II 'Bloeddonatie monogame homo moet minder streng' 4 DUINDORP ONVREDE Hoe kan het zo misgaan in Duindorp? Bewoners en bestuurders over de eigengereide volkswijk, frustraties over gemeentelijk getreuzel en de reltraditie. De slopers hebben haast met het neerhalen van de kolossale Pniëlkerk in het hart van Duindorp. Containers met puin staan naast het gebouw. Veel ramen liggen eruit, een stuk van de ingang is weggehakt. De kerk was een decor van weer een wilde avond in de volkswijk aan zee: een van de contai ners tegen de gevel stond in de fik. En dit zal ook de plek zijn waar Duindorpers hun alternatieve vreug devuur straks aansteken, vrezen om wonenden. Berichten daarover gaan als een lopend vuurtje door appgroe- pen, net als de waarschuwing dat 'vanavond duizend relschoppers uit de hele stad' komen, vertelt een vrouw die haar auto parkeert tegen over de kerk die allang op de sloopno- minatie stond. ,,Ik ga even naar mijn moedertje toe, kijken of ze hier wel kan blijven. Ik houd m'n hart vast. Hier, kijk: deze brieven zijn overal be zorgd. Met de oproep om vrijdag 27 december allemaal de straat op te gaan om 'als vanouds' oud en nieuw te vieren." Een jaarwisseling als vanouds. Dat betekent behalve de gezelligheid van weleer ook een recept voor ongeluk ken. Oud en nieuw was 'vroegah' een slagveld, met vernielingen, branden en vechtpartijen door heel Den Haag. Zo vielen er in de nieuwjaarsnacht van 1984, een dieptepunt, 35 gewon den en gingen er zestig auto's in vlammen op. Dit nooit meer, conclu deerden de gemeente en de politie. Met een uitgekiend plan vol verlei ding en vermaak lukte het om rad draaiers elders een gesubsidieerd feestje te laten vieren. Uiteindelijk bleken vreugdevuren op het strand de ultieme oplossing.Tot het vorig jaar uit de hand liep op Scheveningen, waar de 40 meter hoge vuurstapel een vonkenregen over straten en gebou wen spuwde. Al op 1 januari was voor velen duidelijk: deze traditie kan zo niet verder. En in Duindorp wisten ze ook meteen: hier komt gedonder van. ,,Dit had je toch kunnen weten", zegt een oudere wijkbewoner op een bankje voor zijn huis. ,,Iedereen komt voor mekaar op hier, tuurlijk. En ze hebben allemaal zwijgplicht hè, ik ben de enige die praat." Na de derde avond rellen verraden zwarte sporen de verschillende brandjes. Bij ondergrondse containers hangt een barbecuelucht, de ruiten van tram- en bushaltes zijn gesneu veld. Op straat keuren oudere Duin dorpers de rellen resoluut af, net als politici in de stad en het land. Maar wie doorvraagt, bespeurt toch ook enig begrip. Begrip voor de frus tratie bij de jeugd over het getreuzel van de gemeente. Voor de woede over het feit dat niet Duindorp, maar Sche veningen de veroorzaker was van die vonkenregen. Begrip ook, voor de te neur dat de wijk al jaren niet serieus genomen wordt door het Haagse stadhuis, dat er niks meer te doen is voor de jeugd hier. En dan dat pijn lijke beeld dat de buitenwereld schil dert, van Duindorp als xenofobe ei genheimers. ,,Wat gebeurt, kan na tuurlijk niet", zegt voorzitter Bob Schut van het wijkberaad Duindorp. ,,Maar de algemene teneur over de po litiek is negatief." Daarbij zijn de vreugdevuren (er- Gemeente had eerder met spilfiguren moeten praten. Nu is het te laat kend cultureel erfgoed) een belang rijk onderdeel van de lokale identiteit - en dat weegt zwaar in het voorma lige vissersdorp, gelegen tussen zee, natuurgebieden, het statige staten kwartier en de haven. ,,Het is echt een dorp. Iedereen kent elkaar", zegt Jaap Spaans, oud-voorzitter van het wijk- beraad en de plaatselijke voetbalclub. DEN HAAG Mannen die seks hebben met mannen moeten, net als hetero's, gelijk bloed kunnen geven als ze een mo nogame seksuele relatie heb ben. Dat wil GroenLinks laten onderzoeken, met steun van coalitiepartijen VVD en D66. Daarmee lonkt een Kamer meerderheid. Sanquin Bloedbank hanteert nu de regel dat mannelijke do nors pas bloed mogen geven als het vier maanden geleden is dat ze voor de laatste keer seksueel contact hadden met een andere man. Volgens de bloedbank gaat het om een ri sicogroep. ,,In Nederland heb ben mannen na seksueel con tact met een andere man een sterk verhoogd risico op bloed- overdraagbare infecties." ,,Als er sprake is van een mo nogame relatie zouden man nen die seks hebben met man nen wat ons betreft wél bloed moeten kunnen doneren", pa reert GroenLinks. Minister Bruins (Medische zorg, VVD) ziet donorselectie op basis van risicogedrag bij mannen die seks hebben met mannen niet zitten. woensdag 4 december 2019 GO 'Zo kwaad heb ik ze nog nooit gezien' Niels Klaassen - Bob Schut, wijkberaad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4