Mag poes naar buiten? OPHEFF NGS Pinautomaat ruimt het veld Rechtbank eist langere behandeling Vlissinger Topvrouw treedt terug; Adrz zoekt directielid 8 ZEELAND Interior NATUURJOURNAAL Huiskatten horen bij men sen. Dat is al duizenden ja ren zo, zij het dat de status van de kat nogal verschillend kan zijn. Van de half wilde muizen vanger op het boerenerf tot de ge koesterde raskat die zijn complete leven slijt op de 17e verdieping van een flat in de grote stad. In be paalde culturen werden katten zelfs als heilige dieren beschouwd. Nou ja, een beetje heilig zijn ze nog steeds wel. Kom je aan de kat, dan kom je aan het baasje. Dat bleek maar weer eens toen juristen onlangs opperden dat huiskatten volgens de Europese wetgeving niet naar buiten zouden mogen. Ze zouden een te grote bedreiging vormen voor wilde dieren als vo gels en kleine zoogdieren. Natuur lijk viel half Nederland over hen heen. Europa heeft zich niet met onze privélevens te bemoeien. Bo vendien: katten hebben altijd al buiten gelopen en dan zouden ze nu ineens een probleem vormen? Op het eerste gezicht hebben critici het grootste gelijk van de wereld. Elke natuurkenner weet dat eten en gegeten worden dage lijkse praktijk is in de natuur. Er is geen reden om aan te nemen dat katten nu meer vogels of andere dieren vangen dan pakweg 50 jaar geleden. Daarin is dus niks veran derd. Maar helaas in onze natuur wel. Uitgebreide rode lijsten geven aan hoe ontstellend slecht onze natuur ervoor staat. Het is crisis voor onze biodiversiteit. En het is als met een winkelier die hard moet buffelen om het hoofd boven water te houden. Eén enkele win- kelroof kan de ondernemer fataal worden. Zo ook met onze vogels. Het gaat zo slecht dat elke extra doodsoorzaak er één te veel is. Moet de kat dan maar binnen blijven? Dat kun je een poes die anders gewend is simpelweg niet aandoen. Maar een geleidelijke overschakeling van een vrijbuiter die buiten alles mag naar een huis dier dat veel strikter onder con trole blijft, is bepaald geen slecht idee. Dat zal best enkele poezenge- neraties duren, maar we kunnen bijvoorbeeld beginnen met de die ren 's nachts binnen te houden. Het argument dat dat tegen zijn natuur is, is wel erg kort door de bocht. Het is de natuur van een hond om niet-aangelijnd door de velden te struinen en elk konijntje of reekalf dat-ie tegenkomt op te vreten. Dat laten we toch ook niet gebeuren? Onze nationale dierengrapjas Midas Dekkers kwam bij Pauw in houdelijk niet veel verder dan de poes maar simpelweg tot de na tuur te rekenen en alles wat-ie uit vreet en opvreet bij voorbaat goed te keuren. Van een bioloog zou je beter mogen verwachten. Les 1 in mijn ecologiehandboek leert hoe roofdieren en hun prooi elkaar op een schitterende manier in even wicht houden. Wordt het aantal prooidieren minder, dan nemen hun natuurlijke vijanden vervol gens ook af en kan de stand zich herstellen. Maar als er geen prooien zijn, zijn er poezenbrokjes in overvloed, dus doet het natuur lijk evenwicht zijn werk hier niet. Poes is van ons en wij zijn verant woordelijk om schade aan de na tuur te voorkomen. Op 31 december sluit Woontrend Zeeland. Tot die tijd ontvangt u 50% korting op alle producten in de showroom. De noodmaatregel is nodig van wege een toename aan geweldda dige plofkraken. Het geld is uit de machines gehaald. In Zeeuws- Vlaanderen verdwijnen de auto maten in Sas van Gent en Axel en één in Terneuzen. Het kantoor aan de Herengracht blijft daar wel ge woon open. Op Schouwen-Duive- land gaat de betaalautomaat in Burgh-Haamstede dicht. ,,De afgelopen periode heeft er een nieuwe golf aan plofkraken plaatsgevonden. Deze ontploffin gen hebben vooral een bepaald type geldautomaat van ABN AMRO getroffen en veroorzaken onrust bij omwonenden en on dernemers", laat een woordvoer der weten. ,,Voor ABN AMRO staat de veiligheid van omwonen den voorop. Daarom is deze tijde lijke beslissing genomen." De bank gaat nu in samenwer king met de andere banken en Geldmaat - en waar nodig en ge wenst met gemeentebesturen - op zoek naar geschikte alternatieven. ,,Denk aan een ander type geldau tomaat, een andere locatie, of als er voldoende alternatieven in de buurt zijn met voldoende capaci teit een permanente verwijdering. Dat is maatwerk. Op de ene plek zal er sneller een alternatief zijn dan op de andere plek helaas." Ongemak Geld opnemen bij een pinauto maat van ABN Amro blijft moge lijk in Oostburg, Breskens, Ter- neuzen, Hulst, Middelburg, Goes, Yerseke en Zierikzee. In Middel burg, Goes en Terneuzen heeft de bank ook nog kantoren. In heel Nederland worden 470 automaten gesloten. ,,Wij begrijpen dat de maatregel tot ongemak kan leiden maar de veiligheid van omwonen den en ondernemers gaat voor", aldus de woordvoerder. Minister Hoekstra (Financiën) liet eerder weten het tenenkrom mend te vinden dat ABN AMRO geldautomaten moet sluiten. Hoekstra vindt het belangrijk dat iedereen in Nederland binnen een redelijke afstand toegang heeft tot contant geld. MIDDELBURG De proeftijd van de 53-jarige C.B. uit Vlissingen wordt met tien maanden verlengd. Dat heeft de rechtbank in Middelburg gisteren besloten. De verlenging is geheel volgens de wens van de offi cier van justitie, zijn behandelaar en de reclassering. In die tien maanden moet hij gedwongen worden behandeld omdat de kans dat B. zich opnieuw vergrijpt aan jonge meisjes, groot is. Veroordeeld B. werd in 2010 veroordeeld tot drie jaar cel voor onder meer seksueel misbruik van jonge meisjes. Vijf jaar later werd hij opnieuw voor een zedendelict veroordeeld en kreeg hij vijfjaar cel opgelegd voor seksu eel misbruik, verkrachting, aanran ding en bezit van kinderporno. Toen werden onder andere een ne genjarig nichtje en een meisje uit Tholen slachtoffer van de Vlissin- ger. Twee jaar geleden kwam hij voorwaardelijk vrij en werd hij be handeld. Toch is er nog steeds herhalings gevaar. Vandaar dat hij nog bijna een jaar moet worden behandeld om risico's zo veel mogelijk uit te sluiten en, zo benadrukte de offi cier van justitie het tijdens de be handeling, 'de maatschappij te be veiligen'. VLISSINGEN Ziekenhuis Adrz is op zoek naar een nieuw directie lid. Topvrouw Lisette te Velde is wegens ziekte teruggetreden. Ze was naast Claudia Brandenburg bestuurder van het ziekenhuis. Bewust zocht het Adrz in 2016 naar een directielid dat ook met de 'poten in de klei staat'. Het werd Te Velde, een oncologisch chirurg die onder andere vlieguren heeft gemaakt in het VU Medisch Cen trum in Amsterdam. Sindsdien stonden twee vrouwen aan de top van het Adrz. Claudia Branden burg 'doet' bedrijfsvoering en fi- nanciën en Te Velde deed de 'me dische inhoud'. Te Velde was twee dagen in de week oncologisch chirurg en de overige drie dagen lid van de Raad van Bestuur. Te Velde is al ge ruime tijd ziek. In overleg met de Raad van Commissarissen is ze af getreden als bestuurder. Over de achtergronden doet het zieken huis geen mededelingen. Het Adrz gaat op zoek naar een nieuwe bestuurder en hoopt dat die in april aan de slag kan. Of Te Velde terugkomt als chirurg is nog niet bekend. woensdag 4 december 2019 PM Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse I- Woontrend Zeeland Woontrend Zeeland Duinstraat 18a, Koudekerke "www.woontrend.nl ABN Amro sluit zes geldauto maten in Zeeland uit angst voor plofkraken. Dat is bijna de helft van alle automaten die de bank in onze provincie heeft. In Vlissingen verdwijnen beide pinautomaten. Eerder werd daar ook al het kantoor geslo ten. Maurice Steketee Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40