Goes bijna beste van de klas Huisvesting vaak bepalend voor arbeidsmigrant 'Alternatief Zanddijk is schijnoplossing' 5 Frank Balkenende Goes Dat blijkt uit een onderzoek van Bureau Louter. Vorige week presenteerde Louter de economi sche prestaties van gemeenten. Goes bleek daarin opnieuw de uit blinker in Zeeland en haalde lande lijk een tiende plek. Nu is er een lij st die de kracht van het midden- en kleinbedrijf in ge meenten weergeeft. Het is aller- minst verbazingwekkend dat een typische mkb-gemeente als Goes bijna het beste jongetje van de klas is (met een score van 8,1). Schou wen-Duiveland zit daar kort achter met een dikke 8. Ook Sluis (7,7) en De best presterende mkb-gemeente is Son en Breugel Noord-Beveland (7,5) halen de lan delijke top-50 van sterkste mkb-ge- meenten. Tot de zwakkere broeders behoren Vlissingen en in iets min dere mate Hulst. Uit het onderzoek van Louter komt naar voren dat grote steden minder de mkb-economie dan het totale economische plaatje domi neren. Goes en Schouwen-Duive- land blijven bijvoorbeeld Amster dam (plek 6) voor. Als het gaat om op personen gerichte activiteiten zoals detailhandel, vrijetijdsactivi teiten (horeca, toerisme, recreatie en cultuur), onderwijs en zorg staat Goes zelfs landelijk op de tweede plaats. Bij productie en verkoop van materialen scoort Reimerswaal een vierde plek. Toeristische kustgebie den doen het doorgaans goed in de mkb-ranglijst. Dat bewijzen de cij fers van Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en Sluis. Alleen Veere behaalt een doorsnee score. De best presterende mkb-ge- meente is Son en Breugel. Die dankt die koppositie vooral aan be drijventerrein Ekkersrijt, dat grenst aan Eindhoven. Uit gesprekken met detacheerders en huisvestingsbedrijven en eerder onderzoek op de Bevelanden blijkt dat arbeidsmigranten kunnen kie zen waar ze willen werken. Er is een tekort, waardoor ze niet hoeven te rug te keren bij dezelfde werkgever. De kwaliteit van de huisvesting is een belangrijk criterium voor hun keuze. De helft van de arbeidsmi granten deelt graag een kamer met een partner of een bekende. De an dere helft wil het liefst een eigen ka mer. Detacheerders zijn ervan over tuigd dat ze deze categorie niet meer naar Zeeland kunnen halen als die kamers er niet zijn. Eind vorig jaar waren er naar schatting 7130 arbeidsmigranten in Zeeland. Dat blijkt uit het Woning kwaliteit- en woningmarktonder zoek Zeeland 2019 dat de Stec Groep heeft uitgevoerd in opdracht van de provincie. Daaruit is het hoofdstuk over arbeidsmigranten gisteren al vast gepresenteerd tijdens het Zeeuws Congres Flexwonen in Middelburg. De manier waarop de arbeidsmi granten zijn gehuisvest, verschilt sterk per regio. In Zeeuws-Vlaande- ren en op Schouwen-Duiveland woont meer dan 70 procent van de arbeidsmigranten in een koop- of huurwoning. Woningdelen gebeurt vooral op Tholen en Walcheren. Huisvesting in speciale logiesbe- drijven komt - op een enkele uit zondering na - alleen voor op de Bevelanden en Tholen. Op Schou- wen-Duiveland en Walcheren spe len campings, vakantieparken en hotels een rol van betekenis. En al leen op Bevelanden verblijven velen op het erf van hun werkgever. De meeste arbeidsmigranten werken op de Bevelanden (circa 2350) en in Zeeuws-Vlaanderen (circa 2300). Omdat de potentiële beroepsbevolking in Zeeland krimpt - harder dan in de rest van Nederland - en de krapte op de ar beidsmarkt toeneemt, neemt de be hoefte aan buitenlandse werkne mers toe. Stec schat in dat er de ko mende tien jaar 2340 extra huisves- tingsplekken nodig zijn. Dat aantal kan oplopen tot ruim 5300 als de provincie en werkgevers nog meer hun best doen arbeidsmigranten aan te trekken en aan zich te binden. Er is een tekort, waardoor ze niet hoeven terug te keren bij dezelfde werkgever De cijfers zijn een schatting, geba seerd op een enquête onder 479 Zeeuwse bedrijven. In totaal heb ben 153 bedrijven de vragenlijst in gevuld, dat is een respons van onge veer 32 procent. De onderzoekers hebben de antwoorden gecombi neerd met een prognosemodel. Dat levert een flinke bandbreedte op. Daarin schuilt wel de waarde van de cijfers. Het hangt namelijk van de acties van de bedrijven en de pro vincie af hoeveel arbeidsmigranten zich uiteindelijk in Zeeland gaan vestigen. Yerseke Een schijnoplossing, die volstrekt onvoldoende is om het groeiende vrachtverkeer naar bedrijventerrei nen bij Kruiningen en Yerseke op te vangen. Zo kwalificeert het be drijfsleven de nieuwe weg die de provincie wil aanleggen als alterna tiefvoor de onveilige Zanddijk. Officieel is nog niet bekend welke van de vier varianten om de slechte bereikbaarheid van Yerseke op te lossen de voorkeur van het dagelijks provinciebestuur heeft. Gisteren heeft het college erover gesproken; vrijdag worden Provinciale Staten ingelicht. Maar oud-burgemeester van Reimerswaal Ton Verbree ziet de bui al hangen. Nu het Rijk geen 17 miljoen bijdraagt, vreest hij dat 'variant bruin' uit de bus komt. In die variant wordt de huidige spoorwegovergang vervangen door een viaduct. Vanaf daar loopt een nieuwe weg -vlak langs buurtschap Kaasgat- naar bedrijventerrein Ol- zendepolder. Verbree voorspelt dat het verkeer op de rotonde bij Nis- hoek vastloopt. In een brief die hij namens tien tallen grote bedrijven zoals mossel handelaren, uienbedrijven, trans portondernemers en de fritesfa- briek heeft geschreven, vraagt hij het dagelijks provinciebestuur als nog voor een poldertracé (groen of rood) met nieuwe aansluitingen op de A58 te kiezen. Ook wanneer dat miljoenen duurder is. ,,De vraag is of het verschil in kosten een slechte keuze rechtvaardigt. Het kon -al op zeer korte termijn- wel eens duur koop zijn." Buurgemeente Kapelle is overi gens wel blij met variant bruin. Wethouder Jon Herselman noemt het opdoeken van afslag 33 (een ge volg van een poldertracé) 'onaccep tabel'. Daardoor verslechtert de be reikbaarheid van Wemeldinge en neemt het sluipverkeer door Ka- pelle toe. we daar een visje eten. Wat zijn ze daar allemaal aan het bouwen? Ik snap wel dat je vooruit moet, maar het haalt veel mooie dingen weg." Theatervoorstelling Vrijdag kunnen de bezoekers van zijn theatervoorstelling Willem van Hanegem nog meer over zijn leven vragen. Hij kijkt er niet per se heel erg naar uit. ,,Ik vind het leuk, maar ook weer niet. Op een podium zitten is niet mijn hobby, weet je niet? Maar de mensen vinden het blijkbaar leuk. Het wordt geen voorgepro grammeerd lulverhaal. Wat heb ben de mensen daar aan? Die man gaat wat vertellen en de mensen moeten meedoen." 'Die man' is inter viewer Eddy van der Ley. Hij drong er bij Willem op aan een theatervoorstelling vlakbij zijn geboor tegrond te doen, nadat de optredens in Amersfoort en Enschede een groot succes ble ken. „Daar kwamen zelfs mensen uit Dokkum." 'De Kromme' peinst er niet over veel meer voorstellingen te doen. ,,Ik denk toch vaak: 'wat vinden mensen daar eigenlijk aan?'." woensdag 4 december 2019 GO Het Goese midden- en kleinbe drijf (mkb) is het sterkste van Zeeland. Schouwen-Duiveland is een goede tweede. In een landelijke ranglijst staat het mkb in deze twee gemeenten op respectievelijk de derde en vierde plaats. Als ze geen eigen kamer hebben, dreigt de helft van de arbeidsmi granten Zeeland links te laten lig gen. En dat terwijl ze de komende tien jaar keihard nodig zijn. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Joeri Wisse Willem van Hanegem als speler van AZ'67 in een oefenduel met Breskens in 1978. Links Breskens-speler Frank Verschorre.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37