeft hij recht op, omdat hij in het vorige ka binet staatssecretaris én vier weken minister van Defensie was. Andere ex-bewindspersonen, onder wie PvdA'ers Lodewijk Asscher en Lili- anne Ploumen, zagen af van de wachtgeldtoelage. Premier Rutte steunde Dijkhoff afgelopen vrijdag. ,,Ik sta er volledig achter dat hij dat doet'', zei de pre mier. Toch besloot Dijkhoff giste ren om zijn 'mening opzij te zetten' en de toelage te stoppen. Eerder ontvangen wachtgeld houdt hij wel. Hij vindt nog steeds dat hij recht op het geld heeft, maar hij wil niet langer dat de VVD-fractie 'wordt aangesproken' op zijn per soonlijke keuze. Ook VVD-Kamerlid Arne We- verling, die wachtgeld krijgt omdat hij hiervoor wethouder was in Westland, zag gisteren af van zijn toelage. Het besluit van de VVD'ers kwam op een pikant moment. On geveer tegelijkertijd publiceerde HP/De Tijd een artikel over een on terecht ontvangen reiskostenver goeding van Dijkhoff. Ieder Kamerlid krijgt de vergoe ding van 4900 euro voor reizen bin nen Nederland, bovenop een woon-werkvergoeding. Maar om dat Dijkhoff een auto met chauffeur heeft - die door de VVD-fractie wordt betaald - heeft hij geen recht op deze extra reiskostenvergoeding. Zelf spreekt Dijkhoff van een 'stomme fout'. Hij had wel afgezien van zijn woon-werkvergoeding, maar wist naar eigen zeggen niet dat hij daarnaast een andere reis- kostenvergoeding toucheerde. ,,Ik verkeerde in de veronderstelling dat ik deze vergoeding ook niet ont ving, aangezien ik verzocht had dit regelen'', zegt Dijkhoff in een ver klaring op Facebook. ,,Ik heb na het verzoeken tot stop zetten niet op m'n loonstrook geke ken of alles ook was doorgevoerd. Dat was stom. Vanzelfsprekend heb ik deze vergoeding inmiddels te ruggestort.'' Het ministerie van Binnenlandse Zaken liet gisteren weten dat het technisch gezien onmogelijk is de wachtgeldtoelage stop te zetten. Als Dijkhoff er vanaf wil zien, moet hij volgens een woordvoerder zelf het bedrag maandelijks terugstorten. Dat zegt hij te gaan doen. woensdag 4 december 2019 GO Kijk op de site bij /video Onrust in Duindorp. Scheveningei Staten kwartier Gemiddeld inkomen x 1000 euro Haagse Hout Niet-westerse migratie achtergrond in DEN HAAG Loosduinen 041219 TU, BRON: CBS Percentage huurwoningen 56 1 58 1 43 n 38 Duindorp, fraai gelegen aan de duinrand, is al dagen het decor van rellen. FOTO'S RENÉ OUDS HOORN, REGIO15, DE SCHEVENINGER EN ANP NL Den Duin- Staten- Haag dorp kwartier BRJIkUjjTWEé i '4' DUINDORP Na avonden rellen leek het gisteren wat rustiger in Duindorp, meldde waar nemend burgemeester Johan Remkes gisteravond toen hij de politieblokkades bezocht. VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff ziet af van wachtgeld. Ook betaalt hij een onterecht ontvangen reiskostenvergoe ding van 4900 euro per jaar terug. ,,Ik heb niet op mijn loon- strook gekeken of alles was doorgevoerd. Dat was stom.'' Peter Winterman Den Haag VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5