Zwart omrand ¥J- Hof blijft bij straf voor Terneuzenaar die dochters verkrachtte Architect naar de rechter om opdracht politiebureau 2 JAN VAN DAMME *1 Ü^l PB 'w Column Hé, je staat in de krant. Meestal wordt er een knip oog meegestuurd. Tegen woordig is me duidelijk dat ik dan meteen de pagina's met overlij- dens moet opslaan. Gisteren was het weer zo ver. Vele schouder klopjes van goed bedoelende col lega's. Gelukkig, je bent er. We dachten al, het zal toch niet dat je zonder dat wij het wisten. We hadden je al een paar dagen niet gezien. zwart omkaderde berichten. In derdaad. In grote letters, vier keer: Jan van Damme. Gecondoleerd, dacht ik in stilte. Ik keek naar het correspondentieadres. Ergens ver weg op Schouwen-Duiveland. Een dankdienst in de kerk van de her vormde gemeente. Dat was dus echt een heel andere tak. De Van Dammes zijn in de loop van de eeuwen productief geweest. Ze hebben zich over alle Zeeuwse ei landen verspreid. Er zijn er nu meer die ik niet dan wel als familie herken. Mijn naaste naamgenoten moeten toch echt in Groede en omgeving worden gezocht. Ik heb wel eens een halfslachtige poging ondernomen om iets van een stamboom samen te stellen. Veel verder dan halverwege de negen tiende eeuw ben ik niet gekomen. Toen zaten mijn katholieke voor zaten net over de grens ten zuiden van Waterlandkerkje, in Water land-Oudeman. Je hoort wel vaker over mensen die hun eigen overlij densbericht in de krant lezen. Acda en De Munnik hebben er zelfs een liedje over gemaakt, over Herman die zijn auto verkoopt en even later op een terras in Frank rijk zijn naam zwart omrand in het AD leest. Dat bericht geeft hem de ruimte om een nieuw le ven te beginnen. DE STELLING Vandaag: Ik bestel al mijn cadeautjes online Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters ABN SLUIT GELDAUTOMATEN Studie naar effect van vlasteelt Zorgstroom krijgt eerste rolstoelbus 'S-HEERENHOEK Ton Oosthoek (CDA) keert terug De man is veroordeeld voor meer voudige verkrachting. Het mis bruik begon in 2007 vanaf het mo ment dat de meisjes een jaar of twaalf waren. Als ze hadden ge doucht, moesten ze hun vader roe pen en die controleerde dan of ze hun vagina wel goed hadden ge wassen. Alcohol De man kon het zich niet zo goed herinneren. Hij dronk in die tijd zo'n zes of zeven halve liters bier op een avond. Op die momenten, zo schrijft het hof, werd hij onhandel baar, dominant en overheersend. Het hof schrijft in het arrest: 'Hij schreeuwde en zijn wil was wet. Zijn gezinsleden - vrouw, zonen en dochters - moesten dan direct doen wat hij zei. Hij heeft ook weleens een klap uitgedeeld. Verdachte ziet een direct verband tussen zijn alco holmisbruik en het seksuele mis bruik van zijn dochters. Door de al cohol was de rem weg. Achteraf denkt de verdachte dat de situatie bedreigend was. Hij ontkent de ten laste gelegde seksuele handelingen De man ontkent de ten laste gelegde seksuele handelingen niet, maar hij zegt zich niets ervan te herinneren niet, maar hij kan deze zich naar ei gen zeggen niet herinneren.' De advocaat van de man had ge deeltelijk vrijspraak bepleit en vroeg minder straf. Hij kreeg echter nul op het rekest. Het nieuwe bureau van het team Walcheren van de politie wordt ge bouwd tussen de Mortiereboule vard en het ZEP-terrein in Middel burg. Gisteren eiste Van Pelt tijdens een kort geding bij de Haagse recht bank dat de opdracht voor het ont werpen van het politieonderko men alleen aan hem gegund wordt. Het bureau klaagde dat ze in de aanbestedingsprocedure van de Nationale Politie, waaraan vijf ar chitecten meededen, te weinig punten kreeg. De commissie die de aanbiedingen beoordeelde, zou te weinig rekening gehouden heb ben met de ervaring die Van Pelt heeft opgedaan bij de bouw van het kantoor in Bergen op Zoom. ,,We hoeven in Middelburg het wiel niet opnieuw uit te vinden", zei de advocaat van Van Pelt bij de Haagse rechtbank. Niet alleen is de Nationale Politie minder geld kwijt door de ervaringen van de ar chitect in Bergen op Zoom. Ook zou het hele bouwproces maanden sneller kunnen verlopen door de inschakeling van Van Pelt. ,,We hebben concrete argumenten gege ven voor de versnelling", zei de ad vocaat van Van Pelt. ,,We doen meer dan de politie verwacht." 'Niet erg concreet' Volgens de Nationale Politie zijn de beloften van architectenbureau Van Pelt, dat is gevestigd in het Bra bantse Cromvoirt, in haar offerte niet erg concreet. „Nergens staan er garanties over de versnelling", zei de woordvoerster van de Nationale Politie tijdens het kort geding. Een architectenbureau uit Dor drecht, EGM, is bij de aanbesteding nu als eerste uit de bus gerold, zo bleek tijdens de zitting in Den Haag. Het bureau ontwierp in Dor drecht al een nieuw kantoor voor de politie. 4/5/6 dagen sprookjesachtig r&lïi a CfHf Marrakech incl. vlucht Waar is de cake, vraagt een wak kere collega. Een ander meldt dat de koffietafel meteen na mijn bin nenkomst is afbesteld. Gelukkig hebben mijn ouders me de namen meegegeven van mijn broer en twee zussen: Jacobus, Irene en Ma rie. Pas als ik een familiebericht met die namen tegenkom, ga ik me serieus zorgen maken. Je hoort vaker over mensen die hun eigen overlijdensbericht in de krant lezen woensdag 4 december 2019 Ik bladerde naar de pagina's met Reageer op pzc.nl Gisteren: Musea moeten altijd gratis zijn 625 reacties MIDDELBURG De provincies Zeeland en Groningen steken elk 17.000 euro in een onder zoek de effecten van vlas- en hennepteelt. Negentig procent van het vlas in Nederland komt van Zeeuwse bodem. Groningen is leidend op het gebied van vezelhen nepteelt. De indruk be staat dat beide gewas sen een goed effect heb ben op het klimaat en de biodiversiteit. Dat is alleen nog niet on derbouwd. Als het klopt, kan het telen van vlas worden gestimuleerd als bijdrage aan de Europese vergroeningsmaatrege- len. MIDDELBURG Zorgstroom heeft een nieuwe bus waarmee ou deren die in een rolstoel zitten, een dagje uit kun nen. Zo'n bus had Zorg- stroom nog niet, maar gisteren kreeg zij er een geschonken door Johan- niter Nederland. Die or ganisatie is verbonden aan de ridderlijke Johan- niter Orde en steunt zorg- en welzijnsorgani saties. Zorgstroom is een van drie organisaties in Nederland die een rol stoelbus krijgen. De rode bus met het Johanniter kruis op de zijkant werd bij zorgcentrum Buiten rust in Middelburg be zorgd door Sinterklaas. Ton Oosthoek uit 's- Heerenhoek keert terug in de gemeenteraad van Borsele. CDA'er Oost hoek stopte in 2018 om plaats te maken voor vernieuwing en jong ta lent. Dat bleek van korte duur. Nieuwkomer Carla Hoogerland uit Lange- weegje moet noodge dwongen stoppen, omdat haar nieuwe baan niet is te combineren met het raadswerk. Ze neemt volgende week afscheid van de ge meenteraad. Oosthoek wordt in januari be ëdigd. Hij zat eerder in de gemeenteraad tus sen 2006 en 2018. Het gerechtshof in Den Bosch is het met de rechtbank eens dat de 51-jarige J. van M. uit Terneu- zen drieënhalf jaar cel moet krij gen, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Van M. heeft niet ontkend dat hij ontucht pleegde met twee van zijn dochters. Pieter van Klinken Den Bosch Het architectenbureau Van Pelt is naar de rechter gestapt om alsnog de opdracht te krijgen voor het ontwerpen van het nieuwe politiebureau in Middel burg. Van Pelt is verantwoorde lijk voor het nieuwe politiebu reau in Bergen op Zoom en hoopte daarom ook de opdracht voor het bureau in Middelburg te krijgen. De politie koos echter voor een andere architect. Maarten Bakker Den Haag Uitspraak op 17 september. ■{■■■■■■PMRHPHMn.,1 tHi+tt* Riad Du Petit Prince 3,4 of 5 overnachtingen incl. ontbijtbuffet V Vlucht Marrakech v.a. luchthaven naar keuze V Vrij gebruik van het zwembad v Ontvangst met welkomstdrankje v Tip!DesouksenDjemaaElFna hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 niet kijken ENK,. IK. ZIE TWEE verwchte figuren bij een BETAALAUTOMAAT TOCH NIET EEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2