8 Spotify Toegegeven: vinyl is bij een steeds grotere groep weer hip, enkele nerds en hardleerse figuren kopen nog cd's en zelfs cassette- djes maken een zeer bescheiden come back. Toch zijn fysieke muziekdragers sinds jaren een niche. Dat is voor een zeer groot deel te danken aan muziekstreamingdiensten met Spotify voorop. De van origine Zweedse aanbieder krijgt veel kritiek te verdragen, vooral omdat de verdiensten per liedje wel erg mager zijn voor de sappelende artiesten. De consument denkt er anders over. AirPods in en luisteren maar. Sinds: april 2006 Oprichters: Daniel Ek en Martin Lorentzon Omzet: Een kleine 6 miljard dollar (2018) Gebruikers: 248 miljoen lke Amsterdammer zo blij is met het offertjes dat voor dag en dauw het oude winkelcentrum van de hoofdstad rrompelt. Of de dronken toeristen die een grachtenpand omtoveren tot apenkooi voor volwassenen. Ook steeds meer gemeen tes stellen paal en perk aan de opkomst van Airbnb nadat boze burgers en hoteliers hun beklag hebben gedaan. Toch blijft het verhuren van je huis, appartement of bezem- hok via het platform enorm populair. Ook in 2020 met het EK Voetbal, Formule 1 en Eurovisie Songfestival in het vooruitzicht. Sinds: augustus 2008 Oprichters: Brian Chesky, Joe Gebbia en Nathan Blecharczyk Omzet: 2,6 miljard dollar (2017) Actief: Wereldwijd We kunnen niet meer zonder. As a Service. On demand-diensten, bestellingen in de app en online abonnementen waardoor consumenten en ondernemers supersnel en op maat geholpen worden. Dankzij grote, wereldwijd actieve spelers als streamingdiensten (Netflix, Disney+ en in Nederland Videoland), verhuurders van slaap- en vakantieplek- ken, zowel zakelijk als privé, en vervoer geregeld via de app. Taxi-services via de Ubers van de wereld, maar ook je eigen elektrische auto, scooter of fiets met een klik in de app voor je deur. Velen van ons kunnen bijna niet meer zonder. En dat terwijl nog geen tien jaar geleden bijna niemand ooit van een Netflix, HelloFresh of Deliveroo had gehoord. Op deze pagina's een korte geschiedenis van de wereldwijd meest succesvolle As a Service-spelers plus enkele opvallende Nederlandse aanbieders van wie we nog veel kunnen verwachten de komende jaren. WOENSDAG 4 DECEMBER 2019 snelle ran

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 56