Invasiekoord moet zwemmen Alleen Zeeland en Groningen in de race om testcentrum supersnel vervoer Het European Hyperloop Center is een initiatief van het Nederlandse bedrijf Hardt Hyperloop uit Delft. Dat was met vier provincies in ge sprek over het testcentrum: behalve Groningen en Zeeland ook met Zuid-Holland en Flevoland. Giste ren is bekendgemaakt dat een com missie van experts in zee wil met of Groningen of Zeeland. Het hyperloop testcentrum zal bestaan uit een hogesnelheidstest- baan van 3 kilometer en een onder zoekslaboratorium. De hyperloop kan mensen en goederen vervoeren in een buizensysteem, dat voertui gen elektromagnetisch aandrijft. Dat gebeurt energiezuinig en su persnel, met 1000 kilometer per uur. Serieus alternatief Vanuit Amsterdam zou het dan mogelijk worden in een kwartier in Eindhoven te zijn en in vijftig mi nuten in Frankfurt. Dat maakt de hyperloop tot een serieus alterna tief voor de hogesnelheidstrein en korte vliegreizen binnen Europa. Provincies willen het testcen trum graag binnenhalen. Uit een analyse van adviesbureau Beren schot blijkt dat de testfaciliteit de Vanuit Amsterdam zou het mogelijk worden in een kwartier in Eindhoven te zijn en in vijftig minuten in Frankfurt regio een impuls zal geven door on der meer de werkgelegenheid en inkomsten te vergroten. Een Euro pees kenniscentrum voor duur- zame mobiliteit trekt ook andere innovatieve bedrijven aan. Beren schot stelt dat hierdoor een innova tiecluster kan ontstaan. Proeftuin Dat is precies waar Zeeland op loert. ,,De hyperloop past goed bij Zee land en onze ambities als het gaat om duurzaamheid en innovatie", aldus gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA, economie). „Zeeland is aangewezen door de rijksoverheid als proeftuin voor slimme mobili teit. We testen hier verschillende nieuwe innovatieve vervoersmoge lijkheden." De bedoeling is dat de bouw van het testcentrum in het najaar van 2020 begint. Begin 2022 kan het dan in gebruik worden genomen. De kosten worden geschat op 25 mil joen euro, aldus een woordvoerster van Hardt Hyperloop. Het is niet bekend hoeveel de provincie daar aan wil bijdragen. Er is een bidbook gemaakt, aldus De Bat, dat volgende week in vertrouwen naar de Staten wordt gestuurd. Daarin staan één of meerdere mogelijke locaties. De ge deputeerde wil niet zeggen welke dat zijn. ,,De locatie maken we pas bekend als we zeker weten dat Zee land het wordt. En anders melden we die nooit." Volgens hem zijn er in ieder geval meerdere plekken in Zeeland be oordeeld. Groningen en Zeeland hebben deze maand nog de tijd om hun voorstel voor het binnen hen gelen van de hyperloop aan te scherpen. De Zeeuwse jaren van Willem Van Hanegem vertelt in het Scheldetheater over zijn leven als voetballer en trainerzeeland 4 Oemoemenoe treurt om gedwongen vertrek Mbengue Rugbyer moet na zege Nederland verlaten zeeland 10 I woensdag 4 december 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl COLIJNSPLAAT Een duik nemen in de Oosterschelde klinkt veel mensen in december niet bepaald als muziek in de oren. Dominique de Wit (foto) en 26 collega's van de Garde Fuseliers Prinses Irene deden het gistermiddag zon der aarzelen. De militairen sprongen de jachthaven van Colijnsplaat in om het invasiekoord aan de linkerschouder van hun tenue nat te maken. Dat oranje-blauwe koord kregen de fuseliers eerder op de middag uit handen van veteranen en leerlin gen van basisschool Het Stelleplankier. Na de officiële be ëdiging en koorduitreiking in de dorpskerk verplaatste het gezelschap zich naar de haven voor het meest ludieke on derdeel: een nat pak halen. Het dopen van het invasiekoord is een traditie ter ere van de veteranen die in 1944 in Normandië te water gingen. Nieuwe fuseliers mogen het koord dan ook alleen dragen als het natgemaakt is. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Kijk op de site bij /video Militairen halen nat pak in Colijnsplaat Nog één horde naar hyperloop Zeeland en Groningen zijn de enige twee provincies die nog in de race zijn voor de vestiging van een Europees testcentrum voor de hyperloop, een super snel, revolutionair vervoermid del. Rond de jaarwisseling wordt duidelijk waar dat wordt geves tigd. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33